Reabilitacijos vystymas – būtina holistinės medicinos dalis

Baltijos ir Amerikos klinikos veiklos pagrindas – holistinis požiūris į žmogų. Ne ligos, o ligonio sveikatos problemų sprendimas. Vertinant žmogų holistiškai neužtenka padrikų procedūrų. Šeimos sveikatos, terapijos, chirurgijos ir moters sveikatos centruose teikiamoms gydomosioms paslaugoms papildyti prireikia ir reabilitacijos procedūrų. Jos turi būti ne tik medicininės, bet ir švietėjiškos ir būtinai susijusios su profesija ir pomėgiais. Kaip tik todėl – dėl medicininės priežiūros išbaigtumo ir holistinio požiūrio į pacientą – klinikoje ir buvo įkurtas reabilitacijos centras.
 
Kokios reabilitacijos paslaugos laukia pacientų, pasakoja Reabilitacijos centro vadovė fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Brigita Paulienė.
 

Svarbiausias uždavinys – gyvenimo kokybės gerinimas


Reabilitacija– koordinuotas kompleksinis medicinos, socialinių, pedagoginių ir profesinių priemonių naudojimas, siekiant maksimaliai atkurti ir palaikyti reabilituojamojo funkcinį aktyvumą ir gyvenimo kokybę. Tinkamai nereabilituotas žmogus praranda dalį savo galimybių užsiimti mėgstama veikla ar dirbti įprastą darbą, dėl to kenčia jo fizinė ir psichoemocinė būklė, o apskritai – ir gyvenimo kokybė. Būtent gyvenimo kokybė yra svarbiausias uždavinys reabilituojant pacientus, nes kaip tik ji suteikia žmogui visavertiškumo ir pasitenkinimo gyvenimu. Skirtingiems žmonėms svarbūs skirtingi aspektai, todėl ir reabilitacijos priemonės turi būti įvairiapusės. Tam užtikrinti reikalinga gerai koordinuota ir profesionali reabilitacijos specialistų komanda, sugebanti kiekvieną pacientą vertinti individualiai ir parinkti jam reikalingiausias reabilitacijos priemones ir būdus.
Atsižvelgiant į ligos ar negalavimo pobūdį, reabilitacija gali būti taikoma gydymo pradžioje, kartu su pagrindiniu gydymu, ar jo pabaigoje, tačiau ji visada puikiai papildo medicininę paciento priežiūrą ir pagreitina, palengvina jo sveikimo procesą. Yra neurologinių, kardiologinių ligų, kurių pradiniam gydymui gali užtekti vien tik reabilitacijos procedūrų, o kai kurių traumatologinių-ortopedinių ligų atveju medicininė reabilitacija gali išgelbėti nuo operacijos, todėl didelis privalumas, kai po vienu stogu gali bendradarbiauti ir vieni kitiems padėti ne tik terapeutai ir chirurgai, bet ir reabilitacijos komanda.
 

Išskirtinumas – Rytų ir Vakarų medicinos sintezė


Klinikos reabilitacijos centre gali gydytis ir šios klinikos pacientai, ir čia dar nesilankę žmonės, žodžiu – visi, kurie kreipsis. Paslaugos ambulatorinės, vadinasi, žmogui nereikia palikti namų ir važiuoti į kitą miestą, kad galėtų gauti visavertę kompleksinę reabilitaciją, pasižyminčią geriausiu poveikiu žmogui, dėl kurio dažniausiai ir veržiamasi į sanatorijas. Konsultacijos metu, be įprastos apklausos, apžiūros ir klinikinio ištyrimo, pacientui atliekamas nuodugnus nugaros ir nervų sistemos funkcinės būklės tyrimas, pagal kurio rezultatus sudaroma individuali reabilitacijos programa ir parenkamos optimaliausios priemones ir procedūros. Tik kompleksiškas ir laiku pradėtas priemonių taikymas gali užtikrinti geriausią rezultatą. Klinikos Reabilitacijos centre procedūros pradedamos jau pačią pirmą kreipimosi dieną.
„Išskirtinis mūsų centro bruožas: paslaugų ir procedūrų atlikimas laiku, kompleksiškumas ir galimybė ramiai pailsėti, gurkšnojant kvapnią arbatą ir klausantis tykios muzikos. Raminanti ir jauki atmosfera neabejotinai veikia gydomai ir yra ne mažiau svarbi, kaip ir profesionalios specialisto rankos. Be to, mūsų centre įgyvendinta nuostabi Rytų medicinos ir Vakarų reabilitacijos sintezė: be įprastų kineziterapijos, masažo ir fizioterapijos procedūrų, galime pasiūlyti akupunktūros, manualinės terapijos ir terapinės mankštos su jogos elementais paslaugas ir taip geriau patenkinti individualius poreikius“, – pažymi centro vadovė.
 

Pradžioje – objektyvus įvertinimas


Reabilitacijos centras dirbti pradėjo spalio mėnesio pradžioje, pacientus pasitikdamas jaukiomis patalpomis ir naujausia ir pažangiausia aparatūra. Neurospinalinei funkcijai tirti naudojamas Amerikos manualinės terapijos specialistų sukurtas ir ten labai plačiai taikomas tyrimas INSIGHT, kuris leidžia objektyviai vertinti individualų paciento nugaros skausmo slenkstį, stuburo lankstumą, pertemptus ar, priešingai, nusilpusius nugaros raumenis. Taip pat šio tyrimo metu vertinama autonominė vegetacinė nervų sistemos funkcinė būklė, kuri atspindi žmogaus gyvenimo būdą ir reakciją į stresą, daro įtaką jo vidaus organų veiklai ir bendrai sveikatai. Šio tyrimo dėka galima objektyviai stebėti paciento būklės kitimą laikui bėgant ir vertinti sudarytos reabilitacijos programos efektyvumą ir jos poveikį skirtingoms neurospinalinėms funkcijoms.
Tyrimas leidžia lengviau ir tiksliau parinkti procedūras ir jų veikimo vietas: specialistas mato, kuriuos raumenis reikia atpalaiduoti masažu ir tempimo pratimais, kuriuos būtina stiprinti, kaip smarkiai sutrikusi nervų sistemos pusiausvyra ir kokios priemonės (akupunktūra, masažas, kineziterapija ar mankšta su jogos elementais) geriausiai tiktų sveikatai atkurti. „Iš dalies šis tyrimas atsako ir į klausimą, kodėl jaučiami funkciniai sutrikimai ar nusiskundimai, kai visų kitų tyrimų (stuburo, širdies, skrandžio ar žarnyno) rezultatai yra visiškai normalūs. Nervų sistema valdo visus mūsų vidaus organus, o jos disbalansas tiesiogiai ir akivaizdžiai parodo, kaip kojos ar rankos skausmas ar liga daro įtaką paciento stuburo ir nugaros raumenų būklei“, – pabrėžia B.Paulienė.
 

Pažangios technologijos


Anot pašnekovės, procedūros reabilitacijos centre atliekamos pažangia fizioterapijos aparatūra, kuri yra mobili, ir tai reiškia, kad nebūtinai pacientas turi ateiti į tam tikrą kabinetą, o ir aparatūra gali atvažiuoti iki jo. Integruota ZIMMER elektroterapijos, vakuumo ir ultragarso terapijos aparatūra leidžia vienu metu atlikti kelias kombinuotas procedūras, taip sutaupydama paciento laiką ir padidindama kai kurių procedūrų efektyvumą.
Naujausia BEMMER magnetoterapijos aparatūra efektyviai gydo ne tik įvairius skausmus ir kraujotakos sutrikimus ir skatina net ir įsisenėjusių žaizdų gijimą, bet ir padeda mažinti stresą, nerimą, nemigą, depresiją, migreną. Turėdama šviesos ir lazerio terapijos galimybes, ji puikiai papildo priešoperacinį ir pooperacinį lėtinių trofinių žaizdų gydymą ir pagerina persodintų audinių prigijimą.
Kineziterapija taikoma ir individualiai, ir grupėse, ne tik salėje, bet ir šiltame baseine, todėl laukiami ne tik suaugusieji, bet ir nėščiosios ir kūdikiai. Baseine gali būti pasirinktinai įjungiama valdomo stiprumo priepriešinė srovė, todėl net ir fiziškai stipriems pacientams užtikrinamas normalus fizinis krūvis ir stuburą stabilizuojantis poveikis, padedantis įveikti ir ūminius, ir lėtinius nugaros skausmus. Terapinė mankšta su jogos elementais nėščiosioms ir suaugusiesiems pasižymi papildomu raminamuoju ir psichoemocinę būklę stabilizuojančiu poveikiu, padedančiu įveikti kasdienį skubėjimą ir nerimą ir ramiai sutikti gyvenimo netikėtumus ir iššūkius. Kiekvienai BAK gimdžiusiai pacientei pirmomis dienomis po gimdymo kineziterapeuto konsultacija padeda greičiau atsigauti.
 

Dažniausias negalavimas – skausmas


Dažniausi klinikos pacientai – galvos, sąnarių ar stuburo skausmais ir veninės ar arterinės kraujotakos, limfotakos sutrikimų kamuojami žmonės. „Tačiau profesionalių specialistų komandą ir esamos priemones, leidžia ne medikamentais prisidėti ir ruošiantis nėštumui, laukiantis ir po gimdymo. Taip pat ruošiantis įvairioms operacijoms ir po jų, ankstyvuoju ir vėlyvuoju pooperaciniu laikotarpiu, po traumų ar sergantiesiems ortopedinėmis ligomis, daugeliu terapinių ligų, besiskundžiantiems lytinės sistemos ligomis ar funkcijų sutrikimais, sergantiems cukriniu diabetu ir net esant nutukusiems. Džiaugiamės galėdami be baimės pasitikti ir sunkiau gydomomis ligomis sergančius pacientus – Parkinsono liga, epilepsija, migrena, vegetodistonija, Bechterevo liga, atkakliais nugaros ar sąnarių skausmais“, – būkles, kai reabilitacija gali smarkiai prisidėti prie sveikatos atkūrimo, vardija B.Paulienė.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai