Tamsiais žiemos vakarais apsigaubkite pušų aromatu

Vaistingųjų augalų rinkimo didysis darbymetis jau praėjo. Biologė Gražina Gaidienė sako, kad dabar – laukimo metas. Ji siūlo išsiruošus į mišką pasirinkti samanų, kadagių ir pušų spyglių. Net ir negausūs miško lobiai namuose atskleis kvapų ir gydomąsias galias.
 

Apsilankykite miške


Islandinė kerpena – tai ant medžių augančios samanos. Galite jų pasirinkti, nes jos padeda esant gerklės skausmui. Pasak biologės Gražinos Gaidienės, apsilankius miške taip pat galima pasirinkti kadagių mėlynų uogelių. „Kad lengviau jas būtų rinkti, patieskite po kadagio krūmu baltą paklodę, papurtykite medį ir jos lengvai nukris. Beliks tik išrinkti uogas nuo įvairių priemaišų. Išdžiovinkite ir, pasitarę su gydytoju, galite jas panaudoti sirgdami kvėpavimo takų kataru“, – sakė biologė.
 

Žolininkė siūlo išbandyti tokį aliejinį tepalą:


Imkite šaukštą kadagio uogų ir spyglių, užpilkite stikline alyvų aliejaus. Laikykite tamsioje vietoje dvi savaites. Nukoškite. Trinkite krūtinės ląstą (ties duobute) 4–5 dienas. Kadagių uogos tiks, jei reikia skatinti šlapimo išsiskyrimą. Šaukštą kadagio uogų užpilkite stikline (200 ml) virinto vandens, palaikykite vieną valandą ir po to 5–10 min. pavirkite. Nukošę gerkite po šaukštą tris kartus per dieną. Po 5 dienų darykite pertrauką.
 

Pušų spygliai – aromatingas vaistas


Miške nepraeikite pro pušį. Jos pumpurų teks palaukti iki kovo mėnesio, tačiau spyglių dar galima pasirinkti. Pasak gydomosiomis žolelių savybėmis besidominčios biologės Gražinos Gaidienės, pušų spygliuose yra vitaminų C, K, karotino, rauginių medžiagų, alkaloidų, fitoncidų, mineralinių medžiagų. Ji pataria pušų spyglių nuovirą gerti siekiant apsisaugoti nuo skorbuto.
„Pušys skleidžia fitoncidus, kurie užmuša mikrobus, todėl tuberkulioze sergantiems ligoniams rekomenduojama kuo ilgiau būti spygliuočių miške“,– sakė biologė. Beje, daugeliui verta apsilankyti spygliuočių miške ieškant fizinės ir psichinės sveikatos. Pušų ošimas ramina centrinę nervų sistemą, kelia nuotaiką. O namuose taip pat galite turėti gabaliuką miško kvapo ir ramybės. Pasidarykite pušų spyglių vonią, o pavilgus dėkite ant ilgai negyjančių žaizdų ir nudegimų.


 

Gaidienė siūlo tokią pušų spyglių vonią.


Paimkite 60 gramų pušų spyglių ar 100 gramų pušų ekstrakto (jo galite įsigyti vaistinėse). Vonios temperatūra – 35–36 º C. Trukmė – 10–15 min. Gydymosi kursas – 10–12 vonių. Procedūras darykite kas antrą trečią dieną.
Pušų voniomis gydomasi labai seniai, jų veikimo spektras labai platus. Vonelės kojoms tinka sergant lėtiniais sąnarių uždegimais. Po šiltos procedūros apsivyniokite kojas ir pagulėkite lovoje.
 

Ąžuolo žievė vietoj kalcio


Biologė Gaidienė iš vienos estų žolininkės sužinojo, kad žmonės anksčiau maisto patiekalus gardindavo ąžuolo žievės milteliais. Pasak estų žolininkės, taip gardinant maistą nereikėtų nuogąstauti dėl su maistu gaunamo kalcio kiekio. Gaidienė taip pat išbandė šį senovinį receptą ir visiems rekomenduoja nuo kaulų retėjimo ir kitų judamojo aparato ligų gelbėtis ąžuolo žievės milteliais.
„Kai kurie žmonės žiemos metu jaučiasi labai mieguisti, nedarbingi. Reikia pavartoti geležies preparatų, o iš vaistažolių tiktų dilgėlė, petražolė, iš vaisių ir daržovių – paprika ir citrina. Labai padeda rauginti kopūstai, rupi ruginė duona. Taip pat naudinga ryte išgerti stiklinę raudonų vynuogių sulčių“, – patarė Gražina Gaidienė.
Gamtos ritmą net ir didmiestyje jaučianti žolininkė patarė nebarti žiemos. Pasak jos, žiema – tai žmogaus organizmo išbandymo metas. Tačiau tai puikus laikas protui, išminčiai, intelektualinei veiklai. „Kai sninga, lengva galvoti ir kurti, viskas, ką sumanote, kažkaip stebuklingai pavyksta“, – šypsosi žolininkė.
 

Žiemos metu jūsų vaistinėlėje turėtų būti tokių vaistažolių:


Nuo gripo, slogos, bronchito: čiobrelis, liepų žiedai, vaistinės ramunėlės, medetkų žiedai.
Nuo virškinamojo trakto sutrikimų: trilapis puplaiškis, paprastasis kietis, dygliuotasis šaltalankis.
Centrinei nervų sistemai raminti: paprastoji sukatžolė, valerijonas, apynys, gudobelė.
Dantų skausmui ir dantenų uždegimui slopinti: pipirmėtė, vaistinė ramunėlė, melsvė.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai