Ką gali šviesos terapija

Dalis žmonijos jau pavargo nuo nenatūralumo ir pamažu vėl atsigręžia į gamtą, ieško joje išsigelbėjimo. Veikiausiai todėl pastaruoju metu vis labiau populiarėja natūralūs gydymo būdai panaudojant gamtos duotas dovanas. Vienas tokių metodų – šviesos terapija. Apie tai kalbamės su „Eglės“ sanatorijos direktoriaus pavaduotoju medicinai Arvydu Balčiumi.
 

Šviesa– būtina gyvybės sąlyga


Be šviesos nebūtų gyvybės žemėje. Ji būtina mūsų organizmo fiziologiniams procesams. Dėl šviesos trūkumo gali sutrikti daugelis organizmo fermentinių, hormoninių ir imuniteto reakcijų. Šviesa yra ne tik būtina gyvybės sąlyga, bet ir viena iš priemonių natūraliai gydyti sveikatos sutrikimus.
Šviesos trūkumas ypač suintensyvėja rudenį, kai dienos sparčiai trumpėja, o vakarai ilgėja. Taigi rudenį daugiau laiko praleidžiame prie dirbtinės šviesos, nes keliamės, kai dar tamsu, o į namus grįžtame, kai jau tamsu. Be to, nemažai žmonių dirba biuruose, į kuriuos dienos šviesa visai nepatenka, ir todėl net dienos metu tenka dirbti prie dirbtinio apšvietimo. Laisvalaikiui taip pat dažniausiai tenka tamsus paros metas, o ir televizorių daugelis mėgsta žiūrėti prieblandoje.
Nustatyta, kad apie 10–20 proc. žmonių, ypač gyvenančių šiaurės šalyse (Skandinavijos ir kt.), jautrūs šviesos trūkumui. Dėl nepakankamo šviesos energijos kiekio dauguma žmonių tampa mažiau motyvuoti, juos slegia bloga nuotaika, mažėja jų darbingumas, gyvybingumas. Visa tai yra sezoninio afektinio sutrikimo arba sezoninės depresijos požymiai.
Dėl šviesos trukumo žmogui gali vystytis ne tik depresija, tai daro įtaką ir kitoms lėtinėms ligoms, kurios paūmėja. Tai parodo statistiniai sergamumo duomenys.
 

Kas vyksta organizme


Šiandien žinome, kad šviesa kaip natūralus laikrodis veikia daugumą mūsų organizme vykstančių fiziologinių procesų. Patekusi į akį, šviesa paverčiama elektriniais impulsais, kurie optiniais (regos) nervais keliauja į mūsų smegenų „vidinį laikrodį“.
„Vidinis laikrodis“ apdoroja informaciją apie gaunamą šviesą arba jos trūkumą ir duoda impulsus atitinkamoms smegenų dalims ritmiškai išskirti vadinamąjį miego hormoną melatoniną ir neurotransmiterius serotoniną ir norepinefriną, kurie yra žinomi kaip „geros nuotaikos kūrėjai“.
Tamsiu periodu išskiriamas melatoninas (nuo jo priklauso miegas), o šviesiu periodu jo išskyrimas nutrūksta, padidėja serotonino ir norepinefrino atsipalaidavimas smegenyse, nuo kurių ir priklauso gera savijauta bei nuotaika.
Negaunant pakankamai dienos šviesos, galvos smegenyse sutrinka hormonų ir neurotransmiterių, t.y. impulsus perduodančių medžiagų, pusiausvyra ir atsipalaidavimo ritmiškumas. Tai lemia motyvacijos stoką, depresinę nuotaiką, dėl to gali augti svoris, atsirasti poreikis ilgiau miegoti.
Mažėjant saulės šviesai, sutrinka vidinis žmogaus laikrodis, lemiantis, kada žmogus miega ar prabunda. Todėl kiti mokslininkai dėl sezoninės depresijos kaltina su miegu susijusį hormoną melatoniną, kurio gamyba organizme padidėja ilgomis rudens ar žiemos naktimis.


 

Šviesos poreikis


Saulėtą dieną šviesos stiprumas siekia maždaug 50–100 tūkst. liuksų. Tuo tarpu patalpoje esant dienos šviesai jos stiprumas būna 100–200 liuksų. Suprantama, kad patalpose mažiau gausime ir šviesos energijos. „Daugumai žmonių atrodo, kad šviesos energija labai silpna ir nedaro jiems jokios įtakos. Šviesos galią padėti suvokti gali lazeris, kuris skleidžia vienodo ilgio lygiagrečias viena kitai šviesos bangas, sutampančias laike ir erdvėje, o jo galingumas – gerai žinomas, nes jis naudojamas ir karinėje pramonėje“, – pažymi A.Balčius.
Nustatyta, kad minimaliai žmogui reikia, kad per dieną akis pasiektų 2,5 tūkst. liuksų stiprumo šviesa. Papildomas šviesos poreikis priklauso nuo to, kiek šviesos energijos per dieną gauname, prie kokio apšvietimo dirbame.
Paprastai matomos dienos šviesos terapijos procedūros trukmė – 30 min. Šviesos terapijos kambariuose vienu metu gali gydytis 10–15 žmonių. Šias procedūras rekomenduojama atlikti pirmoje dienos pusėje, į šviesą nuolat žiūrėti nereikia ir negalima: specialūs laikrodžiai duoda signalą, kada pakelti akis ir pažiūrėti į lempą, po to vėl galima rašyti, skaityti ir pan.
 

Šviesos terapijos būdai


Šalutinio poveikio šviesos terapija praktiškai neturi. Ji nerekomenduojama sergant akių ligomis ar esant ūminiam akių uždegimui ir kai yra padidėjęs jautrumas šviesai. Taip pat prieš šią terapiją visuomet įvertinama, kokius medikamentus žmogus vartoja. Šviesos terapija labai populiari tose šalyse, kurios labiau kenčia nuo saulės trūkumo.
Šviesos terapija apima gydymą infraraudonaisiais, ultravioletiniais bei matomos dienos šviesos spinduliais, taip pat gydymą lazeriu
Kiekvieno gydymo būdo taikymo indikacijos skiriasi. Todėl atvykus į sanatoriją pirmiausia su žmogumi pabendrauja gydytojas, jis ir nusprendžia, kokį šviesos terapijos būdą skirti.
 

Ką gydo


Šviesos terapijai naudojamos lempos imituoja saulės šviesą ir sukelia biocheminius pokyčius smegenyse, taip pakeldamos nuotaiką ir palengvindamos kitus depresijos simptomus. Ji puikiai veikia organizmą, stiprina imuninę sistemą, stimuliuoja viso organizmo regeneracijos procesus. Vaikams šviesos efektyvumas dar didesnis, nes jų organizmo medžiagų apykaita daug spartesnė.
Be sezoninės depresijos gydymo, matomos šviesos terapija skiriama esant miego sutrikimams, premenstruaciniam sindromui. Yra įrodymų, kad ji padeda sergant bulimija, gydant abstinencijos sindromą, lėtinį nuovargį, galvos skausmą.
Jau senovėje buvo įsitikinta, kad saulė gydo, tačiau turėjo prabėgti daug laiko, kad būtų sukurtas ultravioletinius spindulius skleidžiantis aparatas, padedantis gydyti kai kurias odos ligas – žvynelinę, atopinį dermatitą ir kt.
Kuo ypatingi infraraudonieji spinduliai? Juos skleidžia bet koks šiltas objektas, taip pat ir žmogaus kūnas. Pats stipriausias infraraudonųjų spindulių šaltinis yra saulė. Jų nereikia painioti su ultravioletiniais spinduliais, kurių didesnis kiekis yra pavojingas žmogaus odai. Medicinoje naudojami infraraudonųjų spindulių prietaisai, kurie padeda nustatyti diagnozę, gydyti ir daryti įvairias analizes. Infraraudonieji spinduliai turi ir fizioterapinę reikšmę. Gydant sąnarių raiščių traumas, limfmazgių uždegimus, šildymas radiaciniu būdu labai efektyvus, nes veikia gilesnes poodines audinių sritis. Šiam gydymui skirtos specialios infraraudonųjų spindulių kabinos.
Gydymas poliarizuota polichromatine mažos energijos matoma ir infraraudonąja šviesa, neturinčia žalingų ultravioletinių spindulių veikia natūraliai, palaikydama regeneracines bei balansuojamąsias kūno savybes ir taip padėdama atsiskleisti paties organizmo sveikimo potencialui..
Visos šviesos terapijos procedūros yra maloniai atpalaiduojančios, visiškai neskausmingos ir saugios.
Japonijos mokslininkų atliktas tyrimas nustatė, kad pagyvenusiems žmonėms smarkiai sumažėja miego sutrikimai reguliariai rytais taikant šviesos terapiją.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai