Naujausias migrenos gydymo būdas

Migrena - tai vienas iš galvos skausmų tipų. Šis skausmas, tvinkčiojantis ar pulsuojantis, stiprėjantis lipant laiptais, paprastai jaučiamas vienoje galvos pusėje. Dažniausiai jis būna labai stiprus. Migrenos priepuolis trunka nuo 6 val. iki trijų parų. Jis sukelia nemalonius simptomus: šleikštulį, pykinimą, vėmimą, padidėjusį jautrumą šviesai ir garsui. Tyrimų duomenys rodo, kad iš visų besiskundžiančių galvos skausmais žmonių migrena serga apie 16 proc. moterų ir apie 4 proc. vyrų, o iš viso ši liga vargina iki 20 proc. gyventojų. Dažniausiai tai - jauni žmonės, turintys dirbti, tęsti karjerą. Plačiau apie migreną ir veiksmingą šiuolaikinį jos gydymą kalbame su VU Neurologijos ir neurochirurgijos klinikos VšĮ VGPUL, Neurologijos skyriaus gyd. Aleksandru Vilionskiu.
 

Kokios yra migrenos rūšys?


Iš viso skiriamos septynios migrenos rūšys. Dažniausiai sergama migrena be auros arba migrena su aura (aura - tai kompleksas neurologinių simptomų, kurie pasireiškia prieš galvos skausmą ar jo metu).
 

 

Kodėl svarbu ligą diagnozuoti kuo anksčiau?


Migrena nėra pavojinga gyvybei liga, tačiau jos priepuoliai yra varginantys, žmogus visą dieną ar net kelias būna nedarbingas, o ilgainiui ima jaustis nesaugiai, vengti aktyvaus gyvenimo.
Dažni galvos skausmai gali sukelti ir depresiją, kurios gydymas yra sudėtingas. Visais atvejais turi būti atlikti tyrimai ir diagnozuota liga ar sveikatos sutrikimas, dėl kurio skauda galvą, bei skirtas tinkamas gydymas. Šiuo metu jau yra naujų vaistų, veiksmingai ir greitai malšinančių migrenos priepuolius. Todėl būtina kuo anksčiau nustatyti tikslią diagnozę bei tinkamai gydyti.
 

Kokiais būdais galima užkirsti kelią migrenos priepuoliui?


Veiksniai, dažniausiai provokuojantys migrenos priepuolį, yra darbo ir poilsio režimo pažeidimas, nervinis stresas, kai kurie produktai (raudonasis vynas, šokoladas, fermentinis sūris ir kt.). Be to, pacientams reikėtų pastebėti, kokie individualūs veiksniai jiems provokuoja priepuolius, ir stengtis jų išvengti. Migrenos priepuoliui sustabdyti vartojama paprastųjų ir kombinuotųjų analgetikų, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (kurie padeda tik kai skausmas nestiprus ar vidutinio stiprumo), taip pat - skalsių alkaloidų ir triptanų. Nors triptanai - specifiniai vaistai nuo migrenos - yra sąlyginai brangesni, tačiau, vertinant naudingumo, veiksmingumo, saugumo ir kainos santykį, verta pasirinkti būtent juos, o drauge ir darbingumą bei nepriklausomumą nuo migrenos.
Pacientai, kenčiantys priepuolio pobūdžio galvos skausmus, turėtų nevengti kreiptis pagalbos į gydytojus neurologus. Dažnai, gydydamiesi patys, jie priversti patirti daug nemalonių fizinių ir dvasinių išgyvenimų. Tačiau šiuo metu to galima išvengti. Veiksmingas gydymas - tai ir sveikata, ir išsaugotas darbingumas, ir aktyvaus bei jėgas sugrąžinančio poilsio valandos.
 

Naujovė - specifiniai vaistai nuo migrenos. Kuo jie ypatingi?


Triptanai - specifiniai vaistai migrenos priepuoliui sustabdyti. Vaistai slopina būtent migrenos pobūdžio skausmą. Jiems veikiant, susitraukia išsiplė-tusios galvos smegenų kraujagyslės ir šalinami cheminiai pokyčiai smegenyse, atsiradę migrenos priepuolio metu. Vaistai gerai toleruojami, labai retai sukelia šalutinių poveikių. Dar vienas teigiamas triptanų bruožas - jų vartojant, veiksmingai šalinami ir kiti ligos simptomai (pykinimas, vėmimas, jautrumas šviesai ir pan.), greičiau sugrįžta darbingumas. Triptanų grupės vaistų galima vartoti ir kai yra migrena be auros, ir kai yra migrena su aura. Tik pastarąja ligos forma sergantiems pacientams jų reikėtų skirti pabrėžiant, kad vartotų aurai būdingiems požymiams pasibaigus. Šiuo metu Lietuvoje registruoti penki triptanų grupės vaistai, iš jų naujausias ir vienas veiksmingiausių yra eletriptanas (Relpax). Šio triptanų grupės vaisto veiksmingumas įrodytas atlikus klinikinius tyrimus, kurie parodė, kad eletriptanas ne tik efektyviai, bet ir greitai mažina galvos skausmą. Iš 100 šio vaisto vartojančių pacientų 77-iems skausmas visiškai išnyksta (arba labai sumažėja) per dvi valandas. Išskirtinė Relpax savybė - itin greitas poveikis. Pavartojus eletriptano, skausmas sumažėja greičiau nei per 30 min., ir tai visiškai atitinka žmonių, kenčiančių nuo migreninių galvos skausmų, norus - kad vaistas kuo greičiau pradėtų veikti ir kuo greičiau sumažėtų nežmoniški galvos skausmai. Be to, eletriptanas yra gerai ir lengvai pasisavinamas vaistas, jį pacientai gerai toleruoja dėl labai retai pasitaikančių šalutinių poveikių. Įprastinė vienkartinė dozė yra 40 mg. Jei būklė nepagerėja po vienos dozės, po dviejų valandų galima išgerti dar vieną tabletę. Jeigu prireikė dozę pakartoti, tokiam pacientui derėtų kitą kartą, priepuoliui ištikus, iškart gerti 80 mg dozę. Patiriantieji priepuolius žino, kad nuslopintas skausmas dažnai atsinaujina kitą dieną. Vartojantieji Relpax pastebi, kad galvos skausmai po priepuolio atsinaujina daug rečiau. Svarbu vaisto vartoti kuo anksčiau, priepuoliui tik prasidėjus.
Neseniai teko konsultuoti pacientę K.L., 32 metų kelionių organizavimo firmos darbuotoją. Migrena pacientei diagnozuota prieš penkerius metus. Anksčiau ji vartodavo įvairių vaistų nuo skausmo, tačiau jų poveikis buvo menkas, jie beveik neslopindavo skausmo. Priepuoliui ištikus, moteris kęsdavo skausmą, dėl jo negalėdavo atvykti į darbą. Priepuolio metu skyrus vienkartinę 40 mg Relpax dozę, per dvi valandas visiškai nuslopsta galvos skausmai, o dar po valandos pacientė gali tęsti darbą. Turėdama vaistų namuose ir rankinėje, K.L. jaučiasi daug saugiau, nejaučia baimės dėl galimo priepuolio.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai