Ką turi žinoti tėvai apie vaikų traumas

Vaikus auginantys tėvai, jei tik galėtų, paskui mažąjį nenuoramą lakstytų su pagalvėle. Tačiau, deja... Nors kojytės, atrodo, labai mažos, paskui jas ne visuomet įmanoma spėti. Tokiu atveju svarbiausia žinoti, kada vaikučio trauma rimta ir reikia ieškoti gydytojo pagalbos, o kada tereikia nusišypsoti ir pasakyti: „Zuikį pagavai“, papūsti, pabučiuoti ir taip pagydyti skaudančią kojytę. Į klausimus sutiko atsakyti Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų chirurgijos, ortopedijos ir traumatologijos centro vedėjas Povilas Venckus.

 

Dažnai jauni tėvai, auginantys pirmą vaiką, neatskiria, kokios traumos yra pavojingos ir vaiką būtina vežti pas gydytoją, o kada pirmąją pagalbą gali suteikti ir patys. Ką tokiems tėvams patartumėte?

 

Vaikui patyrus traumą, pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į bendrą jo savijautą ir elgseną. Jei užsigavęs vaikas paverkia, tačiau jau netrukus žaidžia toliau, nekreipdamas dėmesio į patirtą traumą, nešlubuoja, nesaugo rankytės ar kitos sumuštos vietos, jo elgsena nėra pakitusi, jis nėra vangus – reikia manyti, kad vaikui nieko bloga neatsitiko. Tačiau jei pastebite kokių nors pasikeitimų vaiko elgesyje, jei jis nenustoja verkti ir saugo traumuotą vietą, jei jums itin neramu ir įtariate, kad vaikas galėjo rimčiau susižaloti, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

 

Kaip namų sąlygomis gydyti mažųjų „guzus“, kai šie nepavojingi?

 

Nedideli sumušimai, vadinamieji „guzai“, geriausiai gyja patys. Todėl, norėdami padėti nedidelę traumą patyrusiam vaikui jo sumušimų geriausia negydykite, nes jei sumuštą vietą imsite tepti visokiais tepalais, mažasis gali tą vietą imti krapštyti rankytėmis, tuomet tepalą įsitrins į akis ir, be traumos, dar išsivystys ir akių uždegimas ar kita akių junginių reakcija.

 

Maži vaikai labai žingeidūs, visur nori užlipti, viską pasiekti, todėl pasitaiko, kad nukrenta nuo laiptų, iš medžio, paslysta ant ledo ir pan. Kokie ženklai signalizuoja, kad mažylis rimtai sužeistas?

 

Jeigu vaikas nukrito iš didesnio aukščio, dažniausiai jis patiria vienokius ar kitokius sužalojimus. Simptomai priklauso nuo to, kokia kūno dalis sužalota. Patyrus galvos traumą, gali sutrikti sąmonė, galvoje atsirasti kraujosruvų, vaiką gali pykinti, jis tampa vangus. Sužalojus galūnes, būna vienos ar kitos galūnės nejudrumas, deformacijos, vaikas negali atlikti judesių, nes jaučia skausmą. Dažnai krentant iš aukščio galima susižaloti stuburą, o tai itin pavojinga. Pirmas stuburo sužalojimo simptomas – vaikui sunku įkvėpti, jaučia skausmą nugaros srityje. Krentant ant pilvo, galima susižaloti vidaus organus. Pagrindiniai tokio sužalojimo simptomai – pilvo skausmas, blyškumas, vaikas negali judėti.

 

Kokių priemonių turi imtis tėvai, kai vaikas nukritęs ir, panašu, rimtai susižeidęs, kol laukia atvažiuojančių medikų?

 

Pirmiausia ir didžiausia pagalba, kurią gali suteikti artimieji, – nejudinti vaiko, nes kitaip galite ne padėti, o pakenkti. Traumą patyrusį mažylį reikia šiltai apkloti, neduoti gerti (tai itin svarbu tuo atveju, jei prireiks vaiką skubiai operuoti), sekti vaiko kvėpavimą, jam sutrikus, nedelsiant atlikti dirbtinį kvėpavimą. Ir laukti gydytojų, kurie vaikui suteiks kvalifikuotą ir tinkamą pagalbą.

 

O kaip su traumomis, kurias vaikas patiria nudegdamas? Kada nudegimai pavojingi? Kada būtina kreiptis į gydytojus, o kada dar galima gydytis patiems?

 

Visais atvejais, kai vaikas nusidegina, – būtina kreiptis į medikus, nes nudegimo pavojingumą gali nustatyti tik specialistas. Net jei atrodo, kad nudegimas nedidelis, negydomas jis gali sukelti itin sunkių komplikacijų.

 

Tai ko imtis prieš nudegusį vaiką vežant pas gydytoją? Kokia pirmoji pagalba nudegimų atveju?

 

Pirmiausia nudegusį plotą reikia šaldyti nepašalinant rūbų, nes jei bandysite tai daryti, galite nuplėšti kartu su pridegusia oda. Jokiu būdu negalima nudegimo žaizdos tepti aliejumi ar riebalais, nes jie ant žaizdos sudaro plėvelę, kuri neleidžia šilumai išsiskirti į aplinką, todėl šiluma skverbiasi gilyn į audinius ir taip tik gilina nudegimą. Kaip minėjau, visais atvejais tokį vaiką būtina kuo skubiau vežti pas gydytojus.

 

Kokias dažniausiai klaidas daro tėvai vaikui susižeidus?

 

Pagrindinė tėvų daroma klaida yra tai, kad, vaikui patyrus traumą, jie nusprendžia, kad nieko baisaus neįvyko, ir nesikreipia į medikus. Kartais iš pažiūros atrodanti lyg ir nedidelė patirta trauma negydoma gali sukelti jau nebepataisomą žalą. Pavyzdžiui, lūžęs ar įskilęs kaulas be medikų priežiūros gali neteisingai suaugti, traumos metu gali būti sutrikdyta kaulų augimo zona, vengiant kreiptis į medikus pasitaiko sąnarių deformacijų ir galūnių tolimesnio augimo sutrikimų ar augant vaikui atsiranda galūnių deformacijos. Visų šių problemų galima išvengti, jei laiku pasikonsultuojama su specialistu, jis prižiūri, kad sužeista vieta gytų teisingai.

 

Kokias vaikų traumos dažniausios? Ką patartumėte tėvams, kokių atsargos priemonių imtis, kad būtų kuo labiau sumažinta jų rizika?

 

Traumas būtų galima suskirstyti į lengvas ir sunkias. Lengvos traumos – tai sumušimai, negilios žaizdos, raiščių patempimai. Sunkesnės – lūžiai, gilūs nudegimai, žaizdos su giliau esančių audinių pažeidimais, pilvo organų, galvos traumos. Tėvai atsako už savo atžalą ir turi nuolatos matyti vaiką, nuspėti, ką šis ruošiasi daryti, jokiu būdu nepalikti jo vieno be priežiūros. Tais atvejais, kai tėvai kaltę verčia mažyliui, teigdami, kad jis pats apsipylė kava ar arbata ir nusidegino, jie paprasčiausiai bando atsikratyti atsakomybės. Tokiais atvejais mes, gydytojai, įžvelgiame nepriežiūrą, visišką neatsakomybę už vaiką. Tėvai privalo sukurti vaikui saugią aplinką kambaryje, nuolatos stebėti jį išleidę į lauką, o vyresnius vaikus išmokyti atsargiai elgtis gatvėje. Tik nuolatinis kalbėjimas ir aiškinimas vaiką išmoko atsakomybės ir savisaugos. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai