Ar nemokamo sūrio būna ne tik spąstuose?

Turbūt daugelis girdėjote apie kone nuo visų ligų gydančias masažines lovas, kurias nemokamai galima išbandyti didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Nemokamai masažuotis galima tiek, kiek norite. Tereikia atsinešti dvi paklodes, nedidelį užvalkaliuką ir palaukti trumpesnėje ar ilgesnėje eilėje, nes norinčiųjų skaičius gana banguoja ir yra sunkiai nuspėjamas.
 

Pirmasis įspūdis
Gavusi redakcijos užduotį, patraukiau į artimiausią saloną Vilniuje. Viduje – dvi eilės kėdžių, viena pilnutėlė, kitoje kelios laisvos vietos. Apsidairiau – daugiausia pensinio amžiaus žmonės, tačiau yra ir keli keturiasdešimtmečiai, viena moteris vargu ar sulaukusi 30 metų.
„Čia lankausi jau 40 kartą. Nustojo skaudėti koją, lengviau vaikštau“, – į mikrofoną kalbėjo pagyvenęs vyriškis.
Demonstracinio centro konsultantė pasiteiravo, kas lankosi pirmą kartą. Pakėlėme ranką dviese.
„Skaitėte instrukciją? Jeigu ne, perskaitykite. Ji kabo prie durų“, – paragino konsultantė. O kita tuoj kelis bukletėlius įdavė į rankas.
Kol skaitėme, varpeliu suskambinusi konsultantė žmonių pasiteiravo, kodėl ji tai daro. Pasirodo, todėl, kad dabar akcijos dienos, perkantieji lovą gaus papildomų naudingų gaminių. Tada pasakojo apie gydomąjį nefrito, molio ir vario poveikį, apie masažo efektą pakalbino kelis žmones.
„Norint pajusti efektą, masažuotis mažiausiai reikia 15 kartų. Vieni pagerėjimą pajunta po kelių, kiti – tik po 100 masažų“, – pastebėjo konsultantė ir pakvietė... pasimankštinti.
„Netingėkite paminti kojomis – suaktyvinsime pėdų energinius taškus. Aktyviai paplasnokime rankomis, dabar pamasažuokime rankas, paplokime pakeltomis rankomis, taikydami pirštą į pirštą, taip aktyviname kraujotaką, dabar padaužykime delnų pagrindą ir kraštus – aktyvinkime virškinimą ir žarnyną“, – skambant nuotaikingai melodijai aiškino konsultantė. Po mankštelės dalis žmonių nuskubėjo prie masažinių lovų, iš kurių ką tik pakilo ankstyvesnė grupė.
Paperkantis dėmesys
„Aš pirmą kartą. Neturiu paklodžių. Ar duosite?“ – pasiteiravau praėjusios konsultantės.
„Būtinai duosime. Kitąkart reiks atsinešti“, – ištarė pusamžė moteris.
Kadangi nežinau ką daryti, prie manęs prieina konsultantė ir paduoda dvi paklodes. Kitas konsultantas paaiškino, kaip atsigulti lovoje, kad masažuoklis liestų abipus stuburo esančius raumenis, o ne jį patį, nupasakojo masažo eigą: aparatas važinėdamas šildys ir temps stuburą 8 minutes, po to kelias minutes – atskirus taškus. Po pusvalandžio versimės ant pilvo.
Antrąją dieną radau mažesnę eilę. Konsultantė vėl pasakojo apie akciją, rodydama stuburo maketą, kalbėjo apie nugaros skausmų priežastis ir pakvietė pasisakyti norinčiuosius. Visi paeiliui kalbėjo apie gerus pokyčius.
Po kelių minučių, paaiškinusi apie stuburo skausmų priežastis, būtinybę gerti bent po du litrus vandens kasdien ir mankštintis prieš masažą, konsultantė visus pakvietė pasimankštinti: „Žingsniuojame plasnodami sparneliais... Stenkitės rankas padaužyti visai atpalaiduotomis plaštakomis, tarsi botagėliais...“


„Esu sirgusi onkologine liga, švitinausi. Ar galiu masažuotis?“, – teiraujasi moteris.
„Jeigu jums tik pirma ar antra stadija – galite. Tik šildykitės žemiausia temperatūra“, – atsako konsultantė, kuri... nėra medikė. Tokių, paaiškėjo, salone apskritai nėra!
Net ir turintiems širdies stimuliatorių patarė pabandyti masažuotis, tik žemiausia temperatūra.
Vėliau važiuodama namo gautame buklete perskaičiau, kad šiuo įrenginiu masažuotis negalima, jei po stuburo operacijos nepraėjo metai, jei turi širdies stimuliatorių ar metalinių konstrukcijų stuburo srityje, apsvaigus nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų. Sergantiesiems sunkiomis ligomis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju specialistu.
Medikų nuomonė
Internetiniame puslapyje perskaičiau, kad tai gydomosios automatinės termomasažo lovos, kur vienijami naujausi mokslo bei technikos pasiekimai ir netradicinės medicinos elementai.
Rasti galinčių komentuoti tokio masažo efektą medikų nebuvo lengva – visi tvirtino jo neišbandę, tad negalį kalbėti.
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Vidaus ligų ir reabilitacijos klinikos Fizinės medicinos ir reabilitacijos centro doc. Alvydas Juocevičius neslėpė žinąs, ką apie masažinių lovų efektą rašomą internete, bet nepatarė tikėti reklaminiais tekstais.
Sveikatos apsaugos ministerijos konsultantas Kauno medicinos universiteto Reabilitacijos klinikos vadovas prof. Aleksandras Kriščiūnas pastebėjo, kad yra 20–30 masažo rūšių, ir kiekvienas jų žmogui duoda kažką teigiamo. Tačiau išskiriami gydomieji ir higieniniai masažai. Gydomieji skiriami siekiant aiškaus tikslo: pagerinti kraujotaką, sumažinti tinimus, dažnai jie atliekami sunkiems ligoniams.
„Jūsų minėtasis masažas nėra gydomasis. Jis, kaip ir kiti higieniniai masažai, sveikatina, turi psichologinį poveikį. Jie turi teisę egzistuoti, gali nemažai padėti“, – sakė profesorius, nusijuokdamas, kad, išgirdę žodžius: „gydo visas ligas“, dažnai manome, kad tai apgaulė. „Gydyti visas ligas galima, kas kita – jas išgydyti“,– mano profesorius.
Pagyros internete ir neatsakyti klausimai
Viename interneto puslapyje pateiktos teigiamos lenkų medikų išvados apie šį masažą bei Balninkų miestelyje (Molėtų r). dirbančio šeimos gydytojo doc.m.d. Regimanto Skarulio išvados. Esą docentas du mėnesius stebėjo 80 pacientų. Jis teigia, kad mechaniniu masažuokliu ir įkaitintų nefrito akmenų energetine, šilumos-infraraudonųjų spindulių spinduliuote atkuriama pažeista centrinės nervų sistemos pusiausvyra. Po 5–6 seansų ima gerėti pacientų bendra savijauta, kyla nuotaika. Vėliau ima taisytis kai kurie somatiniai (vidaus organų sutrikimų keliami) simptomai, kraujotaka, paspartėja medžiagų apykaita. Gerai veikiamas šlapimo nelaikymas, prostatos negalavimai. Efektyviausias poveikis buvo stuburui. Akivaizdžių kontraindikacijų metodui nėra.
Bet moksline išvada vadinti 80 žmonių stebėjimą porą mėnesių yra mažų mažiausia neatsakinga.
Tai, kad kelių keliasdešimt pacientų kelis mėnesius stebėjusių medikų nuomonė pateikiama kaip solidžios išvados, tik stiprina abejones. Patvirtinimui reikia rimtų mokslinių tyrimų, ir juos pateikti turi ne suinteresuota įrangą siūlanti firma.
Privalumai – salonuose palaikoma optimistinė nuotaika. Mankšta, kūno išjudinimas, savimasažas, raginama gerti daugiau vandens, pozityvūs kitų žmonių pasakojimai moko ir perša viltį būti sveikesniam.
Minusai – nors masažas trunka 38 minutes, su nuvažiavimu iki salono ir eilute užtrukau beveik pusdienį. Dirbantis žmogus to sau negali leisti. Masažinės lovos brangios, tad ar daug kas sau gali leisti ją įsigyti?

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai