Gražiai žydi, skaniai kvepia ir gaivina orą – kas?

Įvairios pelargonijos – dar vienas dažnas augalas mūsų namuose. Šia gražiai žydinčia gėle nesidomėjau, kol plaučių ligų gydytoja patarė, kad vertėtų ją įsigyti ir laikyti sūnaus kambaryje – mat jis dažnai kosėdavo, sirgdavo bronchitais, o, pasak gydytojos, pelargonijos puikiai grynina kambario orą.
 
Dažna ir butuose, ir lauke
Pelargonijų (botaninis pavadinimas – Oleum Geranii) gimtinė yra Pietų Afrika, kur jos auga natūraliai gamtoje. Žinoma apie 500 pelargonijų rūšių. Jos – vienos iš lengvai auginamų augalų, dauginamos auginiais ir sėklomis, pasižymi stipriu aromatu, priklauso efektyviai kambarių orą gryninančių augalų grupei. Jos skleidžia stiprų kvapą – lakias biologiškai veiklias medžiagas, kurios vadinamos fitoncidais, padeda pašalinti nervų įtampą, nuovargį, reguliuoja kraujagyslių veiklą, turi antibakterinių ir antivirusinių savybių, kurias lemia veiklioji sudedamoji dalis – geraniolas. Teigiama, kad dėl stipraus aromato jas labai mėgo prastuomenė – pelargonijos kvapas užgoždavo nemalonius kvapus, nuo drėgmės atsiradusių pelėsių kvapą.
Manoma, kad į Europą pelargonijos buvo atvežtos XVI amžiaus pabaigoje. Lietuvoje jau senai jos auginamos kaip kambarinės dekoratyvinės gėlės, labai mėgstamos vyresnio amžiaus žmonių.
Vaistinių augalų žinovų pastabos
„Žolinčių akademijos“ ir „Šermukšnėlės“ sveikatos mokyklos vadovė Danutė Kunčienė sako, kad jai pelargonijos – atgaiva širdžiai. Vien žiūrint į jų žiedus darosi gera. Kaip vaistų jų naudoti neprireikė. Tiesa, po vieną kitą lapelį kartais įmeta į arbatą, sakoma, kad jie stiprina širdį, ar po sutrintą lapelį įdeda į losjoną, aliejuką. Ji pataria pelargoniją auginti miegamajame – švarina orą, lengvina kvėpavimą, gerina miegą.
Vilnietė biologė Gražina Gaidienė, jau apie 20 metų besidominti vaistiniais augalais, pelargoniją laiko ne mažiau vaistingu augalu kaip palankė (paleistuvė) ir alavijas, liaudiškai vadinamas alijošiumi. Visų pirma pelargoniją naudoja nuo plaučių ligų, kambario orui dezinfekuoti. Ja G.Gaidienė patarė mamai gydytis padidėjusį kraujo spaudimą. Nuskintą pelargonijos lapelį nakčiai pritvirtina vidinėje riešo pusėje ant kraujagyslių, kur skaičiuojame pulsą. Mamai ši procedūra ir sukatžolių, apynių, kmynų arbatos padeda gyventi be kraujo spaudimą mažinančių vaistų. Tiesa, žolininkė taip pataria gydytis tik nedaug, iki 150/90 palikusį kraujo spaudimą.
Pasak Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Reabilitacijos skyriaus Fitoterapijos laboratorijos vedėjo Juozo Ruolios, šis vaistingas augalas gali dažnai pasitarnauti žmonėms gydant įvairius negalavimus. Fitoterapeutas pabrėžė, kad liaudies medicina šiam augalui priskiria daug uždegimus gydančių, organizmą tonizuojančių, nervų sistemą balansuojančių, kraujagyslių spazmus slopinančių savybių.
Gydomosios savybės
Šiuolaikiniai tyrimai patvirtino, kad pelargonijos iš tikrųjų naikina mikrobus, surenka nuodingąsias medžiagas, radionuklidus. Todėl namuose, kuriuose auginama ši gėlė, rečiau sergama peršalimo ligomis. Tai lemia pelargonijos veikliosios medžiagos geraniolio antivirusinės ir antibakterinės savybės.
Pelargonijos nuovirai, kompresai, aliejus naudojami nuo daugelio ligų: sergant virškinimo trakto ir šlapimo takų, peršalimo ir nervų ligomis, cukriniu diabetu (mažina cukraus kiekį kraujyje), mažina kraujo spaudimą. Kartais pelargonija vadinama „ausų, nosies ir gerklės gydytoja“, nes naudinga gydant ausų uždegimus, ramina gerklės skausmą, gali padėti ir sloguojant. Ji padeda mažinti galvos skausmus, migreną, vadinama moters sveikatos pagalbininke: padeda normalizuoti mėnesinių ciklą, šalinti klimakterinio periodo neigiamus simptomus.
.
Teigiama, kad pelargonijos aromatas gerina protinę veiklą, normalizuoja psichoemocinę būseną pervargus, išsekus, slopina baimės jausmą, ramina ir malšina susierzinimą, mažina nervinę įtampą – žodžiu, pasižymi antidepresiniu poveikiu. Yra nuomonių, kad pelargonijos padeda atsikratyti priklausomybių, mažina agresyvumą, kaprizingumą.
Eterinis aliejus
Beje, ieškodama informacijos apie pelargonijas, labai daug medžiagos aptikau apie aromaterapijoje naudojamą kvapiosios pelargonijos eterinį aliejų, kuris esą pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis, mažina uždegimą. Siūloma šio augalo eteriniu aliejumi aromatizuoti kambarius – tai padeda kovoti su bakterijomis, sumažinti įtampą ir stresą. Maždaug 15 kv.metrų patalpai reikia 3–5 aliejaus lašų. Tiek pat eterinio aliejaus siūloma naudoti ir kompresams, masažams. Tiesa, tokiais atvejais jį reikėtų maišyti su kitu aliejumi.
Šiltu vandeniu su keliais lašais eterinio aliejaus patariama skalauti gerklę sergant faringitu, tonzilitu ir kitomis burnos (atsiradus opelių), gerklės ligomis, atsiradus burnoje opelių. Juo galima gydyti įvairias odos ir gleivinės žaizdas.
Tiesa, pelargonijos eterinio aliejaus nepatariama naudoti nėštumo metu, kartu su homeopatiniais preparatais, vartoti į vidų.
Šis aliejus naudojamas parfumerijoje ir kaip repelentas vabzdžiams atbaidyti. Augantis augalas taip pat tą darys, jeigu jo lapai retkarčiais bus patrinami, kad labiau skleistų kvapą.
Pelargonijų aliejaus nepatariama naudoti ilgiau kaip 2–3 savaites. Žmonėms, kuriems saldus šių žiedų aromatas sunkiai priimtinas, šį aliejų galima pabandyti skiesti eukalipto eteriniu aliejumi.
Keliolika patarimų ir receptų
Medicininėje literatūroje pabrėžiama, kad prieš pradedant vartoti vaistinį augalą, būtina pasitarti su gydančiu gydytoju. Fitoterapeutas J. Ruolia pabrėžė, kad, ruošiantis gydytis pelargonija, reikėtų patikrinti, ar žmogus nėra jai nealergiškas. Tam reikėtų sutrintų lapų košele švelniai įtrinti vidinį lūpos kraštą ir žiūrėti, ar gleivinė neparaus, neatsiras pūslelių. Prieš naudojant pelargonijos eterinį aliejų, būtina padaryti kvėpavimo takų ar odos jautrumo testą. Jeigu, įkvėpę gryno eterinio aliejaus ar jų mišinio kvapo, nejaučiate diskomforto, kvapas malonus ir nesukelia kvėpavimo spazmų, t. y. kosulio, dusimo, tai tokį aliejų galite naudoti.
Gaminame pelargonijų aliejų
Pelargonijų aliejaus galima pasigaminti: jaunus pelargonijos lapus ir žiedus susmulkinkite, suberkite į butelį ir užpilkite šiltu alyvuogių aliejumi, užkimškite ir laikykite šiltoje vietoje 2 savaites, kasdien po keliolika minučių papurtydami. Paskui nukoškite ir laikykite šaldytuve.
Nuo padidėjusio kraujo spaudimo
Nuskintą pelargonijos lapelį pritvirtinkite nakčiai ar visai parai vidinėje riešo pusėje ant kraujagyslių, kur skaičiuojame pulsą.
Nuo slogos
Į nosį įlašinkite truputį praskiestų pelargonijų lapų sulčių 6–12 kartų per dieną.
Nuo radikulito ir kitų skausmų
Ant skaudamų vietų nakčiai pridėkite pelargonijų lapų kompresą. Nuo galvos skausmo ir migrenos padeda prie kaktos laikomi pelargonijų lapeliai.
Atpalaiduojamoji vonia
Užplikykite saują pelargonijų lapų ir šviežių ūglių verdančiu vandeniu. Po 5–10 minučių nukoškite. Paruoštą užpilą supilkite į vonią. Vonios su pelargonijų antpilu arba eteriniu aliejumi padeda atsipalaiduoti, gerina nuotaiką, mažina depresiją.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai