Nugaros skausmas ir reabilitacija

Nugaros skausmai tokie dažni, kad pagrįstai gali būti laikomi neišvengiama suaugusio žmogaus gyvenimo dalimi. „Skausmo patirties tyrimo“ duomenimis, apie keturi šimtai tūkstančių suaugusiųjų šalies piliečių, t.y. maždaug tiek, kiek gyvena Kaune, kenčia dėl skausmo, o nugaros ir sąnarių skausmai sudaro didžiąją jų dalį – jie kamuoja du trečdalius visų skausmais besiskundžiančiųjų. Kokių reabilitacijos priemonių gali tikėtis nugaros skausmo varginami pacientai, komentuoja Abromiškių reabilitacijos ligoninės gydytojas neurologas-reabilitologas Mindaugas Šocas.
 

Vargsta jauni ir darbingi


Apžiūrint ligonį, kuris skundžiasi nugaros skausmu (NS), labai svarbu atskirti stuburo funkcijos sutrikimų ir skausmo priežastis, t.y. nustatyti, skausmas specifinis ar ne. Dažniausios specifinės NS priežastys yra tarpslankstelinio disko išvarža, infekcija, osteoporozė, stuburkaulių lūžiai, augliai ar metastazės. Jei skausmo priežastis specifinė, ją reikia šalinti kuo greičiau ir dažnai radikaliu būdu. Tačiau didžiosios daugumos pacientų (apie 90 proc.) skausmo priežastis nespecifinė, t.y. nesusijusi su išvardintomis sisteminėmis arba kitomis somatinėmis ligomis. Todėl jiems dažniausiai nereikia skirti specializuoto gydymo. Paprastai neurochirurgui ar onkologui operuoti, t.y. šalinti specifinę priežastį, siunčiama tik apie 5–10 proc. visų ligonių.
Nespecifinis skausmas tiesiog užprogramuotas pačiuose stuburo ir jį supančiuose nervų audiniuose, dėl to visada yra jo proveržio tikimybė.
NS gali varginti gana jaunus, darbingo amžiaus žmonės, kurie reguliariai nedaro mankštos ir nesportuoja, nes laiko save pakankamai sveikais. NS gali ištikti sunkiai fiziškai dirbant, netaisyklingai keliant, taip pat ilgai sėdint prie stalo be pertraukų. Šiais laikais kone visų profesijų žmonės dirba prie kompiuterio, todėl tikimybė, kad jiems dėl netaisyklingos stuburo padėties išsivystys NS, labai didelė. Taigi nespecifinio skausmo priežastys labiausiai susijusios su civilizacijos pasiekimais – nejudriu gyvenimo būdu, profesija.
„Maždaug prieš dešimtmetį šiek tiek pakito mūsų ligoninės struktūra ir pagrindiniu mūsų kontingentu tapo ligoniai po insultų, traumų ar kitų sunkių ligų, tačiau plačias NS reabilitacijos galimybes turėjome visada. Ir šiuo metu NS varginami pacientai sudaro kone trečdalį mūsų ligonių. NS gali pasireikšti dėl osteochondrozės, tarpslankstelinio disko išvaržos, slankstelių pažeidimų, raiščių patempimų ar minkštųjų audinių pažeidimų“, – pažymi pašnekovas.

 

Kiekvienam – individualus programų krepšelis


„Veikiausiai nerasime kitos ligos, kaip NS, kurios reabilitacijos galimybės būtų tokios plačios. Tiek tradicinės, tiek alternatyvios medicinos priemonių ir būdų pasiūla labai didelė, o NS reabilitacijos traktavimas labai įvairūs. Ne paslaptis, kad dalis žmonių nepasitiki tradicine medicina ir kreipiasi į žiniuonius, kurie dažniausiai taiko visiškai mokslo nepragrįstus metodus. Ieškodami, kaip paprasčiau įveikti skausmą, ir nesulaukdami tinkamos pagalbos pas netradicinės medicinos propaguotojus, praradę pinigus ir laiką, visi šie žmonės galiausiai ateina pas specialistus“, – pabrėžia M.Šocas.
Abromiškių ligoninėje taikomi tik mokslo įrodymais pagrįsti reabilitacijos būdai, kurių svarbiausias, norint įveikti NS, yra gydomoji mankšta, arba kineziterapija. „Mūsų ligoninėje dirba licencijuoti specialistai, besispecializuojantys NS srityje. Suprantama, kad jų žinios ir pagalba NS kenčiantiems ligoniams itin svari“, – pažymi M.Šocas.
Atrodytų paradoksalu, bet ir stiprių skausmų metu, kai atrodo, kad žmogaus net judinti negalima, specialūs kineziterapeuto parinkti pratimai, pozos, tempimai gali smarkiai pagerinti savijautą. Kineziterapeutai taiko specialius padėties gydymo metodus, kai, nedarant judesio, o specialios pozos, padėties dėka tempiami ar atpalaiduojami raumenys, ir tai leidžia pašalinti skausmą netgi pačios ūmiausios stadijos.


Masažas – viena labiausiai pacientų mėgstamų NS mažinimo priemonių.
Tramdyti NS padeda vandens procedūros – specialios mankštos vandenyje, terapiniame baseine, su specialiai parinktais treniruokliais, kai raumenų tempimas vyksta tik veikiant žmogaus svoriui, be papildomų svarmenų.
Taikomos ir fizioterapijos procedūros – įvairios gydomosios vonios, magneto, lazerio ar ultragarso terapijos, elektrostimuliacija ir kt. Numatytos ir ortopedų konsultacijos, kurių metu parenkamos kompensacinės ortopedinės priemonės.
„Reabilitacijos programos sudaromos individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgiant į jo būklę, gretutines ligas ir negalavimo laipsnį. Nesiūlomas vienas standartinis reabilitacijos priemonių „krepšelis“ visiems sergantiems NS“, – pabrėžia pašnekovas.
 

Naujienos – tik mokslu pagrįstos


Pastarųjų metų naujovė – BEMER terapija, t.y. gydymas ypač silpnu elektromagnetiniu lauku. Tai saugus fiziologinis sveikatos palaikymo ir atkūrimo metodas, kurio metu skaudama vieta veikiama tiksliai dozuotu pulsuojančiu elektromagnetiniu lauku. Šios terapijos metu gauname ne tik vietinį, bet ir bendrą teigiamą visam organizmui poveikį. Šis metodas remiasi naujausiais moksliniais duomenimis.
„Ligoninė turi ir masažo lovą „Ceragem“. Ją sudaro įvairiomis plokštumomis judantys rutuliukai, kurie masažuoja stuburą ir paravertebralinius audinius. Technika tobulėja, kasmet atsiranda vis naujesnių priemonių, tačiau niekas nepakeičia reabilitacijos pamatų – pacientų sveikatos ir funkcinės būklės įvertinimo ir kineziterapijos. Pirmoje vietoje yra pacientas, jo apžiūra, vertinimas, bendravimas ir mokymas“, – įsitikinęs pašnekovas.
 

Svarbi dalis – pacientų mokymas


Reabilitacijos tikslas esant NS – skausmo sindromo mažinimas. „Malšinant skausmą, kartu silpnėja ir uždegimas. Mokome žmogų, kaip jam gyventi sergant tam tikra stuburo patologija ar kita liga, kuri kelia skausmą, kaip elgtis, kad tas skausmas nedidėtų. Pacientų mokymas – svarbi reabilitacijos proceso dalis“, – sako gydytojas.
Po reabilitacijos procedūrų skausmas arba numalšinamas, arba, esant sunkesnėms būklėms, keičiasi jo pobūdis. Vidutiniškai skausminis sindromas sumažėja 2–3 balais, kartu normalizuojasi kraujo spaudimas, nesivysto depresija, neprogresuoja kitos ligos, t.y. gerėja bendra sveikatos būklė.
„Patyrus NS, nereikia pulti į paniką ir nusiminti, nes reabilitacijos priemonių, galinčių padėti įveikti šią sveikatos problemą, tikrai yra nemažai. Kokį bagažą turėtų išsivežti žmogus iš reabilitacijos įstaigos? Visų pirma, kad, deja, bet skausmai gali kartotis. Todėl mankštos pratimus, stiprinančius nugaros raumenis, reikėtų ne tik prisiminti, bet ir daryti“, – pažymi M.Šocas.
Mūsų organizmas tobulas, tačiau nereikia pamiršti jo prižiūrėti. O, norint gyventi be skausmo, ligos prevencija reikėtų rūpintis nuo pat mažų dienų.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai