Gamtos dovanos mūsų sveikatai

Jau senovėje buvo žinoma, kad pievose, miškuose bei soduose yra daug žolelių, kurios ne tik pagardina ruošiamą valgį, bet ir padeda išsaugoti sveikatą. Prieskoniniai augalai, uogos ir daržovės – ne tik maistas, bet ir vaistas.
 

Dar XVII amžiuje dilgėlę gydytojai vertino ne tik kaip turinčią kraujavimą stabdančių savybių, bet ir kaip patogeninius mikrobus užmušantį bei žaizdas gydantį augalą. Dilgėlė vartojama profilaktiškai nuo hipovitaminozių, avitaminozių bei aterosklerozės, ja gydoma mažakraujystė, nes skatina hemoglobino ir eritrocitų kiekio didėjimą kraujyje.
Citrinvytis - organizmo imuninės sistemos stiprintojas. Vaisiuose yra daug organinių rūgščių, o jų minkštime - mineralinių druskų ir vitamino C. Šviežios ir džiovintos uogos ir sėklos nuo senovės vartojamos kaip stimuliuojamieji ir tonizuojamieji vaistai, jos pašalina nuovargį ir suteikia žvalumo. Tolimųjų Rytų gyventojai į tolimas ir varginančias keliones būtinai pasiima džiovintų citrinvyčio vaisių.
Reguliariai valgomas česnakas neutralizuoja cheminius junginius, stimuliuojančius piktybinių auglių vystymąsi, taip pat stiprina imunitetą.


Ypač vertingos yra spanguolės - jose yra vitaminų C, P, B1, B2, PP, karotino, pektininių, mineralinių medžiagų bei organinių rūgščių. Prisirpusios uogos pasižymi antibakterinėmis savybėmis, o jose esantis arbutinas skatina šlapimo išsiskyrimą, valo organizmą, padeda geriau pasisavinti maisto medžiagas bei tirpdo riebalus.
Imbieras turi daug eterinių aliejų, krakmolo ir ląstelienos. Imbieras gydo daugumą odos ir alerginių ligų, smegenų kraujotakos sutrikimus, stiprina imunitetą, mažina žarnyno spazmus. Jis puikiai aktyvina virškinimą ir normalizuoja skydliaukės veiklą. Be to, turi medžiagų, pasižyminčių aspirino poveikiu, - jos taip pat skystina kraują.
Valgant mėlynių, sumažėja uždegimo procesų tikimybė. Šios uogos padeda kompleksiškai gydyti ūmines ir lėtines virškinamojo trakto ligas, viduriavimą. Liaudies medicina pataria gerti mėlynių lapų arbatą nuo kosulio, cukraligės, pykinimo, skrandžio skausmų, šlapimtakių uždegimų.
Moterims, kenčiančioms nuo pernelyg gausių mėnesinių, patartina vartoti vaistažolių arbatų: trikertė žvaginė ir dirviniai asiūkliai mažina kraujavimą.
Yra augalų, padedančių ir vyrų organizmui. Jei vyrai nuolat valgytų moliūgų, išvengtų “žieminio tingulio”, kuris nuo spalio iki balandžio neretai užklumpa vyresnius nei 30 metų vyrus.
Ciberžolė padeda susigrąžinti jėgas nusilpus raumenims, valo kraują, stiprina imunitetą, turi šlapimo išsiskyrimą skatinančių savybių.
Vaistinės ožragės sėklose esantys steroidiniai saponinai slopina cholesterolio absorbciją žarnyne ir cholesterolio gamybą kepenyse, o nuriebintos ožragės sėklos padidina naudingo DTL kiekį.
Raudonųjų vynuogių sultyse yra daug veiklių flavanoidų, kurie pasižymi ne tik oksidacinėmis, bet ir antitrombozinėmis savybėmis, t.y. slopina trombocitų agregaciją bei trombų susidarymą.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai