Vaistas aktyviai senatvei

Nicergolinas – jau pažįstamas vaistas Lietuvos gyventojams. Dabartiniu metu jo skiriama priešsenatviniam ir senatviniam galvos smegenų sutrikimui gydyti, kai blogėja pažintinės funkcijos, o kartu ir nuotaikos bei elgesio sutrikimai. Kiek mažiau buvo rašyta ir kalbėta, kad nicergolinas – veiksmingas vaistas nuo periferinės kraujotakos sutrikimų.
 

Demencija, kraujotakos sutrikimai – tikėtinos ligos vyresniame amžiuje


Demencija yra progresuojanti liga, kuriai būdingas laipsniškas atminties blogėjimas, kalbos ir orientacijos sutrikimas, praktinių įgūdžių nykimas, mažėjantis sugebėjimas atlikti kasdienius darbus. Laiku pastebėjus pirmuosius jos požymius, galima pristabdyti jos vystymąsi, atitolinti varginančias šios ligos pasekmes ir pačiam ligoniui, ir jo artimiesiems.
Ateroskleroze sergančių žmonių Lietuvoje (kaip ir Vakarų pasaulyje) gana daug. Tačiau kalbant apie šią ligą daug dėmesio skiriama galvos smegenų, širdies kraujagyslių aterosklerozei, o apie periferinę kraujotaką (pvz., kojų) kalbama neleistinai mažai. O progresuodama ši liga sukelia sunkius pažeidimus – opas, nekrozę, ūminį arterijų užakimą, kartais net prireikia operacijų ir amputacijų.
Pirmieji periferinių arterijų sklerozės simptomai – mėšlungio pobūdžio skausmas einant, t.y. protarpinis šlubavimas (lot. claudicatio intermittens). Iš pradžių šis skausmas patiriamas nuėjus 500–600 metrų, vėliau – ir įveikus 50–60 metrų ar esant ramybės būklės. Ilgainiui, užakus pagrindinėms arterijoms ir funkcionuojant tik kolateralinei (smulkesnėms gretutinėms kraujagyslių atšakoms) kraujotakai, kuri taip pat gali būti nepakankama dėl smulkiųjų arterijų pažeidimo, koją skauda nuolat. Tokios būklės pacientams gydymas vaistais jau nebepadeda.

 

Vaistas gerina periferinę kraujotaką


Vienas iš vaistų, kurių gydytojas gali skirti periferinei kraujotakai gerinti, – nicergolinas (Sermion). Vaistas geras tuo, kad jis turi dvejopą poveikį, kurio ir reikia esant periferinės kraujotakos sutrikimams. Pirma, jis mažina trombocitų agregaciją (sukibimą), o kartu mažėja rizika, kad aterosklerozės pažeistoje susiaurėjusiose kraujagyslėje susidarys trombai (nes trombocitai – kraujo dalelės, iš kurių formuojasi krešulys). Ir antra, sermionas gerina periferinę kraujotaką ir ramybės metu, ir vaikštant. Tokie vaistų poveikiai yra įrodyti mokslinių tyrimų metu.
 

Jei preparatu gydysite demenciją


Demencijai (taip pat Alzheimerio ligai) diagnozuoti yra atliekamas vadinamasis Protinės būklės mini tyrimas (angl. Mini Mental State Examination, MMSE). Atliekant šį tyrimą yra įrodyta, kad sermionas po 12 mėn. jo vartojimo pagerino MMSE rezultatus (buvo lyginta su tais, kurie nevartojo) bei pažintines funkcijas (demencijos metu jos blogėja). O tai reiškia, kad šis vaistas stabdo demencijos progresavimą. Tyrimai parodė, kad jo vartojant pagerėja sergančiųjų demencija nuotaika bei tarpasmeniniai ryšiai.
 

Kaip vaisto vartoti?


Vaistas pacientų patogumui yra išleidžiamas 5, 10 ar 30 mg tabletėmis. Gydant priešsenatvinį ir senatvinį smegenų veiklos sutrikimą rekomenduojama nicergolino paros dozė yra 30–60 mg. Ją galima išgerti per 1 arba 2 kartus per parą. Jei paskirta nicergolino vartoti vieną kartą per parą, dozę reikia išgerti ryte. Esant periferinės kraujotakos sutrikimams, pakankama dozė – 15–30 mg per parą, suvartojant ją per tris kartus. Įsidėmėtina, kad nicergolinas vartojamas prieš valgį.
Kadangi vaistinio preparato gydomasis poveikis pasireiškia iš lėto, nicergolino reikia vartoti ilgai. Paciento būklę reikėtų tikrinti ne rečiau kaip kas šešis mėnesius, kad būtų galima nustatyti ar tęsti nicergolino vartojimą.
Negalima vartoti nicergolino pacientams, neseniai patyrusiems miokardo infarktą, ūminį kraujavimą, sunkią bradikardiją, kuriems sutrikusi ortostatinė reguliacija ir padidėjęs jautrumas nicergolinui. Nors paprastai, vartojant rekomenduojama doze, preparatas poveikio kraujospūdžiui nedaro, tačiau hipertenzija sergantiems pacientams kraujospūdis gali po truputį mažėti.
 

Nepavėluokime pradėti gydyti


Žinome, kad, per vėlai pradėjus gydyti, ligą įveikti daug sunkiau. Tačiau yra ligų, kurių negydymas sukelia pražūtingas pasekmes. Jei esate vyresnio amžiaus ar tokio amžiaus asmuo gyvena greta jūsų, prisiminkite, kad laiku diagnozuota ir pradėta gydyti demencija padės išlikti jums ar jūsų artimui gyvybingo proto dar ilgus metus, o, laiku pradėję gydyti periferinę kraujagyslių ligą, galėsite ilgai, be skausmų ir apribojimų, vaikštinėti mėgstamomis vietomis. Tiesiog reikia rasti laiko pasirūpinti sveikata.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai