Kita medicina Gyvenimo žinios – ajurveda

Žodis „ajurveda“ sanskrito kalba reiškia „gyvenimo žinios“. Tai medicininių bei filosofinių žinių sistema, mokanti, kaip sustiprinti gerovę, sveikatą ir kūrybinį tobulėjimą. Ajurveda yra holistinė medicinos sistema, plačiai taikoma Rytuose, o dabar vis didesnio susidomėjimo sulaukianti Vakaruose. Jos tiesos dėstomos daugelyje medicinos institutų, atsidaro naujos ajurvedos klinikos, kuriose žmonės gydomi masažo, valymo procedūromis, rekomenduojama mityba nustatant individualią došą.
 

Ajurveda, kaip ir visa Rytų medicina, didelį dėmesį skyrė žmogaus pažinimui, jo ryšiams su supančio pasaulio įvairių materijos formų energijomis. Rytų išmintis teigia – žmogus yra kūno, jausmų (norų) ir proto (mentalo) visuma. Žmogaus organizmo funkcionavimas priklauso nuo jo veiklos plačiąja prasme, nuo žmogaus harmonijos su Visata. Ajurveda moko, kad kūno ir jausmų funkcijas veikia specialūs energiniai algoritmai, kurie ajurvedoje vadinami elementais arba stichijomis. Visos materialios kūrinijos veiklai daro įtaką šios 5 energijos: eteris (erdvė), oras, ugnis vanduo ir žemė. Nuo to, kurie elementai vyraus žmogaus kūne, priklauso jo konstitucija, visos biologinės ir psichologinės kūno funkcijos. Sąmonės funkcijas, žmogaus protą lemia kita kosminių jėgų triada – trys gunos. Trys gunos ir penki elementai yra aštuoni kuriantieji pradai, kurie sukuria visa kas egzistuoja, visos kūrinijos energines „šaknis“ – prakriti. Elementas oras – tai tarsi kosminių jėgų projekcija, energinė programa, skatinanti judėjimą, kaitą, impulsų sklidimą kūnu, gamtoje – vėją. Vandens stichijos projekcija materijoje nulemia skystą materijos būvį, tekėjimą. Žemės energija nulemia kietą materijos būvį, kartu su vandens stichija – mūsų kūno materialų pagrindą. Ugnis – ta energija, kuri viską keičia ir transformuoja, jos dėka vyksta visa medžiagų apykaita, o gamtoje ši stichija ne tik viską paverčia pelenais, bet net išlydo metalą. Eteris (erdvė) suteikia galimybę atsirasti tai materialiai erdvei, kurioje gali atsirasti visa kūrinija. Visos šios energinės programos–stichijos veikia bei valdo ne tik materialius gamtos reiškinius, kūne vykstančius procesus, bet ir mūsų jausmus. Neharmoninga oro stichija sukels vėją žmogaus jausmuose, ir jis blaškysis apimtas skubos ir nerimo, ugnis vers kunkuliuoti aistras, o žemė vers kaupti materialias gėrybes.

Senovės išminčiai, aiškindami gyvybės fenomeną, gyvybines organizmo funkcijas sudėliojo į tris pagrindinius gyvybinius principus – došas. Pagal ajurvedą, pirmoji savo ir kitų sveikatos gerinimo sąlyga yra trijų došų suvokimas:
1. Elementai eteris ir oras mūsų organizme sudaro „kūno vėją“, pagal ajurvedos terminologiją – došą vata.
Vata atsakingą už judėjimą. Tai subtili energija, valdanti biologinį judėjimą, kuris sukelia visus subtilius medžiagų apykaitos procesus. Nuo došos vata priklauso kvėpavimas, širdies veikla, visi susitraukimai ir išsiplėtimai, spazmai, nervų ląstelių impulsai ir kt. Vata valdo šias emocijas: baimę, nerimą, skausmą. Vatos buvimo vieta – storoji žarna, kaulai, oda, ausys, šlaunys. Vatos perteklius kaupiasi šiose srityse.

2. Elementai ugnis ir vanduo, susijungę mūsų organizme, sudaro „tulžį“ – došą pita. Ji atsakinga už medžiagų apykaitą.
Nuo došos pita priklauso virškinimas, kūno temperatūra, intelektas ir suvokimas. Plonoji žarna, skrandis, prakaito liaukos, riebalai, akys – tai pitos sritis.



3. Elementai žemė ir vanduo sudaro mūsų organizme principą „gleivės“ – došą kapha. Kapha atsakinga už struktūras, kaupimą.

Kapha – tai biologinis vanduo. Ji veikia krūtinės ląstoje, plazmoje, gleivėse, visose skystose išskyrose, sąnarių jungties tepale ir kt. Kaphos buvimo vieta – krūtinės ląsta. Psichikos sferoje nuo kaphos priklauso prieraišumo, godumo, kartu atlaidumo ir meilės emocijos.
Kitas svarbus ajurvedos postulatas – gyvybinės energijos pranos apibrėžimas. Tai vitalinė jėga, kuri kvėpavimo dėka susieja mus su visomis energijos rūšimis ir leidžia jaustis mums individu atvirame kosminiame vienyje. Tai nemateriali jėga, kuri kuria materialios formos pasireiškimus, be jos neįmanoma gyvybė. Ji susijusi su doša vata, yra tarsi jos subtilusis lygmuo.

Vata judina kaphą ir pitą, nes jos pačios nejudrios. Visos trys došos drauge valdo medžiagų apykaitą: anabolizmą valdo kapha, katabolizmą – vata, metabolizmą – pita.

Nuo to, kuri doša vyrauja (harmoningame žmoguje visos trys došos subalansuotos tolygiai), žmonės sąlyginai skirstomi į 3 somatinius tipus: vata – vėjas, pita – tulžis, kapha – gleivės. Kiekvieno žmogaus došų derinys individualus ir užprogramuojamas jau pastojimo metu. Atsižvelgdami į gyvenimo būdą, mitybą, mes galime došų pusiausvyrą keisti.

Ajurvedoje paplitę daug aprašomųjų tekstų, kaip nustatyti savo došą. Šiuolaikinės klinikos bando tuos testus apibendrinti, sudaryti lenteles ar netgi klausimynus, kuriuose došos savybės apibūdinamos, įvertinamos skaičiais.
 

VATA


Jūs esate entuziastingas, aktyvus, lengvai prisitaikantis prie besikeičiančių sąlygų, mobilus, besidžiaugiantis gyvenimu, linkęs į permainas žmogus. Jūs esate lieknas, sunkiai priaugate svorio. Jums būdinga greita nuotaikų kaita, nervingumas, nereguliarus maitinimosi bei poilsio režimas. Jūs mėgstate keliauti.
 

PITA


Jūs esate energingas, dinamiškas, lengvai perprantantis žinias, mėgstate grožį, prabangą, turintis daug „ugnies“ viduje žmogus. Jums būdingas aukštas kraujo spaudimas, pykčio priepuoliai, per didelis aktyvumas. Jūs esate vidutinio sudėjimo ir patrauklus žmogus. Jūs mėgstate rungtyniauti, ginčytis ir laimėti.
 

KAPHA


Jūs esate ramus, doras, taikingas ir mielaširdingas žmogus. Esate linkęs kaupti emocijas, materialius daiktus, vesti lėtą, sėslų gyvenimo būdą. Jūs turite gerus draugus, esate emocionaliai stabilus ir atsidavęs šeimai bei darbui žmogus. Jūs esate puikus projektų vadovas ir mėgstate šeimininkauti virtuvėje.
Jei žmogus subalansuotas, yra visų došų pusiausvyra – jis sveikas. Kai pusiausvyra pažeidžiama – susergame. Jei kuri nors doša padidėjo, vadinasi, suaktyvėjo kelių energinių stichijų veikla ir nulėmė pakitimus fiziologiniuose procesuose. Jei padidėjo doša vata, žmogus jaus nerimą, bus skubrus, išsekęs, jam sutriks virškinamojo trakto veikla, žarnyne kaupsis dujos. Vėliau padidėjusi doša palies ir kitus organus, kol galų gale funkciniai sutrikimai virs degeneracine liga. Padidėjusi doša pita sukelia nepakantumą šilumai, paraudusią odą, labai jautrų virškinimą (ypač plonojoje žarnoje), neharmoningą kasos ir kepenų veiklą. Došos kapha padidėjimas pasireiškia vandens kaupimusi kūne, patinusiais sąnariais, nutukimu, gleivėmis plaučiuose.
Subtiliai išstudijavę ajurvedą ir žinodami, kokios mūsų organizmo funkcijos sutrikusios, galime spręsti, kuri doša nesubalansuota (padidėjo arba sumažėjo). Tada parenkame individualų došų subalansavimo planą, kuris apima mūsų gyvenseną ir dienotvarkę, mitybą, gydymą augalais.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai