Teigiamas nusiteikimas padeda sveikti?

Žinios apie ligą ir teigiamas nusiteikimas padeda sveikti. O kas geriausiai patars, palaikys, jei ne sergantieji ta pačia liga. Be abejo, negalima sumenkinti artimųjų vaidmens, tačiau jie yra sveiki, o sergančiajam, ypač tik išgirdusiam diagnozę, svaresnis tampa likimo draugo patarimas. Veikiausiai dėl to visame pasaulyje ir Lietuvoje ligoniai ir jų artimieji buriasi į klubus, asociacijas. Viena tokių – Lietuvos asociacija „Gyvastis“, kuri nuo šių metų didesnį dėmesį skiria sergantiesiems inkstų vėžiu.
 
Buvimas tarp likimo draugų - geriausia psichologinė parama

 Asociacija „Gyvastis", anot jos prezidentės U.Šakūnienės, jungia ir atstovauja inkstų ligomis sergantiems ligoniams ir tiems, kuriems atliktos įvairių organų, nebūtinai inkstų, transplantacijos.   „Kadangi daugiausia mūsų narių yra sergantieji inkstų ligomis, pastaruoju metu į mus vis dažniau kreipdavosi ir sergantieji inkstų vėžiu. Pasidomėjau, kad kitose šalyse (Didžiojoje Britanijoje, Skandinavijoje) sergantiesiems inkstų vėžiu taip pat atstovauja organizacijos, kurių narių didumą sudaro su persodintais organais gyvenantys žmonės. Tad gyvenimas tiesiog padiktavo, kad būtina labiau kreipti dėmesį į šių žmonių poreikius, problemas. Todėl šiemet startavo ir speciali svetainė -   www.inkstuvezys.lt, skirta būtent šiems ligoniams", - pasakoja U.Šakūnienė. 


Anot pašnekovės, kuriai pirmą kartą mamos inkstas buvo persodintas prieš 28-erius metus, o po šešerių metų atlikta pakartotinė transplantacija - persodintas tėvo inkstas, labiausiai sergantieji sunkiomis ligomis nori pajusti, kad yra ne vieni su savo liga.
 
„Todėl pirmiausia siekiame suburti sergančiuosius inkstų vėžiu, jų artimuosius, leisti jiems susitikti. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad bendravimas su sergančiaisiais ta pačia liga, kai jautėsi lygiavertis, kai gali atvirai kalbėti apie viską, kai nereikia slėpti, kad nuolat geri vaistų ir pan., reiškia daug daugiau nei vien pasidalijimą savo išgyvenimais, problemomis. Juk visi norime išsiskirti grožiu, protu, bet niekas nenori išsiskirti liga, negalia. Šia prasme norime kuo mažiau skirtis nuo kitų, todėl, atradę aplinką, kurioje galime būti savimi, jaučiamės saugūs, tai sustiprina ir psichologiškai, ir fiziškai. Be abejo, artimieji užjaučia, supranta, palaiko, tačiau jie yra sveiki. Gydytojai, su kuriais taip pat tenka bendrauti, irgi labai daug duoda aiškindami apie ligą, bet ir jie yra sveiki. Tad būtent bendravimas su likimo broliais ir seserimis - kone geriausias psichologinės pagalbos būdas. Apie tai sako ir į asociaciją skambinantys sergantieji inkstų vėžiu, kurie teigia, kad tiesiog nori pasikalbėti su ta pačia liga sergančiu žmogumi, jiems kito sergančiojo žodžiai yra tarsi tikresni, patikimesni, nes tai, apie ką šie kalba, jie patyrė patys. O kokie bus kiti poreikiai - parodys gyvenimas", - sako pašnekovė.
 
Inkstų svarba  
 
Mažai kas žino, kad kiekvieną dieną inkstai išvalo apie 200 litrų kraujo, t. y. net 40 kartų daugiau negu cirkuliuoja žmogaus organizme. Pagrindinė inkstų paskirtis - pašalinti toksinus ir vandens perteklių iš kraujo. Be to, inkstai padeda kontroliuoti kraujo spaudimą, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą ir išlaiko kaulus tvirtus ir sveiks.  Epidemiologinių tyrimų duomenimis, vidutiniškai kas dešimtam planetos gyventojui aptinkama lengvesnių ar sunkesnių lėtinės inkstų ligos požymių. Dėl to, kad dauguma inkstų ligų nesukelia jokių jutimų, tikras kenčiančių nuo šių ligų skaičius nėra žinomas. Užtat gerai žinomas ligonių, kuriems dėl šių ligų išsivystė galutinis inkstų nepakankamumas ir kuriems atliekama pakeičiamoji inkstų terapija (hemodializė, peritoninė dializė, inksto transplantacija), skaičius. Ir šis skaičius tik didėja, kiekvienais metais pasaulyje dializuojamų pacientų padaugėja 4-5 proc.
 
Kaip jau minėta, inkstų ligos laikomos vienos klastingiausiomis, nes jų eiga nebyli, o simptomai dažniausiai pasireiškia, kai liga būna smarkiai progresavusi, inkstai nustoja veikti. Devyni iš dešimties nežino, kad serga inkstų liga. Neretai šios ligos išaiškinamos atsitiktinai, pvz., kai pakyla kraujospūdis ar išsivysto anemija ir pan. O svarbiausia bėda, kad dažnai inkstų ligos nustatomos pavėluotai. Situacija ta pati kalbant ir apie inkstų vėžį.
 
Priežastys nežinomos - neaišku ir kaip apsisaugoti  
 
Kasmet Lietuvoje nustatoma apie 660  naujų inkstų vėžio atvejų. Dažniausiai serga 50-70 metų amžiaus žmonės, vyrai du kartus dažniau nei moterys. Tyrimai rodo, kad inkstų vėžio riziką didina rūkymas, ilgas nuskausminamųjų preparatų vartojimas, dažų pramonėje naudojamos medžiagos (kadmis, asbestas, švinas). Inkstų vėžys dažniau nustatomas sergantiesiems cukrinu diabetu, arterine hipertenzija, lėtiniu inkstų nepakankamumu, nutukusiems. Ilgą laiką dializuojamiems, po inksto persodinimo operacijų, vartojantiems imunosupresantų, vienos dažniausios inkstų vėžio formos - inksto ląstelių karcinomos - išsivystymo rizika padidėja. Įžvelgiamos ir genetinės priežastys: rizika didėja, jei du ar daugiau šeimos narių sirgo inkstų vėžiu. Tačiau dažniausiai ligos priežastys nežinomos, dėl to nėra ir aiškių rekomendacijų, ką daryti, kaip elgtis norint išvengti inkstų vėžio.
 
Ligos simptomai  
 
Vien inkstų vėžiui būdingų simptomų nėra. Daugelis simptomų pasireiškia ir sergant nevėžinėmis inkstų ar šlapimo takų ligomis. Kol inkstų vėžys nėra progresavęs, pacientai nejaučia ir skausmo. Taigi dažniausiai žmonės nejaučia jokių simptomų, o liga išaiškėja tiriant pacientą dėl visai kito sutrikimo. Todėl jeigu pasireiškia bent vienas iš šių požymių, būtina kreiptis į gydytoją. Nedelskite, nes niekas kitas, tik jūs esate atsakingi už savo sveikatą.
 
Taigi apie inkstų vėžį gali pranešti:
•         kraujas šlapime (nebūtinai nuolat);  
•         pasikeitusi šlapimo spalva (tamsus, rūdžių spalvos ar rudas);  
•         nugaros apačios, šono, pilvo (skrandžio srityje) skausmas;
•         nuolatinis nuovargis;
•         greitas svorio kritimas;
•         karščiavimas;
•         mažakraujystė ir kt.
 
Gydymo pakopos  
 
Gydymas gali apimti tiek operaciją, tiek vaistus. Yra 3 pagrindiniai gydymo metodai, kurių pasirinkimas priklauso nuo vėžio stadijos: chirurginis, sisteminis gydymas biologiniais vaistais (imunoterapija, biologinė taikinių terapija (angiogenezės inhibitoriai ir mTOR inhibitoriai) ir spindulinis.  
 
Pirmenybė teikiama operacijai, jeigu ji galima įvertinus vietinį naviko išplitimą ir paciento gretutines ligas. Naujų biologinių vaistų atsiradimas labai pagerino inkstų vėžio gydymo galimybes. Šie vaistai pailgino ligonių išgyvenamumo trukmę, sudarė sąlygas gydyti iki tol negydomus ligonius. Gydymo biologine taikinių terapija skirtumas nuo kitų metodų -  kad šios grupės vaistai mažiau paveikia sveikas organizmo ląsteles, todėl neretai gali būti skiriamas ir senyvo amžiaus žmonėms, ir žmonėms, sergantiems sunkomis gretutinėmis ligomis.  
 
Lietuvoje kompensuojamieji vaistai susieti su liga. Europos šalyse, anot asociacijos „Gyvastis" vadovės Ugnės Šakūnienės, kompensavimo sistema šiek tie kitokia: „Be abejo, ir Vakaruose ne visais atvejais visi vaistai kompensuojami, tačiau jeigu jie įtraukti į kompensuojamųjų vaistų sąrašą ir pacientui jų reikia, jis jų ir gaus. Lietuvoje kompensuojamieji medikamentai skiriami atsižvelgiant į registruotas indikacijas, dėl to ne visi žmonės, kuriems reikia pažangaus gydymo, jį gauna."  
 
Diagnozė inkstų vėžys vis dar skamba bauginamai, tačiau gydymo galimybių yra. Daugelis sergančiųjų bijo inkstų šalinimo operacijos, nes mano, kad liks luoši ir jų gyvenimas taps nepakeliamas. „Kad ir su vienu inkstu galima gyventi visavertį gyvenimą, sergantieji inkstų vėžiu gali įsitikinti akivaizdžiai, pabendravę su mūsų asociacijos „Gyvastis" nariais, jų artimaisiais, kurių daugelis, tapę donorais, gyvena visavertį gyvenimą, nors ilgus metus teturi vieną inkstą", - pabrėžia U.Šakūnienė.
 
Bendraukite, klauskite, neužsiskleiskite  
 
Žinia, kad sergate inkstų vėžiu, gali būti labai sunki. Svarbiausia nepamiršti, kad šioje gydymo kelionėje esate ne vienas. Būtina atminti, kad yra visas būrys žmonių - gydytojų ir slaugytojų, šeimos narių ir draugų, kurie gali padėti kiekviename žingsnyje. Ir svarbiausia nepamiršti, kad ir patys galite kontroliuoti savo gydymą, dalyvauti jame ir imtis veiksmų sveikatai - ir kartu prognozei - gerinti.  
 
Išnaudokite visus apsilankymus pas gydytoją, nebijokite ir visko klauskite. Gali būti sunku prisiminti viską, ką sako gydytojas, gali būti, kad nesugalvojate klausimų, tuomet eikite pas gydytoją ne vienas, su draugu, artimuoju.  „Tad kviečiu apsilankyti tinklalapyje   www.inkstuvezys.lt, dalyvauti forume, rašyti klausimus, į kuriuos būtinai sulauksite atsakymo. Į Jūsų klausimus,  susijusius su gydymu, atsakys puslapį konsultuojantis gydytojas onkologas. Dažniausiai sergantieji inkstų vėžiu - tai vyresnio amžiaus žmonės, kuriems galbūt sunkiau naudotis kompiuteriu, tačiau jiems galėtų pagelbėti vaikai, anūkai, artimieji. Atminkite, nesate vienas gydantis inkstų vėžį", - ragina U.Šakūnienė.
 
JAV mokslininkų atliktas tyrimas įrodė, kad lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, kurie bendrauja su likimo draugais, gyvena ilgiau negu tie, kurie bendrauja tik su sveikaisiais.    
 
Paciento istorija:    
 
Tekis Daltonas yra aktyvus bendruomenės narys, dalyvaujantis daugelyje įvairių organizacijų veikloje. Už darbą „Rotary" klube ir bendruomenėje jis buvo apdovanotas garbingu „Paul Harris Fellow" apdovanojimu. Šiuo metu vyras veda Saugumo ir išgyvenimo jūroje kursus savo įkurtoje buriavimo mokykloje, o pats, kaip komandos narys, buriavimo meistras, šturmanas ar kapitonas, yra dalyvavęs penkiolikoje buriavimo regatų. Tekis perplaukė Kinijos jūrą ir atstovaudamas Australijai lenktyniavo Viduržemio jūroje, Ramiajame ir Atlanto vandenynuose. Teki Daltonas serga inkstų vėžiu. Čia jo pasakojimas apie tai.  
 
„Vieną 2005-ųjų kovo rytą savo šlapime pastebėjau tirštą kraujo masę. Gydytojas nusiuntė mane pas urologą, šis paskyrė tyrimus. Grįžęs namo dėl nežmoniško skausmo susmukau. Mane skubiai nuvežė į ligoninę, atliko tyrimus ir nutarė pašalinti inkstą. Pašalintasis inkstas svėrė 2 kilogramus. Vėžys jau buvo nukeliavęs į apatinę tuščiąją veną, teko operuoti ir ją. Ligoninėje praleidau 14 dienų.
 
Nors mano gydytojas, pas kurį lankiausi daugelį metų, ir keli specialistai, tarp kurių buvo ir urologas, atlikęs išvaržos operaciją, matė tipinius simptomus, tokius kaip varikozinis venų išsiplėtimas ar aukštas spaudimas, inkstų sutrikimas man diagnozuotas nebuvo.
 
2006-ųjų gegužę po patikrinimo kompiuterine tomografija mano pilve buvo rasta daug vėžio pažeistų limfmazgių. Jiems pašalinti buvo atlikta dar viena operacija,   Kitas kompiuterinės tomografijos tyrimas, atliktas 2007-ųjų lapkritį, parodė keletą vėžinių limfmazgių kairėje krūtinės srityje. Tuo metu buvo tiriami nauji pirmos eilės vaistai, ir aš džiaugiausi galėdamas būti šių tyrimų dalimi, nors dėl nepageidaujamų poveikių blogai jaučiausi beveik visą laiką. 2008-ųjų lapkritį limfmazgiai kairėje krūtinės srityje ir toliau augo, ir man buvo skirtas intensyvios radiacijos kursas.   2009-ųjų vasario mėn atlikti tyrimai neparodė jokių naujų darinių, tačiau tų pačių metų gegužę pradėjau jausti neįprastai stiprų skausmą dešiniajame klube. Tyrimai parodė didžiules metastazes dešiniajame klube ir gaktikaulyje. Gaktikauliui nebuvo galima nieko padaryti, bet  buvo atlikta didžiulė operacija, kurios metu pakeistas klubo sąnarys ir du trečdaliai šlaunikaulio.
 
2010-ųjų liepą buvau nusiųstas radiologiniam gydymui, kuris turėjo padėti nuo stipraus klubo ir gaktikaulio skausmo. Buvo nustatyta, kad ant gaktikaulio išsivystė naujas teniso kamuoliuko dydžio auglys. Jis nebuvo pastebėtas įprastinių visai neseniai prieš apsilankymą onkologinės radiacijos skyriuje atliktų tyrimų metu. Maždaug tuo pat metu pradėjau dalyvauti kito vaisto tyrimuose. Kol kas patiriu tik kelis nepageidaujamus poveikius, tačiau atsirado kelios naujos metastazes šonkauliuose ir kryžmenyje.
 
Manęs čia šiandien nebūtų be nuolatinės mano žmonos Elaine meilės ir paramos, be mano onkologo dr. Niko Pavlakio, kuris nuolat sugalvoja naujų būdų, kaip išlaikyti mane gyvą, be skausmo valdymo ekspertų Mona Vale ligoninėje ir be mano šeimos, draugų meilės ir padrąsinimų."    

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai