Sveikatos specialistai ir pacientai - prieš migreną

Galvos skausmas – vienas dažniausių negalavimų. Jis pats dažniausias ir tarp visų skausmo, kurį patiria žmonės, rūšių. 90 proc. visų galvos skausmų, dėl kurių kreipiamasi į šeimos gydytoją, sudaro migrena, dėl įtampos atsirandantis galvos skausmas ir lokalizuoti raumenų skausmai. Kaip blogiausią iš visų įsivaizduojamų galvos skausmų pacientai paprastai nurodo migreną. Vis dėlto dar dažnai sergantieji slepia šią ligą nuo kitų žmonių, kartais net ir artimų, nes nenori pasirodyti išlepę, nesusitvarkantys su savo problemomis, “neurotikai”. Prisiklausę kaimynių patarimų, jie gydosi patys. Nepaisant labai blogos savijautos sunkaus migrenos priepuolio metu, dauguma mano, kad privalo tęsti kasdienius darbus, kad neturi teisės sirgti, nes tai tarsi “nerimta liga”. Migrena “sujaukia” ir labai pasunkina sergančiųjų gyvenimą. Vis dėlto aplinkiniai dažnai šių ligonių nesupranta, nes, nematę viso migrenos priepuolio “gražumo”, net neįsivaizduoja, kaip tai rimta. Lietuvos galvos skausmų specialistų asociacija ir Tarptautinės soroptimisčių organizacijos Europos federacijos narė Lietuvos soroptimisčių klubų sąjunga inicijavo kampaniją “Greitoji migrenos pagalba”, kurios vienas iš tikslų yra vykdyti šviečiamąją Lietuvos moterų sveikatinimo programą, nes būtent moterys migrena serga du tris kartus dažniau negu vyrai. Šios kampanijos proga pakalbinome specialistus, aktyviai dirbančius migrenos srityje, kad daugiau paaiškintų apie pačią ligą ir pagalbą jos atveju, bei paprašėme pasidalyti patirtimi moteris, kurios migrenos skausmus patyrė “savo kailiu”.
 

Lietuvos galvos skausmų specialistų asociacijos
prezidentė, KMUK Neurologijos klinikos skyriaus vadovė
dr. Diana OBELIENIENĖ

Pasaulio galvos skausmų specialistų asociacijos duomenimis, migrena serga 12-16 proc. moterų ir 4-6 proc. vyrų. Migrena - tai galvos skausmo priepuoliai, kartu gali pasireikšti virškinimo sutrikimai, pykinimas, vėmimas, triukšmo ir šviesos baimė. Tyrimai parodė, kad migrena serga įvairių socialinių sluoksnių žmonės, tačiau kreipiasi pagalbos ir labiau savo sveikata rūpinasi aukštesnį pragyvenimo lygį turintys žmonės.
Efektyviausi vaistai migrenos priepuoliams gydyti yra vadinamieji specifiniai vaistai nuo migrenos - triptanai. Šie vaistai mažina migreninį galvos skausmą, sutraukdami paburkusias galvos smegenų kraujagysles ir pašalindami cheminius pokyčius smegenyse, atsirandančius migrenos priepuolio metu. Triptanų reikia pavartoti kaip galima anksčiau, priepuolio pradžioje. Jei norite patirti didžiausią šių vaistų poveikį, delsti nepatariama. Šių vaistų, kaip ir daugumos kitų, nėščiosioms ir žindyvėms vartoti nerekomenduojama. Taip pat atsargiai ir tik pasitarus su gydytoju reikėtų šių vaistų vartoti vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems išemine širdies liga ir nekontroliuojama arterine hipertenzija. Triptanai migrenos priepuolį paprastai veiksmingai nutraukia, tačiau retais atvejais galvos skausmas gali atsinaujinti. Ši problema dažniausiai išsprendžiama pavartojus dar vieną triptanų dozę arba pavartojus ilgiau veikiančių triptanų preparatų.
Pirmasis ir šiuo metu plačiausiai vartojamas triptanų grupės vaistas yra sumatriptanas (Imigranas), sukurtas specialiai migrenos priepuoliams gydyti. Lietuvoje jis parduodamas tablečių ir nosies purškalo forma. Imigranas pasižymi tuo, kad greitai nutraukia migrenos priepuolį: tabletės pradeda veikti po 30 min., o nosies purškalo poveikis prasideda jau po 15 min. Jei ligonį pykina ar jis vemia, rekomenduojama vartoti nosies purškalo. Kai kuriems pacientams migrenos simptomai gali atsinaujinti, tuomet galima pakartotinai vaisto išgerti ar įsipurkšti į nosį. Šiuo metu, be sumatriptano, Lietuvoje dar yra registruoti bei parduodami ir kiti triptanų klasės atstovai. Pavyzdžiui, naratriptanas (Naramigas) pradeda veikti lėčiau, tačiau jo veikimo trukmė ilgesnė nei imigrano. Nestiprų, o kartais ir vidutinio stiprumo galvos skausmą retkarčiais sėkmingai galima nutraukti ir įprastiniais analgetikais arba jų deriniais, pvz., solpadeinu bei nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Neurologijos skyriaus
gyd. Rasa KIZLAITIENĖ

Pacientai, kenčiantys galvos skausmus, ypač jei jie pasireiškia priepuoliais, vengia kreiptis į gydytojus. Dažnai gydosi patys, vartoja daugybę įvairiausių vaistų, kurie retai padeda, tačiau net nežino, kad yra veiksmingų, kiekvienam pacientui prieinamų vaistų nuo migrenos priepuolių - triptanų (pvz., imigranas, naramigas), be to, egzistuoja profilaktinis, migrenos priepuolių dažnumą ir intensyvumą sumažinantis gydymas. Todėl, norėdami atkreipti dėmesį į šią svarbią problemą, Lietuvos gydytojai neurologai bei Lietuvos soroptimisčių klubų sąjunga ir surengė šią akciją. Gydytojai neurologai ligonius konsultuoja visuose didžiuosiuose respublikos miestuose. Pacientams reikia tik pasinaudoti tokia puikia proga.
Dr. Vaineta VALEIKIENĖ, Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto Gerontologijos ir reabilitacijos centras
Gydymo sėkmę užtikrina tiksli galvos skausmų diagnostika. Migrenos gydymas susideda iš dviejų dalių - tai priepuolių gydymas ir profilaktinis gydymas. Jeigu priepuoliai nėra dažni, tai pakaktų tik gydymo priepuolio metu. Jeigu priepuoliai dažnai kartojasi, tada skiriamas ir profilaktinis gydymas. Taip gali pavykti sumažinti priepuolių dažnį ir jų stiprumą. Kaip minėta, veiksmingiausi vaistai migrenos priepuoliams gydyti yra triptanai. Pacientams, kuriems priepuolio metu pasireiškia pykinimas ar vėmimas, rekomenduojama skirti purškiamą sumatriptano formą į nosies šnervę. Sumatriptanas, pavartotas galvos skausmo pradžioje, veikia efektyviau. Jeigu skausmas užsitęsia keletą valandų, tada galime ir negauti norimų rezultatų. Visiems triptanams būdinga tai, kad jie, esant priepuoliui, mažina ne vien skausmą, bet ir kitus gretutinius simptomus (pykinimą, vėmimą, šviesos ir garsų baimę).
Dr. Ligita BALČIŪNIENĖ iš Vilniaus apie migreną papasakojo ir kaip pacientė, ir kaip medicinos specialistė
Nors pati esu gydytoja, bet norėčiau pasidalyti savo patirtimi kaip pacientė, kurią daug metų vargina migreniniai galvos skausmai. Jau besimokydama mokykloje žinojau įvairių analgetikų pavadinimus, nes pati juos buvau išbandžiusi. Mama sakydavo, kad analgino, citramono, pentalgino, tempalgino ir kitos tabletės gali pakenkti inkstams, tačiau kitos išeities nemačiau, nes jei nieko nedarydavau, prasikankindavau kelias dienas iš eilės. Tačiau dabar jau nesijaučiu taip nesaugiai kaip anksčiau. Prieš penketą metų, kai dirbau kartu su kolegomis iš JAV, jie man pirmą kartą pasiūlė naujos kartos vaistų nuo galvos skausmo - tai buvo imigranas. Po pusvalandžio nuo naujojo vaisto pavartojimo man taip palengvėjo, kad suvokiau, jog ir aš migreną galiu įveikti, ne tik ji mane. Po keleto metų šie vaistai nuo migrenos buvo įregistruoti ir Lietuvoje. Išbandžiau keletą skirtingų preparatų, tad dabar žinau, kad man geriausiai padeda naramigas. Tai vaistas, kurio reikia stengtis išgerti kuo anksčiau, pajutus pirmuosius būsimo galvos skausmo požymius. Jis veikia lėtai, bet ilgai. Manau, kad žmogus, kurį vargina migreniniai galvos skausmai, tabletę minėtų vaistų turi nuolat turėti su savimi, ypač jei išvyksta į kelionę, kur galbūt nebus kur jų nusipirkti.
Migrena serganti
V.L. (vardas ir pavardė redakcijai žinomi) papasakojo apie netipiškus savo ligos požymius. Šiuo atveju taip pat geriausiai padėjo gydymas triptanais

Mane galvos skausmai vargina jau daugiau nei dvidešimt metų. Gana dažnai prieš prasidedant galvos skausmui pradeda tampyti spazminis žiovulys, kuris visai nesusijęs su noru miegoti, tiesiog žiovauju ir žiovauju... Galvos skausmas yra spaudžiamo pobūdžio, vienpusis, labai dažnai pasireiškia pykinimas, o kartais net vėmimas. Kiekvienas, net menkiausias galvos judesys skausmą sustiprina. Geriausia, jei galiu tuoj pat atsigulti ir gulėti ramiai, užsimerkus, visiškoje tyloje. Jei išgėrus vaistų pavyksta užmigti, atsibudus galva būna “sunki”, bet taip smarkiai jau nebeskauda. Tačiau užmigti pavyksta retai, dažniausiai tik snūduriuoju. Blogiausia, kai atsibundu anksti ryte ar naktį nuo skausmo, kai priepuolis būna ilgas, trunka parą ar daugiau. Pasimokiau, kad negalima laukti galvojant, gal skausmas praeis. Reikia iš karto išgerti vaisto, nes leidus įsiskaudėti, priepuolis trunka ilgiau. Kol nebuvo specifinių vaistų, gerdavau analgetikų, kokie tik pasitaikydavo po ranka, neskaičiuodama, kiek tablečių išgeriu, kad tik padėtų. Tiesiog rydavau aspirino, tailenolio, ibuprofeno, askafo tabletes, kad net inkstai sureaguodavo... ir taip vėl iš naujo, tada pykinimui ir šleikštuliui sumažinti gerdavau cerukalio... 2003 m. gavau ir pabandžiau vartoti specifinį vaistą - imigraną. Galiu pasakyti, kad šio vaisto nereikia daug, dažniausiai užtenka vienos ar dviejų dozių, tik vėl labai svarbu neleisti įsiskaudėti galvai, nes “taupant” vaistus, priepuolis trunka ilgiau ir, deja, vaistų irgi reikia daugiau.
Išsamią informaciją apie kampaniją “Greitoji migrenos pagalba” rasite interneto svetainėje www.migrena.lt. Nurodyta nemokama telefono linija (8*800) 1 01 03 gali
paskambinti kiekvienas, kurį vargina galvos skausmo priepuoliai, kuris norėtų žinoti skausmų priežastį ir metodus, kaip sau pagelbėti.
Nebūkime abejingi sau, tuomet galėsime padėti ir savo artimiesiems, galėsime šypsotis, dirbti ir būti laimingi!

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai