Kodėl rytais skauda galvą?

Švedų mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis, apie 5 proc. gyventojų dažnai arba labai dažnai prabunda dėl galvos skausmo.
 

 Galvos skausmo priežastys

Tradiciškai rytiniai galvos skausmai siejami su miego sutrikimais, tačiau rytinio galvos skausmo priežasčių gali būti ir daugiau. Stanfordo universiteto mokslininkai atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 18 980 respondentų iš 5 Europos šalių (Didžiosios Britanijos, Prancūzijos, Vokietijos, Ispanijos ir Portugalijos). Tyrimo tikslas buvo išsiaiškinti lėtinių rytinių galvos skausmų paplitimą visuomenėje, jų ryšį su gyvensenos ypatumais, psichoaktyvių medžiagų vartojimu, organiniais, miego bei psichikos sutrikimais.
Paaiškėjo, jog galvos skausmai pažadina 7,6 proc. apklaustųjų. Nustatyta, jog rytiniai galvos skausmai dažniau pasitaiko moterims (ypač namų šeimininkėms), vidutinio amžiaus žmonėms (45-64 m. amžiaus). Šeimyninė padėtis bei užimtumas taip pat gali turėti įtakos rytinių galvos skausmų atsiradimui. Pasirodo, jog vedusieji, kaip ir bedarbiai ar namų šeimininkės, dažniau prabunda dėl galvos skausmo nei vienišiai, dirbantys ar studijuojantys.
Gyvensena, ypač žalingi įpročiai, taip pat gali būti viena iš rytinio galvos skausmo priežasčių. Nustatyta, kad nesaikingai vartojantys alkoholinių gėrimų ar raminamųjų dukart dažniau patirdavo rytinį galvos skausmą nei nevartojantieji. Gerai žinoma, kad daugelis žmogaus psichiką veikiančių medžiagų, pvz., nervus raminantys vaistai, migdomieji, alkoholis, narkotinės medžiagos, vartojami didelėmis dozėmis, gali slopinti kvėpavimo centrą, todėl miegant gali pablogėti smegenų kraujotaka bei jų aprūpinimas deguonimi. Tai gali nulemti rytinio galvos skausmo atsiradimą.
Statistiškai reikšmingo ryšio tarp kavos bei kitų gėrimų, kuriuose yra kofeino, ir rytinio galvos skausmo nenustatyta. Taigi galvos skausmo “gydymas” stiprios kavos puodeliu turi daugiau psichologinę reikšmę. Tabako gaminiai taip pat neturi didesnės įtakos rytiniams galvos skausmams.
Vertinant tiriamųjų fizinę sveikatą, buvo skaičiuojamas kiekvieno jų kūno masės indeksas (KMI; apskaičiuojamas kūno masę kilogramais padalijus iš ūgio metrais kvadratu; KMI norma yra 20-25). Nustatyta, kad galvos skausmai iš ryto dažniau vargino nepakankamos mitybos asmenis, kurių KMI mažesnis nei 20 (9 proc.) ir tiriamuosius, turinčius antsvorio, t.y. kai KMI - daugiau nei 27 (8,1 proc.).
Taip pat nustatyta didesnė rytinių galvos skausmų atsiradimo rizika sergantiesiems skeleto raumenų, širdies, skydliaukės, kvėpavimo takų ligomis bei tiems, kurių aukštas kraujo spaudimas.
 

Galvos skausmas ir miegas


Dažniausiai rytiniais galvos skausmais skundėsi tiriamieji, kuriems pasireiškė miego sutrikimų. Miego ir būdravimo ritmo sutrikimai pasireiškia dideliu mieguistumu dienos metu, nuovargio pojūčiu, negalėjimu susikaupti, padidėjusiu dirglumu, irzlumu, prislėgta nuotaika. Siekiant gerai atlikti darbą, tenka įdėti daug pastangų nuovargiui ir mieguistumui nugalėti, dėl to kyla didelė vidinė įtampa ir susierzinimas. Tai sudaro sąlygas galvos skausmui atsirasti.
 

Galvos skausmas ir psichikos sutrikimai


Didesnė rytinių galvos skausmų rizika nustatyta ir psichikos sutrikimų turintiems asmenims, pvz., 21,3 proc. sergančiųjų sunkia depresija ir 10,8 proc. sergančiųjų nerimo sutrikimais prabusdavo dėl galvos skausmo. Manoma, jog galvos skausmas gali būti vienas iš somatinių depresijos požymių, o kitais atvejais pats galvos skausmas, ypač lėtinis, bloginantis ligonio gyvenimo kokybę, gali sukelti depresiją.
 

Apibendrinimas


Taigi, kai rytais jus žadina ne vieversio giesmė ar žadintuvas, o galvos skausmas, numoti į jį ranka nederėtų. Neatsakinga būtų ir be saiko malšinti jį nuskausminamaisiais vaistais. Reiktų nuodugniai ištirti ir gydyti pagrindinę galvos skausmą sukėlusią priežastį. O jei dar kiek pakeistume gyvenimo būdą bei išmoktume atsipalaiduoti, rytinis galvos skausmas liktų tik kaip nemalonus prisiminimas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai