Tos pačios veikliosios medžiagos vaistų nuo epilepsijos keitimas. Ar tai saugu?

Epilepsija yra ypatinga lėtinė liga, kurios gydymas dažnai trunka visą gyvenimą. Pagrindinė užduotis, gydant šią ligą, – rasti geriausiai veikiantį vaistą, kuris šalintų priepuolius ir turėtų kuo mažesnį šalutinį poveikį. Skirtingų vaistų nuo epilepsijos skyrimo ir keitimo taisyklės yra nurodytos epilepsijos gydymo metodikose, tačiau tos pačios veikliosios medžiagos, bet skirtingų gamintojų vaistų keitimas nėra taip aiškiai reglamentuotas. Taigi, ar saugu keisti tos pačios veikliosios medžiagos vaistų sergančiajam epilepsija?
 

Epilepsija yra ypatinga liga


Medikamentinio epilepsijos gydymo istorija siekia daugiau nei šimtą metų, tačiau iki šiol jos gydymas išlieka simptominis. Skirdamas vaistų epilepsija sergančiajam, gydytojas siekia išvengti priepuolių ir šalutinių vaistų poveikių. Paskyręs gydymą gydytojas pamažu didina vaisto dozę, kol pasiekia mažiausią, tačiau veiksmingą. Dažnai išbandomas ne vienas vaistas ar vaistų derinys. Pasiekus ligos kontrolę, gydymas keičiamas tik išskirtiniais atvejais, nes vaistų keitimas gali išprovokuoti priepuolius arba sukelti kitų nepageidaujamų poveikių. Tokią riziką sukelia ir tos pačios veikliosios medžiagos medikamentų keitimas.
 

 

Kas tai yra generiniai vaistai?


Generinis vaistas – tai originalaus vaisto kopija, kuri turėtų atitikti originalaus vaisto dozavimą, saugumą, stiprumą, kokybę ir veikimą. Tačiau generiniam vaistui registruoti yra keliami kur kas mažesni reikalavimai negu originaliam. JAV Maisto ir vaistų kontrolės agentūros duomenimis, generiniame vaiste turi būti ta pati veiklioji medžiaga, tačiau kitos sudedamosios vaisto dalys ir gamybos procesas gali skirtis. Dėl to generinio vaisto tabletė gali atrodyti kitaip nei originalaus.
Registruojant generinius vaistus nereikalaujama jų poveikio patikrinti praktikoje – klinikiniai tyrimai su generiniais vaistais neatliekami. Tai yra viena iš priežasčių, kodėl generiniai preparatai dažniausiai yra pigesni už originalius.
 

Kuo skiriasi originalūs ir generiniai vaistai praktiškai?


Mokslininkai nustatė, kad keičiant tos pačios veikliosios medžiagos, bet skirtingų gamintojų preparatus nebūtinai gaunamas vienodas poveikis pacientui. Įvairios aplinkybės nulemia, kad du skirtingų gamintojų produktai veikia nevienodai, pvz., gali būti lėčiau ar greičiau pasisavinami.
Moksliniai tyrimai, kurie atliekami registruojant generinius vaistus, skiriasi nuo klinikinio praktinio vaisto vartojimo. Šiuose tyrimuose dalyvauja ribotas skaičius sveikų suaugusiųjų savanorių, kurie nevartoja kitų vaistų. Medicinos praktikoje įvairaus amžiaus pacientai dažnai gydomi ilgą laiką, neretai jie vartoja po keletą vaistų nuo epilepsijos, be to, dėl skirtingos kiekvieno paciento medžiagų apykaitos ir kitoms ligoms gydyti vartojamų vaistų skiriasi vaisto pasisavinimas.
 

Vaistų keitimo rizika ligoniams, sergantiems epilepsija


Jei nustatyta minimali veiksminga vaisto dozė ir paciento būklė yra gera ir stabili, gydymo keisti nereikėtų. Keičiant tos pačios veikliosios medžiagos vaistus tarpusavyje teoriškai vaisto koncentracija kraujyje gali svyruoti net 45 proc. Tokie svyravimai gali nulemti netolygų vaisto veikimą ir sukelti epilepsijos priepuolių arba šalutinių poveikių riziką.
Jei generiniu vaistu pradedama gydyti, pacientui nėra svarbūs galimi vaistų koncentracijos skirtumai kraujyje. Grėsmė pacientų sveikatai kyla, kai nusprendžiama nuolat skiriamus vaistus nuo epilepsijos pakeisti kito gamintojo vaistais.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai