Ką reikia žinoti apie mamos sveikatą

Artėjanti Motinos diena dažną verčia pagalvoti, kokia dovana geriausiai perteiktų meilę mamai. Mamos sveikata yra tas turtas, kuriuo turi rūpintis kiekvienas mylintis vaikas. Sveika mama yra laiminga, patenkinta gyvenimu, džiaugiasi bendravimu. Liga iš vyresnio amžiaus moters atima ir judėjimo laisvę, ir bendravimą su aplinkiniais, ir net gyvenimo džiaugsmą. Tad pakalbėkime apie jūsų mamos sveikatą.
 

Moterų kaulams negailestinga liga


Kaulų retėjimo liga osteoporoze net šešis kartus dažniau serga vyresnio amžiaus moterys. Tai susiję su hormonų pokyčiais, kurie vyksta moters organizme sulaukus menopauzės laikotarpio. Taip pat sergamumo dažnį lemia tam tikri gyvenimo būdo veiksniai, pavyzdžiui, fizinio aktyvumo stoka, persirgtos ligos, vartojami vaistai, polinkis sirgti, mityba, kurioje nėra pakankamo kalcio kiekio. Žalingi įpročiai – rūkymas ir alkoholio vartojimas – dar du veiksniai, kurie skatina kaulus retėti.
Kuo vyresnė moteris ir kuo ankstyvesnė jos menopauzė, tuo didesnė rizika susirgti kaulų retėjimo liga. Osteoporoze dažniau suserga liesesnio sudėjimo moterys, tos, kurioms buvo pašalintos kiaušidės, bei tos, kurios mažai juda ar guli lovoje.
„Osteoporozė vadinama tyliąja epidemija, nes moteris nejaučia jokių ryškių simptomų. O, jeigu skauda nugarą, kojas ar traukia mėšlungis, manoma, kad tai dėl kokių nors kitų priežasčių. Apie osteoporozę, deja, dažniausiai praneša kaulo lūžis,“ – sako MPVC šeimos klinikos bendrosios praktikos gydytoja Evelina Neverdauskaitė Rudzikienė.
Užtenka nedidelio smūgio, ir trapus kaulas gali lūžti. Baisiausia, kai ima lūžti stuburo slanksteliai, tuomet moteris ima linkti, formuojasi vadinamoji „našlės kupra“. Šlaunikaulio kaklelio lūžis ilgam prirakina moterį prie lovos ir dėl nejudrumo sukelia kitus sutrikimus – pragulas, nutukimą ir t.t.
Tad vyresnio amžiaus moteris būtina apsaugoti nuo kaulų lūžių.
 

Sukurkite mamai saugią aplinką


Rūpestis mamos sveikata galėtų prasidėti nuo saugios aplinkos sukūrimo. Pasak gydytojos Evelinos Neverdauskaitės Rudzikienės, užsienio šalyse egzistuoja specialios grupės žmonių, kurios lankosi vyresnio amžiaus moterų namuose ir tikrina, ar jų namai yra saugūs, bei nustato, kur yra rizikingos vietos.
Gydytoja patarė atkreipti dėmesį į šiuos dalykus:
* įrenkite laiptelius ar turėklus, kurie padėtų mamai išlipti iš lovos ar vonios;
* atkreipkite dėmesį į bereikalingus laiptelius, kurie nėra matomi;
* kilimai ar dangos turėtų būti vientisos, kad nebūtų laisvų kraštelių, už kurių galima užsikabinti ir nugriūti;
* maži staliukai, ant grindų besivoliojančios pagalvės, vaikų žaislai – tai grėsmės šaltiniai vyresnio amžiaus moterų namuose;
* pasistenkite, kad namuose nebūtų aštrių kampų.
Taip pat gydytoja patarė pasirūpinti mamos fiziniu aktyvumu. „Net ir jau serganti osteoporoze moteris turėtų judėti. Kartais stiprūs raumenys ir raiščiai padeda išvengti kaulo lūžio, todėl juos būtina stiprinti,“ – sakė bendrosios praktikos gydytoja.
Neleiskite mamai užsisėdėti namuose, eikite kartu pasivaikščioti ar nupirkite jai šuniuką, kurį jai teks kasdien porą kartų per dieną išvesti į lauką. Taip pat galite padovanoti mamai abonementą į sporto klubą ar baseiną. Jeigu mama sportuoti eis kartu su dukra ar anūke, tai bus naudinga visai šeimai.
 

Ką valgo jūsų mama?


Gydytoja E. Rudzikienė patarė artimiesiems atkreipti dėmesį į mamos mitybą. Patarkite mamai, kad ji vartotų kuo mažiau druskos. Didelis druskos kiekis maiste neigiamai veikia kaulus. Moterų, mėgstančių sūriai pavalgyti, kaulai įgyja polinkį retėti.
Pieno produktai privalomi kasdieniam valgiaraštyje. „Pieno produktuose yra kalcio, o jis labai reikalingas kaulams, nes yra statybinė kaulų medžiaga. Per dieną reikėtų gauti 1000–1500 mg kalcio. Tad vyresnio amžiaus moteris galėtų ryte valgyti varškę ar sumuštinius su sūriu, per dieną reikėtų išgerti pieno ir nepamirškite natūralaus jogurto.
Jeigu vis dėlto nepavyksta kasdien suvartoti tiek pieno produktų, padovanokite mamai kalcio su vitaminu D3 preparatų. Didesnių nei įprasta kalcio ir vitamino D3 dozių preparatai užtikrins pakankamą kalcio kiekį, apsaugantį jos kaulus.


 

Pasirinkite tinkamą kalcio preparatą


Kalcio gauname su maistu, tačiau žinoma, kad kai kurie maisto produktai sugeba blokuoti kalcio pasisavinimą, o kai kurie tiesiog jį išplauna iš organizmo. Labai įdomus yra liaudies medicinos pastebėjimas dėl kiaušinių lukštų. Teigiama, kad sutrinti vištų kiaušinių lukštai – tai puikiausias kalcio šaltinis, kurį lengvai pasisavina organizmas. Lukštuose iš tiesų yra net 90 procentų kalcio karbonato. Deja, liaudies medicina nepaaiškina, kiek gi reikia kiaušinių lukštų, kad mūsų mamų ir močiučių kaulai nesulūžtų. Be to, kam norėtųsi valgyti kiaušinių lukštus?..
Siekiant apsisaugoti nuo kaulų retėjimo vyresniame amžiuje skirtingais gyvenimo periodais specialistai moterims rekomenduoja papildomai vartoti kalcio preparatų su pakankamu kalcio ir vitamino D3 kiekiu. Vienas iš tokių yra Calperos D3 – tai vaistas, kurio poveikis patvirtintas moksliniais tyrimais. Dvi Calperos D3 čiulpiamosios tabletės užtikrina organizmui pakankamą kalcio ir vitamino D3 kiekį per dieną ir atitinka Tarptautinio Osteoporozės fondo rekomenduojamas paros normas – 2x1250 mg kalcio karbonato ir 2x400 Tarptautinių Vienetų (TV) vitamino D3. Vitaminas D3 yra labai svarbus ir vien kalcio nepakanka. Kasdien reikėtų gauti 700–800 tarptautinių vienetų (TV) vitamino D. Būtent tiek jo yra Calperos D3 čiulpiamosiose tabletėse.
 

Kodėl būtent Calperos D3?


Vaistas Calperos D3 kompensuoja kalcio ir vitamino D3 trūkumą organizme.
Preparatas rekomenduojamas vyresniems nei 60 metų žmonėms, nes šiuo amžiaus tarpsniu sumažėja vitamino D3 pasisavinimas, o jo stoka sutrikdo kalcio rezorbciją.
Didesnė nei įprastai vitamino D3 dozė pagerina kalcio pasisavinimą ir pastebimai sumažina kaulų lūžių riziką vyresniojo amžiaus žmonėms.
Calperos D3 – veiksmingas vaistas kaulų išretėjimo gydymo programai papildyti bei kalcio ir vitamino D3 trūkumui gydyti.
 

Calperos D3 rekomenduojama vartoti:


* Vyresnio amžiaus žmonėms, ypač moterims po menopauzės.
* Vyresnio amžiaus žmonėms, kurių maisto racione yra per mažai kalcio.
* Sergantiesiems osteoporoze.
* Ir tiems, kurių šeimoje yra sirgusių osteoporoze.
Per dieną reikia sučiulpti 2 tabletes, po vieną ryte ir vakare. Sučiulpus tabletę, rekomenduojama išgerti stiklinę vandens.
Vaistas gali apsaugoti moteris nuo osteoporozės. Jei jūsų mamą ar močiutę kamuoja ši problema – rekomenduokite jai Calperos D3.
Tai nereceptinis vaistas, jo ieškokite vaistinėse.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai