Rudens gėrybės – mūsų sveikatai

Dabar laikas rinkti beržo grybą – kietą medingą kūną, augantį ant beržų kamienų. Tokią ataugą reikia nupjauti ir išdžiovinti. Iš jo galima pagaminti antpilą, kuris yra puiki priemonė nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, gastrito.
Antpilui išdžiovintą beržo grybą reikia užpilti šaltu vandeniu, palaikyti 4 valandas ir sumalti mėsmale. 1 dalį gauto mišinio užpilti 5 dalimis karšto (50° C) virinto vandens ir palaikyti 2 paras. Perkošti ir sumaišyti su vandeniu, kuriame mirko grybas. Tokį mišinį kambario temperatūroje galima laikyti 4 dienas. Gerti po 0,5–1 stiklinę 3–4 kartus per dieną 30 minučių prieš valgį.
Galima prisirinkti spanguolių.
Spanguolės kaip vaistingasis augalas minimos pačiuose seniausiuose rašytiniuose šaltiniuose. Spanguolių sultys ne be pagrindo buvo laikomos priemone nuo skorbuto, jomis plaudavo paprastas ir šlapiuojančias žaizdas. Jos buvo vadinamos vaistais nuo kosulio ir gera karščio mažinimo priemone.
Klinikinėje medicinoje spanguolės ilgą laiką buvo naudojamos temperatūrai mažinti ir nuo skorbuto. Vėliau spanguolių tepalas pradėtas sėkmingai naudoti nuo odos ligų.


Paskutinių metų tyrimai įrodė spanguolių sulčių naudingumą gydant šlapimo takų ligas ir naudojant kaip priemonę nuo akmenų bei smėlio susidarymo inkstuose.
Liaudies medicinoje naudojamos tiek šviežios, tiek perdirbtos spanguolės – jų sultys, ekstraktai, gėrimai, giros. Spanguolių gira ir sirupas vartojami, kai sumažėja vitaminų kiekis maiste (žiemą ir pavasarį) ar po sunkių ligų (operacijos, traumos). Spanguolių preparatai vartojami nuo įvairių uždegiminių ligų, sukeliančių aukštą temperatūrą. Dažniausiai vartojamos prisirpusios uogos, surinktos rudenį po šalnų ar anksti pavasarį.
Sultys iš uogų gaunamos nesunkiai: uogos sugrūdamos mediniu grūstuvu ir išspaudžiamos. Išspaudos vėl maišomos su vandeniu ir dar kartą išspaudžiamos. Po to sultys perkošiamos pro marlę ir emaliuotame inde kaitinamos iki 100 laipsnių, saldinamos ir greitai išpilstomos.
Spanguolių preparatai netinka sergantiesiems ūminiais skrandžio ir žarnyno uždegimais (ūminiu gastritu, kolitu, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos paūmėjimu).
Vaikštinėjant po rudeninį mišką naudinga prisirinkti pušų šakelių, geriau su kankorėžiais. Namuose jas išdžiovinti ir pakabinti kambaryje. Tai ne tik pripildys namus malonaus kvapo, bet ir taps naudinga vaistine žaliava žiemą. Pušies spygliai ir kankorėžiai – puiki žaliava gydomosioms vonioms. Pakanka keletą šakelių užpilti šaltu vandeniu, pusvalandį pavirinti, palaikyti 12 valandų – ir ekstraktas voniai paruoštas. Tokios vonios ramina, stiprina nervus ir širdį, padeda nuo nemigos, reumato.
Literatūra:
1. Fitoterapija : mokomoji medžiaga / P.Dagilis, B.Dagilytė, A.Juocevičius, B.Mackevičienė, A.Mackevičius. - Vilnius : [P.Dagilis], 2002
2. Vaistinių augalų enciklopedija/ O.Ragažinskienė, S.Rimkienė, V.Sasnauskas. - Kaunas: Lututė, 2005

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai