Dilgėlės

Nebešaltos gegužės naktys – ir per porą dienų sužaliuoja žolė, mėlynos žibuoklių akys, šalpusnių saulutės ir šilti saulės spinduliai vis labiau vilioja ištrūkti už miesto.
Išvykę „į gamtą“, nepamirškime vieno labai paprasto, bet svarbaus augalo – dilgėlės. Jų kupsteliai kaip tik šiuo metu dygsta pamiškėse, sodų pakraščiuose.
Dilgėlė mūsų kraštuose auga nuo seniausių laikų. Senovėje iš dilgėlių pluošto buvo gaminami verpalai ir audžiamas plonytis audinys – „dilgėlių šilkas“. Ne vienas dar prisimename H.K. Anderseno pasaką, kurioje sesuo, norėdama išgelbėti brolius, mezgė jiems dilgėlių marškinius.


Tačiau dilgėlė yra ne tik vienas svarbiausių mūsų krašte augančių vaistinių augalų, bet ir puikus maito papildas. Šviežios dilgėlės turi 15 proc. angliavandenių, 5,5 proc. baltymų, beveik 2,3 proc. mineralinių medžiagų – geležies, kalcio, magnio, kalio, natrio. Dilgėlės lapuose yra C, K, E ir B grupės vitaminų ir karotino, kuris mūsų organizme virsta vitaminu A. Maistingumu dilgėlės du kartus lenkia morkas ir net tris kartus – špinatus, kaloringumu prilygsta bulvėms.
Jauni dilgėlių lapai turi daugiau vitaminų, be to, jie dar nedilgina. Vėliau, apaugę plaukeliais, turinčiais skruzdžių rūgšties, jie nebebus tokie „draugiški“.
Prisiskynus dilgėlių, jas reikia labai gerai nuplauti ir nuplikyti verdančiu vandeniu. Taip paruoštos dilgėlės tinka sriuboms, troškiniams, salotoms. Jei norime jų turėti ilgesniam laikui ar prisiskynėme daugiau, gerai nuplovę paskleiskime vienu sluoksniu ir sušaldykime šaldiklyje – turėsim puikių vitaminų. Dilgėlių galima ir susidžiovinti. Džiovinos dilgėlės puikiai tinka mėsos ir žuvies patiekalams paskaninti.
Gydomąją dilgėlių galią vertino dar Avicena. Liaudies medicinoje buvo naudojamos beveik visos dilgėlės dalys, dilgėlių lapų nuoviru buvo stabdomi kraujavimai, gydoma mažakraujystė, sąnarių ligos.
Dilgėlių nuoviras puikiai tinka plaukams stiprinti, galvos odos pleiskanojimui mažinti.
Švedijos turguose nuo kovo mėnesio prekiaujama iš pietų atvežtomis dilgėlėmis, švaruoliai vokiečiai iki paskutinės piktžolės išravėję savo sodus, specialiai pasisodina lysvelę dilgėlių. Pasirinkime jų, kol pirkti dar nereikia!

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai