Delfinų terapija: nesavanau­diškas žaidimas, suteikiantis sveikatos

Delfinai yra švelnūs, atidūs, mėgstantys bendrauti su žmonėmis gyvūnai. Nuo seno yra pasakojama daug legendų apie delfinų pagalbą ištikus bėdai. Kaip rašė Plutarchas savo veikale „Apie gyvūnų sugebėjimus“, delfinai yra vieninteliai padarai, kurie bendrauja su žmogumi ne dėl savanaudiškų tikslų.
 

Delfinų terapija sparčiai vystosi nuo 1997 metų. Šiuo metu pasaulyje yra apie 100 delfinų terapijos centrų. Delfinų terapija dažniausiai taikoma autizmu sergantiems vaikams, turintiems raidos sutrikimų, neurozės spektro ar elgesio problemų, taip pat suaugusiems, sergantiems depresija, lėtinio nuovargio sindromu, taip pat įvairaus amžiaus pacientams, kuriems yra judėjimo sutrikimų (vaikų cerebrinis paralyžius, organinė stuburo patologija).
Pradžia
Delfinų terapijos pradininku laikomas psichologas David E. Nathanson. Jis žmonių reabilitaciją su delfinais pradėjo daugiau kaip prieš 35 metus. Dirbdamas su protiškai atsilikusiais vaikais Tarptautiniame Floridos universitete, jis stebėjo gyvūnų elgesį tuo metu, kai vaikai, kuriems nustatytas Dauno sindromas, buvo vandenyje kartu su delfinais.
Afalinos, specialiai neparuoštos kontaktams su žmonėmis jūroje, elgėsi taip, lyg vaikams reikėtų jų pagalbos. D. Nathanson sukūrė metodiką, pagal kurią mokant protiškai atsilikusius vaikus dalyvaujant delfinams tokių vaikų socialinės adaptacijos efektyvumas pagerėjo keturis kartus. David E. Nathanson nustatė, kad neįgaliems vaikams bendravimas su delfinais gali padėti labiau nei bendravimas su kitais gyvūnais. Žaisdami su delfinais per terapijos seansus vaikai labiau atsipalaiduoja. Tada jie gali geriau koncentruoti dėmesį ir įsiminti naują informaciją, pagerėja emocinė būklė, jie lengviau bendrauja. Delfinai sugeba išlaikyti žaidybinę elgseną ilgiausiai iš visų žinduolių, o to reikia, kad terapija būtų veiksminga.
Žaidimas, virstantis terapija
Psichologo O.Arnoldo nuomone, vaiko raidos sutrikimai ar sulėtėjimas dažnai yra nulemti nepakankamos motinos meilės ir fizinio kontakto su ja trūkumo. Bendravimas su šiltakrauju draugišku gyvūnu šį trūkumą dalinai kompensuoja. Galiausiai bendravimas vandenyje su delfinu tampa žaidimu, o žaidimas yra vienas iš pagrindinių būdų, leidžiantis sugrąžinti psichines funkcijas tiek vaikams, tiek suaugusiems žmonėms.
Viurcburgo universiteto profesoriai E.Braitenbach ir L. fon Fedzi taip pat naudojo delfinus gydydami 5–10 metų vaikus. Jų pastebėjimu, delfinas gali suprasti net tuos vaikus, kurių nesugeba suprasti nei mama, nei tėvas, nei aplinkiniai. Bendravimas su delfinais tokiems vaikams gali suteikti absoliutaus priėmimo jausmą, sukuria sėkmės įspūdį, tai keičia tolesnį vaiko vystymąsi.
Floridos delfinariume buvo pastebėti įdomūs procesai, kurie vyksta tarp vaikų ir tėvų delfinų terapijos procese. Kaip žinoma, vaikų psichoterapijos sėkmė labai priklauso nuo to, kaip įsijungia ir dalyvauja tėvai. Jei pirmo seanso su delfinais metu tėvai ypač intensyviai kontroliuodavo savo vaikus, vėliau jau pradėdavo daugiau su vaikais žaisti ir galiausiai „trečiųjų asmenų“ – delfinų dėka tėvų ir vaikų tarpusavio supratimas labai pagerėdavo. Pasiekti rezultatai likdavo ir grįžus namo, o dauguma tėvų siekdavo vėl pakartoti seansus su delfinais.
Puikiai tinka ir suaugusiesiems
Delfinų terapija puikiai tinka žmonėms, kuriems pasireiškia potrauminis streso sutrikimas, t.y. patyrusiems didžiulius psichologinius sukrėtimus, tokius kaip žemės drebėjimas, uraganas, avarija ir panašios ekstremalios situacijos.
Bendravimas su delfinais sumažina įtampą ir pagerina emocinę būklę, žmogus pradeda mąstyti kiek kitaip ir randa išeitį iš krizinės situacijos.
Net trumpalaikis kontaktas su unikaliais linksmais gyvūnais, plaukiojimas jūros vandenyje, buvimas su delfinais, žaidimų ir įvairių triukų stebėjimas, delfinų skleidžiami garsai sukelia pacientams teigiamas emocijas, sukuria dirvą sveikti ir padidina tradicinių metodų veiksmingumą.
Delfinai yra smalsūs gyvūnai, pasižymi pozityviu požiūriu į žmogų, yra lengvai treniruojami ir lengvai kontroliuojami. Paprastai delfinų terapijos ciklas trunka nuo 15 iki 30 minučių, jame, be vaiko ir delfino, dar dalyvauja treneris ir terapeutas. Delfinų terapijos ciklas yra 7–10 seansų. Suprantama, su pacientais dirba ne vien delfinų treneriai ir delfinai, svarbi reikšmė tenka mokymui (tiek pacientų, tiek tėvų) ir psichoterapijai. Delfinų terapija dažnai taikoma paskiausiai, kaip apdovanojimas po kitų seansų.

Poveikį patvirtina tyrimai
Siekiant objektyvizuoti delfinų terapijos poveikį, atliekama daug fiziologinių tyrimų. Užrašant elektroencefalogramą prieš ir po seanso su delfinais, pastebėta, kad smegenų ritmai sulėtėja, pradeda vyrauti alfa ir teta bangos, tai rodo smegenų sudirginimo sumažėjimą ir organizmo relaksaciją. Alfa ritmas būdingas žmogaus būsenoms, kai vyrauja atsipalaidavimas.
Atsipalaidavus žmogaus elgesys tampa adekvatesnis, jis sėkmingiau bendrauja su kitais. Be to, sinchronizuojasi abiejų pusrutulių veikla ir aktyvėja endorfinų – už gerą savijautą ir nuotaiką atsakingų medžiagų gamyba. Endorfinai blokuoja skausmo jutimą, ir tuo paaiškinama, kad po delfinų terapijos seansų sumažėja skausmai sergantiesiems onkologinėmis ligomis.


Bendrauja todėl, kad patinka
2005 m. teko dalyvauti Klaipėdoje vykusioje Delfinų terapijos tarptautinėje konferencijoje. Jos metu psichologė Sohpie Donio iš Izraelio, dirbanti pagal Delfinų emocinės paramos programą su 6–18 metų vaikais iš viso pasaulio, turinčiais psichinių ir elgesio problemų, pasidalino savo patirtimi. Ji pasakojo, kaip, pabendravę su delfinais, atsiskleidžia ir papasakoja savo problemas nebendraujantys vaikai, kaip keičiasi autistiškų vaikų elgesys, net miego ritmas, kaip rimsta agresyvūs vaikai ir jais nustojama skųstis mokyklose. Kartu taikomi psichoterapijos ir delfinų terapijos metodai leidžia pasiekti puikių rezultatų.
Įdomiausia, kad delfinai, paprastai plaukiojantys dideliame Raudonosios jūros įlankos plote, tik maitinami delfinų trenerių, atplaukia į terapijos užsiėmimus patys, jie už tai nėra niekaip skatinami ar apdovanojami, o tiesiog jiems patinka bendrauti su pačių pasirinktais žmonėmis.
Terapijos centrai – daugelyje delfinariumų
Didžiausi delfinų terapijos centrai yra JAV ir Izraelyje. Daugelyje delfinariumų yra ilgos eilės laukiančių gydymo delfinais, nors šios paslaugos visur pasaulyje yra brangios (trys savaitės delfinų terapijos centre Floridoje kainuoja apie 15 tūkstančių eurų). Majamyje nuo 1998 metų delfinų terapijos srityje dirba 18 specialistų, per metus jie gydo apie 400 vaikų, jiems 2 ar 3 savaites kasdien be kitų gydymo metodų taikoma ir delfinų terapijos programa.
Įdomūs duomenys pateikiami Ukrainos (Sevastopolio) okeanariumo delfinų terapijos specialistų. Jie delfinų terapiją taiko nuo 1991 m. Medicinos mokslų daktarės Liudmilos Lukinos nuomone, be delfinų terapijos, yra svarbus ir fizioterapijos bei talasoterapijos (t.y. pačios jūros) gydomasis poveikis. Ji mano, kad daugelį pacientų organizme vykstančių vegetacinės nervų sistemos pokyčių galima paaiškinti ne tik pacientų psichologinės būklės korekcija bendraujant su delfinais, bet ir delfinų skleidžiamo ultragarso gydomuoju poveikiu sutrikusios funkcijos organizmo zonai. Jei daug kur delfinų terapija taikoma vaikams, kuriems ryškūs vystymosi sutrikimai, Sevastopolyje ji plačiai taikoma ir palyginti lengvus sutrikimus turintiems vaikams ir suaugusiesiems.
Manoma, kad pagerėti gali vien nuo plaukiojimo jūroje. Tačiau, Sevastopolio mokslininkų duomenimis, vien jūroje plaukiojusių vaikų sirgusių naktiniu šlapimo nelaikymu pagerėjo 30 proc., o dalyvavusių delfinų terapijoje – 90 proc. Ypač didelis delfinų vaidmuo gydant vaikų baimes, mikčiojimą, autizmą.
Klaipėdos delfinariume taip pat yra taikomi delfinų terapijos užsiėmimai, yra daug norinčiųjų (tiesa, šiuo metu delfinariumas uždarytas).
Kita delfinų terapijos pusė
Yra ir kita delfinų terapijos pusė. Delfinų terapija, kaip ir bet koks gydymas, negali pateisinti visų pacientų lūkesčių ir padaryti stebuklų. O jie, būdami protingi gyvūnai, nelaisvėje labai kenčia. Jų mirtingumas yra 60 proc. didesnis nei gyvenančių laisvėje. Nors ir kaip kovojama prieš delfinų žudymą, deja, dabartiniais duomenimis, vienam sugautam delfinui tenka 10 nužudytų. Jau įrodyta, kad delfinai – protingos būtybės, tarpusavy bendraujantys garsais, kiekvienas jų turi unikalų atpažinimo garsą, biologų vadinamą vardu. Jau iššifruota, kad tarpusavyje jie bendrauja trumpais sakiniais. Kalbėdamiesi jie organizuoja bendrą veiklą ir pasiskirsto vaidmenimis. Delfinų smegenų struktūra yra labai sudėtinga. Taigi tikėtina, kad delfinai intelektu mažai nusileidžia žmogui. Todėl turbūt būtų teisingiausia, kad gyvuotų tik tokie delfinų terapijos centre, kaip Izraelyje, kur delfinai juose dalyvauja tikrai savo noru.
Gyvūnų teisių gynėjai nepritaria delfinų laikymui nelaisvėje. Delfinų terapijos skeptikai teigia, kad teigiamas terapijos poveikis iš tikrųjų yra, bet jį sukelia euforija, pasireiškianti bendraujant su delfinais. Vadinasi, bet kurios kilmės teigiamos emocijos gali būti veiksmingos gydant įvairias ligas. Neaišku, kas teisesni, bet gal geriau terapijos tikslais naudokime gyvūnus, kurie yra tikrai naminiai, pvz., šunys, katės, arkliai. Tikėkime, kad jie ne mažiau veiksmingi už delfinus.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai