Taškinis masažas ir akupunktūra – vaistai be nepageidaujamo poveikio?

Ieškote vaistų nuo visų ligų be nepageidaujamo poveikio? Gal vertėtų pasidomėti taškiniu masažu ir akupunktūra? Vidaus ligų gydytojo diplomą turinti Regina Masiliūnienė, baigusi akupunktūros specializaciją Sankt Peterburgo gydytojų tobulinimosi institute, vėliau – ir ausų akupunktūros, elektropunktūrinės diagnostikos R. Folio metodu, gydymo terapiniais lazeriais kursus, pastebi, kad akupunktūros istorija siekia jau apie 4 tūkstančius metų. Šio metodo tėvyne laikoma Kinija ir Japonija.
 

Beveik 4 tūkstančius metų
Pasak R. Masiliūnienės, akupunktūros istorija prasidėjo Kinijoje trečiojo kinų imperatoriaus Huang Di („Geltonojo imperatoriaus“) viešpatavimo laikais, 2696–2598 m. pr. Kr. Jis parašė klasikinės medicinos veikalą, kuriame pateikti ir akupunktūros pagrindai. To meto medicinos vadovėlis yra išlikęs iki šių dienų. Vėlesnių laikų tekstų ir šio gydymo būdo aprašymų išlikę ir daugiau, bet ilgus amžius akupunktūra buvo gydoma tik Rytuose.
Kinų akupunktūra – tarsi medicinos filosofija. Kinijoje manoma, kad žmogaus gyvybinė energija kūne teka kanalais – meridianais. Jų yra 12. Meridianai susiję su įvairiais organais ar jų dalimis. Žmogaus organizmas praranda pusiausvyrą, išsiderina, kai energija necirkuliuoja tais gyvybiniais kanalais. Dirginant akupunktūrinius taškus, organizmui sugrąžinama energijos pusiausvyra ir žmogus sveiksta.
Įsiveržė ir į Vakarų kultūrą
Tad kas ta akupunktūra? „Akupunktūra – tai labai senas ir efektyvus gydymo būdas. Į specifinius kūno paviršiuje išsidėsčiusius taškus yra įbedamos plonos adatos. Stimuliuojant naudojamos ir kitos priemonės: lazeris, elektra, infraraudonieji spinduliai, magnetai, metalo plokštelių aplikacijos, masažas”, – sakė pašnekovė.
Europą akupunktūra pasiekė XVI a., tačiau paplito tik XIX–XX a. Iki paskutiniųjų XX a. dešimtmečių Vakarų pasaulis akupunktūrą vertino skeptiškai. Tai lėmė skirtingos Rytų ir Vakarų pasaulėžiūros. Rytų medicina akcentuoja holistinį modelį – aiškina tam tikrų procesų ryšius, o vakariečiams sunku suvokti, kaip, tarkim, adatos dūriu į ranką galima gydyti danties skausmą.
„Tik 8-ajame dešimtmetyje, atlikus mokslinius tyrimus, pateikta įtikinamų akupunktūros veiksmingumo įrodymų, ir požiūris į šį gydymo metodą pasikeitė. Dabar akupunktūra pripažįstama ir plačiai taikoma Vakarų Europos šalyse, JAV, Kanadoje, Australijoje”, – sakė R. Masiliūnienė. Ji pabrėžia, kad šio natūralus gydymo būdo, kurį galima derinti su kitomis gydymo priemonėmis, pagrindinis privalumas – jis stiprina visą organizmą, nesukeldamas jokių nepageidaujamų poveikių. Tuo akupunktūra ypač naudinga alergiškiems ir negalintiems daug medikamentų vartoti žmonėms.
Principai ir veikimas
Koks akupunktūros veikimo principas? Pasak R. Masiliūnienės, stimuliuojant akupunktūrinius taškus, dirginamos periferinės nervinės struktūros, generuojami papildomi elektriniai impulsai, kurie per refleksinius ryšius sukelia neuromediatorių išsiskyrimą. Šie veikia ląstelių receptorius ir keičia organizme vykstančių procesų aktyvumą. Jų dėka moduliuojamas skausmo pojūtis ir neuroendokrininės sistemos darbas, todėl pagerėja kraujotaka, imuninės sistemos ir kraujo biocheminiai žymenys, normalizuojasi hormonų ir kitų biologiškai veiklių medžiagų kiekiai.
Akupunktūra padeda gydant alergines ligas ir vegetacinius sutrikimus, tinka, kai reikia mažinti uždegimus, tinimą ir skausmą, atpalaiduoti spazmus, gerinti mikrocirkuliaciją ir audinių regeneraciją, greitinti žaizdų ir opų gijimą, mažinti nervų sistemos dirglumą. Ji naudinga normalizuojant angliavandenių ir riebalų apykaitą ir endokrininės sistemos darbą, reguliuojant apetitą ir skysčių išsiskyrimą. Yra duomenų, įrodančių teigiamą akupunktūros poveikį imuninei sistemai, tuo paaiškinama jos nauda lėtinių uždegiminių ligų atvejais.


Pasaulinė sveikatos organizacijos patarimai
Pasaulinė sveikatos organizacija yra sudariusi sąrašą ligų ir sindromų, kurias rekomenduojama gydyti akupunktūra. Tai:
stuburo ir sąnarių ligos (stuburo osteochondrozė su įvairiomis jos išraiškomis – galvos, kaklo ir nugaros skausmais, galvos svaigimu, rankų tirpimu; sąnarių uždegimai, osteoartrozė, reumatoidinis poliartritas),
nervų ligos (neuroziniai sutrikimai, nemiga, somatoforminis sutrikimas, migrena, radikulitai, neuritai, nervų paralyžiai, trišakio nervo ir tarpšonkaulinių nervų neuralgijos, insultų pasekmės, funkciniai raumenų trūkčiojimai, mikčiojimas),
virškinamosios sistemos ligos (skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligė, gastritas, padidėjęs rūgštingumas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas, dirglios žarnos sindromas, tulžies pūslės diskinezija).
Šis gydymo būdas tinka ir lėtiniams bronchitams, bronchinei astmai, alerginei slogai, sinusitui, klausos nervo uždegimui, žemam kraujo spaudimui, periferinių kraujagyslių spazmams, stenokardijos, ankstyvos stadijos aterosklerozei ir hipertoninei ligai, venų uždegimui, kojų šalimui, skydliaukės ligoms gydyti, taip pat esant klimakso požymiams, premenstruaciniam sindromui, lėtiniam kiaušidžių ir gimdos uždegimui, nevaisingumui dėl anovuliacinių ciklų, prostatitui, impotencijai, šlapimo pūslės uždegimams, vaikų naktiniam šlapinimuisi, alerginėms odos ligoms, neurodermitui, psoriazei, trofinėms opoms.
Jis gali padėti įveikti lėtinio nuovargio sindromą, priklausomybes nuo vaistų, nikotino ir alkoholio, stresus, imuninės sistemos nusilpimą.
R. Vasiliūnienė pastebėjo, kad akupunktūra ypač efektyvi nuo migrenos, neuralgijos (trišakio, pakaušinio ir tarpšonkaulinių nervų), stuburo ir sąnarių ligų ir užsitęsusių bronchitų, virškinimo organų ligų atvejais.
Kontraindikacijų nedaug
Kada akupunktūra netinka? Pasak R. Masiliūnienės, absoliučių kontraindikacijų akupunktūrai nėra. Saugumo dėlei jos patariama vengti nėščioms moterims, sergantiesiems kraujo krešėjimo sutrikimais ar vartojantiems antikoaguliantus.
Ji neatliekama chirurginio gydymo reikalaujančiais atvejais, sergant ūminėmis infekcinėmis ligomis, tuberkulioze, esant neaiškios kilmės karščiavimui ir dideliam vidaus organų nepakankamumui. Sergantiesiems onkologinėmis ligomis akupunktūra gali būti taikoma tik kaip papildoma priemonė, skausmui ar kitiems simptomams, nepageidaujamiems chemoterapijos ar radioterapijos požymiams slopinti, gyvenimo kokybei pagerinti.
Greta klasikinės kinų akupunktūros yra ir vadinamoji mikrosistemų akupunktūra. Tai ausų akupunktūra (aurikuloakupunktūra) ir pėdų ir plaštakų akupunktūra (Su Džok akupunktūra).
Mikrosistemos – žmogaus kūno dalis ir organus atitinkantys taškai ausies kaušelyje, pėdose ar plaškose.
Pasak R. Masiliūnienės, mikrosistemų akupunktūra ypač padeda esant įvairiems skausmo sindromams. Aurikulinę akupunktūrą praktikuoja gydytojai, o pėdų ir plaštakų (Su Džok) akupunktūros taškus patogu dirginti ir patiems pacientams. Gydytojai Su Džok akupunktūrai naudoja adatas, o ilgalaikei akupresūrai (taškiniam masažui) – magnetus arba specialias briaunuotas metalines „žvaigždutes”. Pacientams taškus dirginti rekomenduojama ir kitomis priemonėmis: grikių kruopomis, juodaisiais pipirais, mažais briaunuotais gintaro gabalėliais.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai