Felinoterapija: nuo ko ir kaip gydo katės?

Katės gyvena kartu su žmogumi jau daugiau kaip 10 tūkstančių metų. Žmogus kates prisijaukino tam, kad jos gaudytų graužikus. Bet paskui paaiškėjo, kad šie gyvūnai pasižymi tokiomis unikaliomis savybėmis, kaip puiki klausa, sugebėjimas numatyti gamtos kataklizmus, jausti ir gydyti. Felinoterapija (nuo lotyniško žodžio feles – katė) – tai įvairių ligų profilaktikos ir gydymo būdai kontaktais su katėmis.
 

Be abejo, daugumai malonu paglostyti naminę katę, bet tai dar ne felinoterapija. Moksliniais eksperimentais tiriama, kaip katė keičia žmogaus fiziologines funkcijas ir psichologinius parametrus tam tikrų kontaktų metu. Ir tik įrodžius efektą daug kartų, galima manyti, kad jis iš tikrųjų yra.
Mistinės kačių galios
Nuo seno katėms priskiriamos mistinės, telepatinės ir ekstrasensinės galios. Viduramžiais kates degindavo kaip raganas, ir joks kitas gyvūnas turbūt nėra labiau nukentėjęs nuo prietarų.
Šiuolaikinėje literatūroje pilna „informacijos“, kokios spalvos katės kaip gydo, kokios atneša turtus į namus, o kokios „pašalina“ blogą energiją. O jei juoda katė perbėga kelią, neretas apeina tą vietą, jei tik niekas iš pažįstamų nemato. Apie kitus naminius gyvūnus tokių dalykų lyg ir neteko skaityti. Ar iš tikrųjų katės pasižymi kokiomis nors gydomosiomis savybėmis, ar tai tik eiliniai prietarai?
Įrodymais paremti faktai
Eksperimentais yra įrodyta (Foks M. ir kiti, 2006), kad katės glostymas normalizuoja pulsą ir arterinį kraujospūdį bei formuoja psichologinio komforto jausmą. Remiantis neseniai spausdinta literatūra (2009 m.), kačių mylėtojai tris kartus rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, jų gyvenimo trukmė ilgesnė 4 – 5 metais bei jie 18 proc. rečiau kreipiasi į gydytojus.
Šiuo metu felinoterapijos metodai pradėti taikyti psichoterapijoje kompleksiškai gydant depresiją, nerimo sutrikimus, dirglumą, įtampą, raumenų tonuso padidėjimą, sezoninius nuotaikos ir bendros savijautos sutrikimus. Yra duomenų, kad kates namuose laikantys vieniši žmonės rečiau serga depresijomis ir bando žudytis.
Septintojo dešimtmečio pabaigoje JAV ir Didžiojoje Britanijoje mokslininkai atliko eksperimentų, kaip katės veikia protinę negalią turinčius ligonius. Suprantama, intelekto problemų jokia katė išspręsti negali, bet emocinė būklė tampa daug geresnė. Tai turi įtakos širdies ir kraujagyslių ligoms, opaligei, sąnarių ligoms, jau nekalbant apie psichikos sutrikimus.
Londono universiteto mokslininkai pastebėjo, kad laboratorijoje pro srovės generatorių praėjus katei, elektromagnetinį lauką registruojančių prietaisų rodyklės šoktelėjo į viršų. Buvo nustatyta, kad vienas gyvūnas gali atstoti penkis tokius generatorius. Vadinasi, katė gali būti puiki fizioterapijos priemonė, tiesiogiai veikianti vidaus organą, kuriame prasideda uždegimas, ar skaudamą sąnarį. Ne kartą iš kačių mylėtojų yra tekę girdėti, kad katė gulasi ant skaudamos, pažeistos vietos, taip ir gydydama, ir apgindama savo kaip ligų diagnostės reputaciją.
Katės... kalėjime
JAV psichikos sveikatos specialistai pažymi, kad nuteistųjų psichinė būklė kalėjimuose dažnai yra labai bloga. Neretai taikomas medikamentinis gydymas ir įvairios terapinės korekcinės priemonės. Bet kurioms psichoterapijos programoms reikia daug specialistų ir lėšų. O štai Indianos griežto režimo kalėjimuose sugalvotas paprastas, bet veiksmingas būdas kalinių būklei pagerinti: kaliniai augina ir prižiūri kates. Remiantis Indianos valstijos kalėjimų programa, nuteistieji priimtomis globoti laukinėmis katėmis rūpinasi kaip savo vaikais. Kačių gimdymas ir rūpinimasis kačiukais taip pat yra vienas iš svarbių felinoterapijos elementų. Kad ir kaip būtų keista, nuteistieji už ypač žiaurius nusikaltimus katėmis rūpinasi ypač švelniai. Kačių globojimas ne tik pagerina jų psichologinę savijautą, bet ir ugdo tokius asmenybės bruožus, kaip empatija ir užuojauta silpnesniam. Kartu taikomos ir kitos psichoterapinės priemonės, tokios kaip meno ir muzikos terapija, bet jos yra kur kas brangesnės ir greičiausiai ne tokios veiksmingos. Manoma, kad psichoterapijos priemonių taikymas kalėjime yra geriausia pakartotinių nusikaltimų laisvėje prevencija.


Felinofilai ir felinofobai
Kaip jau išsiaiškinome, lotyniškai feles yra katė, graikiškai filija – meilė, draugiškumas, o fobos – baimė. Taigi kalbame apie kačių mylėtojus ir žmones, kurie kačių nekenčia. Už ką kates mylime? Už nepriklausomą būdą, švelnumą, gudrumą, meilumą, įžūlumą. O už ką žmonės kačių nekenčia?
Už naktinį gyvenimo būdą, gudrumą, įžūlumą, švelnumą ir nepriklausomą charakterį. Galų gale prieiname prie išvados, kad žmogaus požiūris į kates priklauso ne nuo kažkokios savybės, kurią turi ar neturi žmogus, o nuo to, ko jis laukia iš aplinkos ir ką jai sugeba duoti. Be abejo, daug reikšmės turi ankstesnė patirtis su katėmis (ypač ankstyvos vaikystės), bet yra daugybė atvejų, kai žmogus kates pamilsta labiau jas pažindamas. Bet, nepaisant visko, felinoterapija nepadės žmonėms, jei jie kačių bijo. Taip pat katės netinka ir kai žmogus alergiškas katės plaukams. Tarp kitko, yra pastebėta, kad, kūdikiui augant šeimoje kartu su kate, ši alergija nesivysto! Manoma, kad katė namuose suformuoja imunitetą gyvūnų plaukams, namų ir augalų dulkėms.
Ar katė namuose gydo?
Deja, ne kiekviena katė tinkama gydymo tikslais. Terapijai tinkama katė turi būti prieraiši, švelni, tolerantiška, rami, atsipalaidavusi, mokėti valdyti emocijas, nereaguoti į neįprastus dirgiklius. Aišku, katė turi neturėti parazitų, būti sveika. Katė gali būti puikus augintinis pagyvenusiam, vienišam žmogui. Katė nereikalauja tiek priežiūros kiek šuo, jos nebūtina vesti į lauką, bet ji gali būti puiki kompanionė. Kaip ir šunys, katė namuose pagerina santykius, o vaikus moko rūpintis silpnesniu už save. Daugelis auginančiųjų kates tikrai gali pasakyti, kad katė pagerina tiek kūno, tiek psichologinę savijautą.
Egipte yra ypatingos rūšies katės – „katės – gydytojos“. Jų veisėjai sako, kad šios katės pasižymi ypatingomis ekstrasensorinėmis ir gydomosiomis savybėmis, ir šias kates parduoda už 10 tūkstančių dolerių. Jų teigimu, šie augintiniai gali padėti po traumų, pooperacinių komplikacijų, sergant širdies ligomis. Unikalios mėlynakės katės nuo pirmų gyvenimo dienų auklėjamos pagal specialią metodiką, kuri išugdanti gydomąsias galias. Pirmiausia atrenkamos tik moteriškos lyties ir stiprios katytės. Keletą mėnesių jos tiesiog kankinamos: laikomos pusbadžiu, tamsoje ir kartkartėmis veikiamos elektros srove. Po šitokio „auklėjimo“ jos tampa ypač jautrios ir nervingos. Manoma, kad, palikusios kankinimo vietą, naujam šeimininkui jos taip būna dėkingos, kad atiduoda jam visą savo gydomąją energiją.
Neaišku, kiek šiame pasakojime yra mokslinės tiesos, bet neretai pasakojama, kad priglaustos pamestinukės ar laukinės katės, išgelbėtos nuo mirties, yra ypač švelnios ir meilios, net labiau negu brangios veislinės. Ir šeimininkus myli ne ką mažiau negu egiptietiškosios.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai