Kiekvienai ligai – savas augalas

Vaistiniai augalai jau nuo senų laikų naudojami žmogaus sveikatai. Jau šiais laikais kompanijos „Bionorica“ mokslininkai šias veiksmingąsias gamtos dovanas panaudojo kurdami savo natūralius preparatus nuo įvairiausių negalavimų, pradedant peršalimu, virškinimo sutrikimų ir baigiant moterų ligomis. Šiame numeryje kviečiame susipažinti su šiuos preparatus gaminant naudojamų vaistinių augalų gydomosiomis savybėmis ir paskirtimi esant skirtingiems negalavimais. Kalbamės su vaistininke Jūrate Židoniene.
 

Atėjo ruduo, netrukus į duris pasibels ir žiema. Kokie vaistiniai augalai gali būti naudingi prasidėjus vienai dažniausių sezoninių ligų - ėmus kosėti?

Pirmiausia galėčiau paminėti visiems gerai pažįstamą čiobrelį. Jis yra viena veiksmingiausių priemonių gydant kvėpavimo takų ligas. Turbūt daugelis dar iš vaikystės pamena čiobrelio arbatą, kurią tekdavo gerti pradėjus kosėti. Čiobrelio preparatai lengvina atsikosėjimą, turi antiseptinį, spazmus mažinantį poveikį, todėl skiriami sergant bronchitu, tracheitu, laringitu.

Veiksmingai šias ligas gydo ir raktažolės šaknys. Kaip rodo patirtis, augalo veikliosios medžiagos atpalaiduoja spazmus, slopina uždegimą, skatina ir palengvina atsikosėjimą, todėl yra itin veiksmingos gydant kvėpavimo takų ligas. Be to, augalas turi daug peršalus taip reikalingo vitamino C.

Abu šie augalai yra preparato Bronchipret, skiriamo kosuliui gydyti ir atsikosėjimui gerinti, sudėtyje.

Šaltuoju metų laiku taip pat dažnai pradeda skaudėti gerklę. Kokios gamtos dovanos gali padėti šiais atvejais?

Tikra tiesa, gerklės skausmas neretam sunkina kasdieninį gyvenimą. Šiuo atveju ieškant pagalbos rekomenduočiau rinktis dirvinio asiūklio žolės arba ąžuolo žievės preparatus. Pavyzdžiui, preparato Tonsilgon sudėtyje yra ir šių, ir keletas kitų vaistinių augalų.

Tarp dirvinio asiūklio žolės veiksmingųjų medžiagų galima paminėti vitaminą C, alkaloidus, flavonoidus, karotinoidus. Augalo preparatai gali būti vartojami susirgus kvėpavimo takų ligomis, pleuritu, taip pat burnos ertmei skalauti sergant angina.

Na, o ąžuolo žievė pasižymi puikiu antiseptiniu ir uždegimą slopinančiu poveikiu. Žievės nuovirais ir preparatais sergant gingivitu, stomatitu, gerklės uždegimu skalaujama burna ar gerklė.

{banner-25}

Ar šie augalai turi dar kokių nors gydomųjų savybių?

Taip, štai asiūklis yra veiksmingas ir gydant šlapimtakių uždegimus, inkstų akmenligę, plaučių tuberkuliozę, odos ligas. Jis slopina uždegimą, turi sutraukiamąjį, kraujavimą stabdantį poveikį. Taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą.

Ąžuolo žievė taip pat turi kraujavimą stabdančių savybių, tad yra dažna pavilgų nudegimams ar žaizdoms sudedamoji dalis. Be to, ji yra puiki priemonė nemaloniam burnos kvapui pašalinti.
Dar vienas rudens ir žiemos nemalonumas yra sloga. Kokias vaistažoles rekomenduotumėte norint kuo greičiau pamiršti varvančią nosį?

Pasaulinė patirtis ir tyrimai rodo, kad puikus gydomasis augalas peršalus yra verbena. Jos preparatai stiprina imunitetą, skatina prakaitavimą ir šlapimo išsiskyrimą - visa tai svarbu peršalus ir gydant slogą.

Tokiais atvejais padės ir gal kai kam kiek mažiau girdėtas juodasis šeivamedis. Tarp jo veikliųjų medžiagų yra eterinis aliejus, vitaminas C, mineralinės medžiagos. Šeivamedžio preparatai pasižymi prakaitavimą skatinančiu, karščiavimą mažinančiu, šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, uždegimą slopinančiu ir dezinfekuojamuoju poveikiu, todėl yra skiriami peršalus, sergant gripu. Jais taip pat rekomenduočiau skalauti burną ir gerklę - tai padės greičiau išgydyti gleivinės uždegimus.

Tiek verbenos, tiek juodojo šeivamedžio gydomosios savybės yra Sinupret preparate, skiriamame sergantiesiems sloga ir rinosinusitu.

Kalbant apie šį metų laiką, aktualios tampa ne tik peršalimo, bet ir virškinimo problemos - juk kai šalta, valgomas riebesnis, sunkesnis maistas, dažnai persivalgoma. Kokie augalai padėtų tokiais atvejais?

Visų pirma tikriausiai reikėtų paminėti vaistinę ramunėlę. Daugelis jau žino, kad ji gerina virškinimą, skatina tulžies išsiskyrimą. Vaistinių ramunėlių nuovirai, preparatai skiriami esant skrandžio ir žarnyno spazmams, jais gydomas viduriavimas, vidurių pūtimas, aktyvinama virškinamojo trakto liaukų veikla.

Panašiai veikia ir ugniažolė, taip pat skiriama ir sergantiesiems tulžies pūslės ligomis.
Norėčiau paminėti ir pipirmėtę: šio augalo preparatai gerina apetitą, virškinimą, skatina virškinimo liaukų sekreciją, mažina spazmus, uždegimą, skausmą.

Pipirmėtė gali padėti esant pykinimui, vėmimui, žarnyno spazmams.

Galbūt nedaugelis skaitytojų yra girdėję, kad virškinimo sutrikimus gali padėti šalinti ir saldymedžių šaknys. Jos laisvina vidurius, turi spazmus mažinantį poveikį. Taip pat pasižymi šlapimo išsiskyrimą skatinančiu, spazmus mažinančiu poveikiu. Literatūroje galima rasti rekomendacijų augalo preparatus vartoti sergant dvylikapirštės žarnos opalige, hiperacidiniu gastritu, esant vidurių užkietėjimui.

Visus mano išvardytus vaistinguosius augalus ir dar keletą kitų mokslininkai panaudojo kurdami virškinamosios sistemos veikimą ir metabolizmą gerinantį preparatą Iberogast.

Teko girdėti, kad visi šie augalai gali padėti ir esant kitokiems negalavimams

Tai tiesa, štai ramunėlė turi antiseptinių ir uždegimą slopinančių savybių, todėl jos nuovirais rekomenduojama skalauti burną esant gleivinių ar dantenų uždegimui, gydyti odos bėrimus, saulės nudegintą ar žiemą nušalusią odą.

Kad ugniažole gydomos odos ligos (pvz., karpos), žino daugelis, tačiau ji taip pat puikiai ramina nervų sistemą.

Pipirmėte ir jos preparatais gydomi bronchitai, neurozės ir nemiga. Taip pat gali būti skalaujama burnos ertmė esant gleivinės uždegimui, norint pašalinti nemalonų burnos kvapą ar numalšinti dantų skausmą.

Liaudies ir tradicinėje medicinoje saldymedžių šaknų preparatai rekomenduojami odos ligoms (egzemoms, dermatitams) ir peršalimui gydyti.

Pakalbėkime trumpai ir apie moterų negalavimus. Ką rekomenduotumėte patiriančioms menstruacinio ciklo sutrikimus ir premenstruacinio sindromo nemalonumus?

Galbūt nedaugelis yra girdėjusios, tačiau gydant šios srities negalavimus itin veiksmingas yra tikrųjų skaistminių vaisių sausasis ekstraktas. Kaip parodė tyrimai, šis iš Viduržemio jūros kraštų kilęs augalas slopina priešmenstruacinio sindromo simptomus, gydo hormonus išskiriančios hipofizis dalies, reguliuojančios menstruacijų ciklą, sutrikimus. Tad, tokius preparatus, kaip pavyzdžiui Agnucaston, rekomenduočiau esant skausmingai ovuliacijai, nereguliarioms ar išnykusioms menstruacijoms, įtampai, nerimui, krūtų tempimui ar skausmui gydyti.

Tarp kitų augalų, teigiamai veikiančių moterų sveikatą, galėčiau paminėti ignaciją ir vilkdagį, esančius preparate Mastodynon.

Ignacija pasižymi depresiją, nerimą mažinančiu, menstruacinius negalavimus slopinančiu poveikiu. Vilkdalgio preparatai teigiamai veikia nervų sistemą, turi krešumą didinantį poveikį. Dėl šio priežasties juos rekomenduočiau kaip tonizuojamąją, energijos suteikiančią, menstruacinius procesus reguliuojančią priemonę.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai