Sveikata... iš žiemiškos gamtos

Ne paslaptis, kad žiemą įvairios ligos ir negalavimai žmones vargina dažniau nei bet kuriuo kitu metų laiku: peršalimas, gripas, šaltuoju metu padidėjęs dirglumas ir nuovargis, o ir kitos ligos žiemos metu dažnai suintensyvėja. Paprastai tokiais atvejais dėl didelio gyvenimo tempo renkamės cheminius preparatus, greitai pašalinančius simptomus, tačiau neretai negydančius pačios priežasties bei sukeliančius nepageidaujamų poveikių.
 

Šį mėnesį „Sveikas žmogus“ nusprendė pateikti jums keletą naudingų augalinių gydomųjų priemonių receptų. Kad pasigamintumėte dar močiučių vartotų vaistų, jums nereikės laukti vasaros ir vaistažolių žydėjimo – visų reikalingų augalų rasite parduotuvėje arba vaistinėje ar net prisirinksite patys, nes žiema – jų laikas.
 

Paprastasis amalas


Preparatai iš amalo vartojami skrandžio, storosios žarnos gleivinių uždegimams, taip pat bronchų astmai, aterosklerozei, inkstų, nervų ligoms gydyti. Šaltuoju metu laiku šis augalas labai naudingas nuo kvėpavimo takų ligų.
Žaliavą preparatams – jaunas amalų šakeles – ruošti reikia lapkričio–kovo mėnesiais, tad dabar – pats laikas.
Nupjautas šakeles reikia džiovinti šiltoje vėdinamoje patalpoje, paskleidus nestoru sluoksniu ir saugant nuo tiesioginių saulės spindulių. Vėliau žaliava turi būti laikoma tankaus audinio maišuose arba stikliniuose induose sausoje, tamsioje vietoje. Svarbu nepamiršti, kad amalą vartoti tinka tik vienerius metus.
Amalo arbata
1 valg. šaukštas susmulkintos žaliavos užpilama stikline verdančio vandens. Po 20 min. nukošiama ir ši dozė išgeriama ryte prieš pusryčius arba praėjus 2 valandoms po jų. Amalo preparatai paprastai vartojami 4–6 savaites, jei tam nėra apribojimų.
Amalo preparatų skiria tik gydytojas. Jis turi stebėti juos vartojančius pacientus.


 

Baltalksnis


Baltalksnių preparatai liaudies medicinoje vartojami persišaldžius, nuo podagros, reumato. Jie veikia sutraukiamai, stabdo kraujavimą, uždegimus, dezinfekuoja.
Kojų nuovargį gerai šalina baltalksnių lapų vonios. Augalo vaisių nuoviras kaip pavilgai vartojamas nuo dermatitų, nudegimų, kai kraujuoja iš nosies ar dantenų.
Baltalksnių vaisiai skinami rudenį ir žiemą, kai patamsėja. Svarbu atsiminti, kad negalima rinkti nukritusių alksnių vaisių. Žaliava tinkama vartoti ne ilgiau kaip 3 metus.
Nuoviras kojų vonelei
Į 2l vandens beriama sauja nuplautų žalių alksnio lapų. Laikoma 2 val. Vandenyje mirkomos kojos po sunkaus fizinio darbo arba pavargus – pašalina nuovargį.
 

Valgomasis česnakas


Nors česnakas dažniau vartojamas kaip prieskoninė daržovė, preparatai iš jo turi neįtikėtinai daug gydomųjų savybių.
Česnakas veikia antiseptiškai, malšina skausmą, didina organizmo atsparumą, gerina širdies darbą, stimuliuoja virškinimą. Preparatai iš šio augalo skiriami aterosklerozės profilaktikai ir gydyti, taip pat esant žarnyno neveiklumui.
Liaudies medicinoje česnakai profilaktiškai buvo vartojami slogai, kosuliui gydyti. Česnako tepalu gydomos karpos, nuospaudos, egzema.
Česnakų užpilas
1 arb. šaukštelis susmulkintų česnakų užpilama dviem stiklinėmis 25–300 C temperatūros virinto vandens. Palaikoma 1–1,5 val. Vartojama po ½ stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
Česnakų košelė
Susmulkintų česnakų košelė plonu sluoksniu tepama ant žaizdų, opų ir aprišama. Plaukų augimui skatinti – įtrinama į galvos odą.
Vartojant didesnėmis dozėmis gali sutrikti skrandžio veikla.
 

Valgomasis krienas


Krienai, kaip ir česnakai, vartojami ir kulinarijoje, tačiau taip pat pasižymi daugeliui galbūt net negirdėtomis gydomosiomis savybėmis.
Jų preparatai vartojami sergant infekcinėmis plaučių ligomis, šlapimtakių, šlapimo pūslės akmenlige. Krienai veikia kaip antiseptikai, didinantys kraujotakos greitį ir gerinantys virškinimą. Šis augalas taip pat puikiai naikina bakterijas ir kitus mikroorganizmus. Šviežios šaknys ir jų sultys vartojamos skrandžio ir žarnyno sekrecijai padidinti, apetitui sužadinti.
Pavilgai ir krienų masės kaukės vartojamos kosmetikoje pigmentinėms dėmėms ir strazdanoms pašalinti.
Krienų užpilas
1 valg. šaukštas sutarkuotų krienų užpilama 2 stiklinėmis verdančio vandens, paliekama 1 val. Vartojama po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį.
Didelės krienų preparatų dozės gali sukelti nudegimus, net opų susidarymą, padidinti arterinį kraujospūdį.
 

Paprastasis moliūgas


Pagrindinė gydomoji šio vaisiaus žaliava – sėklos. Jos vartojamos esant skausmingam šlapinimuisi, prostatos adenomai, taip pat žarnyno funkcijai pagerinti. Tačiau nereikėtų nuvertinti ir moliūgo minkštimo – jis gerina virškinimo motoriką, juo gydomi nudegimai, pažeista oda, egzema, dedervinės, ruošiamos veido kaukės. Be to, nuoviras iš minkštimo su medumi veikia raminamai, gydo nemigą.
Sėklų vartojimas
Skiriama 1–2 valg. šaukštai išlukštentų sėklų, kurios gerai sukramtomos ir užgeriamos skysčiu (vandeniu, sultimis). Vartojama 2 kartus per dieną – ryte ir vakare, vieną mėnesį.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai