Eukaliptas – ir kūnui, ir protui

Eukaliptas kartais vadinamas stebuklingu augalu. Šį titulą jis užsitarnavo dėl savo gydomųjų savybių. Iš eukalipto lapų gaunamas turtingos sudėties aliejus, kuris yra panaudojamas mūsų sveikatai stiprinti. Eukalipto eterinis aliejus įeina į inhaliacinių preparatų, nosies lašų, ledinukų, tepalų bei dantų pastų ir skysčių burnai skalauti sudėtį. Taigi kokiomis gydomosiomis savybėmis pasižymi šis augalas ir kuo tai galėtų būti jums naudinga?
 

Eukaliptas (Eucalyptus globulus) – tai greitai augantis visžalis medis. Jo tėvynė – Tasmanija, bet auginamas ir Australijoje, Viduržemio jūros baseino šalyse. Išvertus iš lotynų (eucalyptus) ir graikų kalbos (eukalipt) reiškia – stebuklingas augalas.
 

Eukalipto anatomija


Eukalipto medžiai prisitaikę augti įvairiomis sąlygomis: drėgnuose tropiniuose miškuose, savanose ir net pusdykumėse. Jie auga 10 kartų greičiau nei ąžuolai – per ketverius metus užauga beveik iki 12 metrų aukščio.
Eukalipto aukštis. Sakoma, kad jų aukštis priklauso nuo drėgmės kiekio. Ten, kur kritulių iškrinta daug, eukaliptas gali užaugti iki 80–100 metrų aukščio, o kai kada ir dar aukštesni.
Kamienas. Kamieno skersmuo neretai siekia 8–9 metrus. Eukaliptas vertinamas ir dėl medžio žievės rauginės medžiagos, kuri yra labai puiki odų išdirbimo priemonė. Be to, eukalipto mediena labai kieta, ilgai nepasiduoda puvimui.
Šaknys. Eukaliptų šaknys į žemę gali įsiskverbti iki 30 metrų.
Lapai. Lapai odiški, platūs, skritulio formos, išsidėstę šonu į saulės šviesą. Eukalipto lapai labai kvapnūs. Šviežiuose lapuose yra iki 5 proc. eterinio aliejaus (pagrindinis komponentas 1,8-cineolis arba eukaliptolis), 10 proc. rauginių medžiagų, organinių rūgščių, fenolio junginių, dervų, fitoncidų, saponinų, flavanoidų, kartumynų.
Žiedai. Žiedi dideli, balti.


 

Viskas prasidėjo nuo...


Aborigenai šį augalą vartojo jau labai seniai įvairiomis ligoms gydyti, o į Vakarus jis pakliuvo tik XIX amžiuje Melburno botanikos sodo direktoriaus dėka ir netrukus išpilto po visą Šiaurės Ameriką ir pietinę Europos dalį.
Eukalipto lapai buvo sukami į cigaretes ar cigarus ir rūkomi sergant bronchine astma ar kitomis kvėpavimo sistemos ligomis. Mokslininkų nuomone, Senovės Egipte mirusiems balzamuoti plačiai buvo naudojamas eukalipto ekstraktas. O Sokratas ir karalius Ramzis antrasis, eukaliptu lengvino sau kvėpavimą. Taigi eukaliptas jau buvo žinomas ir vartojamas nuo senų laikų.
 

Kuo vertingas šis medis medicinos požiūriu?


Medicinoje vartojamas eukalipto lapų antpilas, nuoviras, tinktūra ir eterinis aliejus.
Eukalipto preparatai pasižymi skausmą malšinančiu, raminamuoju, antispazminiu, antiparazitiniu, antimikrobiniu, antiseptiniu, uždegimą slopinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu ir kitu poveikiu.
Skausmą malšinantis poveikis. Eukalipto aliejus vartojamas išoriškai kaip skausmą malšinantis vaistas sergant radikulitu ir reumatu.
Uždegimą slopinantis poveikis. Aliejus gali būti naudojamas įtrynimams esant neuralgijoms, sergant sąnarių, raumenų uždegimu. Eukalipto lapų antpilas (10 g susmulkintų lapų užplikoma 200 ml verdančio vandens, duodama pritraukti valandą) labai efektyvus. Juo skalaujant gerklę, per 7–10 dienų visiškai pranyksta viršutinių kvėpavimo takų uždegimo procesai.
Antiseptinis poveikis. Kaip antiseptinis vaistas, jis tinka sergant kvėpavimo takų ligomis: gerklės, trachėjos, bronchų uždegimu, taip pat žaizdoms, opoms, fistulėms plauti. Lapų antpilas ir nuoviras dažnai vartojami sergant pūlinėmis odos bei plaučių ligomis.
Atsikosėjimą lengvinantis poveikis. Eukaliptas pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis. Ypač efektyvios eukalipto inhaliacijos. Jos sušvelnina sausą kosulį, tinka laringitų, tracheitų ir ūminių bei lėtinių kvėpavimo takų infekcijų atvejais.
Regeneruojamasis, dezodoruojamasis poveikis. Eukalipto aliejus įeina į daugelį kosmetikos priemonių sudėtį. Trenkant plaukus eukalipto aliejumi, sumažėja pleiskanų atsiradimo tikimybė, stiprėja plaukų šaknys, maitinama galvos oda, stabdomas plaukų slinkimas. Eteriniai aliejai, pasižymintys puikiu švelniu aromatu, panašiu į rožės kvapą, vartojami ir parfumerijoje.
Antiparazitinis poveikis. Tinka naudoti norint atbaidyti uodus, skruzdėles. Tereikia 15 lašų eukaliptų eterinio aliejaus ištirpinti 20 ml etilo spirito.
 

Kokie vartojami gydymo būdai?


Eterinis aliejus naudojamas gydymui įvairiais būdais. Aptarkime kokiais. Lentelėje pateikti dažniausiai vartojami gydymo ir jo paruošimo būdai bei kokiai ligai jis tinkamesnis.
 

Vartojimo būdas -> Paruošimo būdas ir jo tinkamumas


Gydomoji vonia. 4–7 lašus eukalipto aliejaus sumaišyti su valgomuoju šaukštu pieno, medaus ar valgomosios druskos ir pilti į vonią, nes kitaip eteriniai aliejai vandenyje netirpsta. Šis būdas tiks norint palengvinti peršalimo ar gripo simptomus, sumažinti kūno temperatūrą, jei karščiuojate.
Inhaliacija. Įlašinkite 1–2 lašus eterinio eukalipto aliejaus į 1 litrą karšto vandens. Inhaliacija atliekama po valgio praėjus 1 – 1,5 val., reikia palenkti galvą ties indu, užsidengti rankšluosčiu, kad neliktų tarpo orui praeiti, užsimerkti ir kvėpuoti garais. Inhaliacijos tinka kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu. Kvėpavimą palengvina ir keli užlašinti eukalipto lašai ant pagalvės.
Masažas, įtrynimai.4–5 lašus eukalipto eterinio aliejaus sumaišyti su valgomuoju šaukštu augalinio aliejaus (migdolų, alyvuogių). Sergant kvėpavimo takų ligomis, angina, peršalus ar plaučių uždegimu, paruoštu aliejumi masažuokite sergančiojo nugarą, krūtinę ir kaklą.
Kompresas. 2–4 lašus eterinio eukalipto aliejaus užlašinkite ant marlinio ar kito minkšto audeklo. Tiks esant traumoms, raumenų skausmams.
Aromaterapija. 2–5 lašus eukaliptų eterinio aliejaus arba šio aliejaus mišinio įlašinti į aromatinėje lempoje esantį vandenį ir uždegti žvakę. Poveikis dvasiai ir protui: stiprinantis, gerinantis gebėjimą susikaupti, sužadinantis. Kvapų terapija tinka migrenai, neuralgijai gydyti.
Skalavimas. Kai skauda gerklę, kosite ar yra žaizdelių burnos ertmėje, tinka skalauti gerklę ir burnos ertmę šiltu vandeniu su lašeliu eukalipto aliejaus.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai