Galvos skausmas ir jo malšinimas

Galvos skausmai vargina įvairaus amžiaus žmones, jie gali užklupti bet kuriuo metų ar paros laiku. Tikriausiai mažai atrastume žmonių, kurie nėra patyrę galvos skausmo. Apie dažniausias jo priežastis ir veiksmingiausius malšinimo būdus papasakojo Kauno medicinos universiteto Neurologijos klinikos gydytojas neurologas dr. Antanas VAITKUS.
 

Galvos skausmo priežasčių daug, tai ir nusižengimas sveikai gyvensenai, nuovargis, stresas, alkoholio vartojimas, per retas buvimas gryname ore. Galvą gali skaudėti pakilus temperatūrai, susirgus gripu, sergant osteochondroze, esant padidėjusiam arteriniam kraujo spaudimui, lipant aukštai į kalnus, pakeitus klimato juostą ir pan.
Galvos skausmus taip pat gali sukelti kai kurios dantų, burnos ertmės ligos, veido ar galvos traumos. Kartais galvos skausmas gali informuoti apie naviką, infekciją, inkstų ar vidaus ligos pradžią.
 

 

Įtampos galvos skausmai


Tai bene dažniausia galvos skausmų rūšis. Juos sukelia ilgalaikė emocinė įtampa darbe ar namuose (besimokantiesiems – studijų, egzaminų metu), oro permainos, alkis ir kt.
Įtampos galvos skausmas neretai praeina sureguliavus darbo ir poilsio režimą, pritaikius alternatyvius gydymo metodus. Jei įtampos galvos skausmai vargina dažnai, galima išgerti analgetikų ar raumenis atpalaiduojančių vaistų.
 

Migrena


Migrena ir jos sukeliami negalavimai pastaruosius dvejus metus itin atidžiai nagrinėjami Lietuvos medicinos leidiniuose bei medikų konferencijose. Stiprius migreninius galvos skausmus ir su jais susijusį pykinimą kenčia nemažai šalies gyventojų (sergamumas kai kuriose amžiaus grupėse siekia iki 25 proc.), dalis jų dėl migrenos priepuolių yra priversti pasinaudoti nedarbingumo lapeliais. Beje, migrena net tris kartus dažniau serga moterys nei vyrai.
Moksliniai tyrimai įrodė, kad migrena yra paveldima liga, t.y. daugumos sergančiųjų šeimose yra ir daugiau migrena sergančiųjų šeimos narių (tėvų, senelių).
 

Migrenos priepuolius provokuoja įvairios priežastys:


• hormonų svyravimai moterims (mėnesinės, menopauzė),
• kai kurių vaistų (kontraceptikų (moterims), kraujagysles plečiančių ir kt.) vartojimas,
• atmosferos slėgio pokyčiai,
• stresas, darbo ir poilsio režimo pasikeitimai (pvz., „savaitgalio migrena”)
• alkoholio ir kai kurių maisto produktų (raudonojo vyno, fermentinio sūrio, šokolado ir kt.) vartojimas.
Migrena – tai galvos skausmo priepuolis. Migrenos priepuoliui būdinga vienpusė lokalizacija, pulsuojantis skausmo pobūdis, vidutinis ar didesnis skausmo intensyvumas.
Artėjant migrenos priepuoliui gali varginti mirgėjimas akyse, galūnių tirpimas, regos sutrikimas.
Paprastai migrena praeina per 24 valandas nuo jos pradžios, tačiau gali tęstis nuo pusės paros iki 3 dienų. Paprastai po priepuolio reikia dienos, kad gyvenimas grįžtų į savo vėžes. Nuovargis ir išsekimas skausmui praėjus kurį laiką išlieka. Kai kas jaučiasi pakankamai gerai, palengvėja, kad priepuolis baigėsi.
Priepuoliai vieniems gali kartotis vieną du kartus per mėnesį, kitiems – vieną arba du kartus per savaitę. Tarp jų gali būti kelių ir mėnesių arba net metų pertraukos. Kiekvienas atvejis labai individualus.
Priepuolių dažnumą galima sumažinti pašalinus provokuojančius veiksnius.
 

Migrenos priepuoliams gydyti rekomenduojama vartoti:


• analgetikų, kurių sudėtyje yra paracetamolio,
• nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU),
• triptanų.
Migrenos priepuolių prevencijai vartojami beta adrenoblokatoriai, antidepresantai, vaistai nuo uždegimo ir kt.
 

Kad galvos neskaudėtų, reikia:


• vengti pervargimo, stresų,
• gerai išsimiegoti,
• į įvairias gyvenimo situacijas reaguoti ramiai, nepuolant į paniką,
• racionaliai maitintis,
• vengti alkoholio, nerūkyti,
• dažniau pasivaikščioti gryname ore,
• nebūti ilgai išalkus.
Jei esate namuose ir jaučiate, kad pradeda skaudėti galvą, patogiai atsigulkite, atsipalaiduokite, užsimerkite ir atlikite autogeninę treniruotę. Leiskite minčiai tekėti laisvai ir maloniai. Atsiribokite nuo aplinkinio pasaulio.
 

Jei migrena prasidėjo


Jei žinote, kad jums tikrai diagnozuota migrena, geriausiai iškart pavartokite specifinių vaistų migrenai gydyti – triptanų, tuomet jie bus tikrai veiksmingi. Šie vaistai mažina migrenos galvos skausmą, sutraukdami paburkusias galvos smegenų kraujagysles ir panaikindami cheminius pokyčius smegenyse, vykstančius migrenos metu. Yra keletas šios grupės vaistų, kurie skiriasi poveikio greičiu ir trukme, nepageidaujamais poveikiais. Konkretų vaistą iš šios grupės turi parinkti ir paskirti gydytojas.
Pirmasis iš triptanų migrenos priepuoliams gydyti buvo sukurtas ir pradėtas vartoti sumatriptanas (dabar pas mus vaistinėse parduodamas Imigran pavadinimu). Jis būna tablečių, ir nosies purkštuko pavidalu. Vaistas greitai nuslopina migreną: tabletės pradeda veikti po 30 min., purškalas – po 15 min. Be to, purškalą rekomenduojama vartoti, jei žmogų pykina. Svarbu atsiminti, kad jo negalima vartoti vienu metu su kitais triptanais ir su antidepresantais.
Dažna žmonių klaida prasidėjus migrenai pirmiausiai vartoti analgetikų, ir tik po to, kai jie nepadeda, išgerti triptanų. Taip vartojant prarandamas laikas, dėl ko susilpnėja vaistų poveikis. Triptanus reikia vartoti kaip galima anksčiau, pačioje priepuolio pradžioje. Ir niekada nevartokite didesnių nei rekomenduojamos maksimalios vaistų dozių. Jei vaistai nepadeda, nedelsdami kreipkitės į gydytoją (šeimos arba neurologą), jis skirs specifinio vaisto. Jau pora metų Lietuvoje veikia „Greitosios migrenos pagalbos“ telefono linija, kur gali kreiptis visi, kam reikia konsultacijos dėl pasikartojančių galvos skausmų.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai