Akupunktūra - senas metodas - naujos galimybės

Akupunktūros istorija prasideda Kinijoje trečiojo kinų Imperatoriaus Huang Di (“Geltonojo imperatoriaus”) viešpatavimo laikais, 2696-2598 m.pr.Kr. Šis žmogus parašė klasikinės medicinos veikalą, kuriame yra ir akupunktūros pagrindai. Tais laikais buvęs pagrindinis medicinos mokslo vadovas išliko iki šių dienų. Vėlesnių laikų tekstų ir šio gydymo būdo aprašymų yra išlikę ir daugiau, tačiau ilgus amžius akupunktūra buvo gydoma tik Rytuose. Europoje ji pasirodė XVII a. Prancūzijos jėzuitų dėka, bet iki paskutiniųjų mūsų amžiaus dešimtmečių Vakarų pasaulis akupunktūrą vertino skeptiškai. Tai lėmė radikaliai skirtingos Rytų ir Vakarų pasaulėžiūros. Rytų medicinoje akcentuojamas holistinis modelis - aiškinama tam tikrų santykių, procesų ir ryšių visuma, o Vakaruose vyrauja linijinis (priežastingumo ir redukcijos) mąstymas, todėl vakariečiui tikrai sunku suvokti, kaip adatos įdūrimas į ranką gali gydyti danties skausmą. Akupunktūrinė analgezija neatitiko vyraujančių psichologinių Vakarų mokslininkų nuostatų, todėl ilgai buvo laikoma anekdotu. Tik 8-tame dešimtmetyje atlikus kelis mokslinius tyrimus pateikta 17 skirtingų bei įtikinamų akupunktūros efektyvumo įrodymų ir požiūris į šį gydymo metodą iš esmės pasikeitė.
 

KAS YRA AKUPUNKTŪRA?


Tai plonyčių adatų įdūrimas į specifinius kūno taškus siekiant stimuliuoti natūralią gydančią organizmo energiją (arba vadinamąsias Qi sroves). Akupunktūrinės adatos yra tokios plonos, kad į mums įprastą injekcinę adatą jų tilptų nuo 10 iki 12. Ilgesnei stimuliacijai naudojami smulkūs akupunktūriniai smeigtukai, kurie odoje paliekami ilgesniam laikui. Naudojama ir elektrinė stimuliacija bei šildymas. Akupunktūros metu skauda tik įduriant adatas - t.y. pirmąsias 10-15 sekundžių.
 

AR AKUPUNKTŪRA SAUGI?


Tai nemedikamentinis gydymo būdas, todėl išvengiama nepageidaujamų reakcijų ir priklausomybės nuo vaistų. Dažniausiai akupunktūra, naudojama su tradiciniais gydymo būdais, sustiprina terapinį efektą, netgi sumažina šalutinius vaistų (ir chemoterapijos) poveikius. Ji tinka skausmui malšinti po įvairių chirurginių ir stomatologinių procedūrų, naudojama bendrai organizmo būklei pagerinti. Akupunktūra netinka nėščioms moterims ir žmonėms, kuriems įstatytas širdies stimuliatorius.
 

KAIP JI VEIKIA?


Kiniečiai tai aiškina nenutrūkstamu Qi energijos sruvenimu kūne tam tikrais kanalais - meridianais. Šie kanalai yra kaip upės, tekančios kūnu ir maitinančios audinius. Bet kokia kliūtis energijos tekėjimui veikia kaip užtvanka, sulaikanti srovę vienoje kūno dalyje ir apribodama kitose. Ir bet koks Qi energijos cirkuliacijos blokavimas lemia organizmo disfunkciją, o galiausiai - ligą ir mirtį. Akupunktūrinės adatos įdūrimas pašalina energijos, skysčių ir kraujo tėkmės meridianais kliūtis. Toks poveikis naudingas vidaus organams, jungiamajam audiniui, padeda absorbuoti suvirškintas medžiagas ir gaminti energiją.

Modernusis mokslas akupunktūros veikimą aiškina šitaip: į tam tikrą tašką įkišta adata stimuliuoja neuroproteinų gamybą smegenyse ir impulsų perdavimą raumenyse. Galvos smegenyse išskiriami endorfinai, enkefalinai ir dinorfinai - medžiagos, keičiančios skausmo pojūtį ir neuroendokrininės sistemos funkcionavimą. Jos paleidžia vidinius organizmo harmoningą veiklą reguliuojančius mechanizmus, todėl veikia gydančiai.
Kinijos medicinos principas yra in ir jan balansas - tai kūno, minčių ir sielos sveikata. in yra “-“ o jan “+”. Modernusis mokslas ląstelių sveikatą apibrėžia kaip taisyklingą elektronų judėjimą. Elektronai ląstelių viduje veikia pagal tam tikrą modelį: jie nuolat juda harmonijai ir balansui tarp teigiamo ir neigiamo palaikyti. Energijos srovės meridianais - tai bioelektronų judėjimas dviem kryptimis. Meridianai - tai trajektorijos, kuriomis bioelektronai juda dažniau nei kitomis kūno vietomis. Kai “+” ir “-“ pusiausvyra yra sutrikusi, sutrinka in ir jan harmonija. Tai apibrėžiama kaip disfunkcija ir liga. Taigi bet kokios patologijos pradžia yra fiziologinio elektronų judėjimo sutrikimas. Tuo tarpu Vakaruose liga vadinami tik radikalūs ląstelės struktūros ir elektromagnetinių jėgų pokyčiai. Visi išoriniai (fiziniai, mechaniniai, cheminiai ir biologiniai) ir vidiniai (paveldėjimas, konstitucijos tipas, nervų sistemos ypatumai) faktoriai veikia bioelektrinį kūno aktyvumą ir lemia jo disbalansą, galintį sukelti ligą. Jau įrodyta, kad adatų įdūrimas dirgina periferinius raumenų nervus ir perduodamas impulsas į tam tikras smegenų dalis skatina į morfiną panašių peptidų išsiskyrimą. Šios medžiagos blokuoja skausmo impulsų perdavimą ir sukelia analgeziją.
Endorfininis analgezijos mechanizmas įrodytas septyniolikoje skirtingų būdų bandymų su pelėmis ir žmonėmis. Pvz., analgezinis akupunktūros poveikis išnyksta veikiant naloksonui - endorfinų receptorių blokatoriui. Taip pat išnyksta veikiant kitų šešių opiatų antagonistams.
 

AR VISADA EFEKTYVI?


Ne, ji veiksminga apie 70-80 proc. žmonių ir gyvūnų (placebo visada efektyvus tik 30 proc.). Endorfinų trūkumas organizme lemia silpnesnį analgezinį poveikį. Neefektyvumo priežasčių yra keletas, tačiau svarbiausias yra cholecistokinino (CCK) kiekis - kuo jo daugiau, tuo akupunktūros analgezinis poveikis silpnesnis, ir atvirkščiai. Todėl efektyvumą galima padidinti vartojant CCK antagonistus.
Akupunktūros gydomasis poveikis yra suminis. Kuo ilgiau pacientas gydomas akupunktūra, tuo stabilesnis bioelektronų balansas organizme.
Vienas iš neadatinės akupunktūros pavyzdžių yra aurikuloterapija - tai ausies akupunktūrinių taškų stimuliacija elektra. Ausis yra viso kūno mikrosistema, turinti per 200 akupunktūrinių taškų, tinkamų diagnostikai ir gydymui.
 

AR AKUPUNKTŪRA GALI PADĖTI TUOMET, KAI KITI GYDYMO METODAI NEEFEKTYVŪS?


Kiekvienas gydymo būdas turi savo pritaikymo sritį ir pranašumus. Akupunktūra nepakeičiama, kai tradiciniai gydymo būdai neduoda laukiamų rezultatų - gydant lėtines ligas, malšinant skausmą, šalinant stresą. Čia pateikiamas Pasaulio Sveikatos Organizacijos (1979 m.) sudarytas ligų ir būklių, sėkmingai gydomų akupunktūra, sąrašas:

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai