Viską pamiršau

Šiuos žodžius dažnai ištaria sergantieji Alzheimerio liga. Pirmoji Alzheimerio liga susirgusi moteris išgirdo diagnozę sulaukusi vos 51-erių. Dabar manoma, kad Alzheimerio liga serga vyresni nei 65-erių metų žmonės. Pasaulyje kas trečias vyresnis kaip 85-erių metų serga Alzheimerio liga.
 

Senėjančios visuomenės liga


Besiskundžiantys atminties sutrikimais jaunesni nei 65 metų asmenys niekuomet neišgirs Alzheimerio diagnozės. Įprasta manyti, kad ši liga – tai vyresnių kaip 65 metų amžiaus žmonių negalavimas. Pasak docento Valmanto BUDRIO, ir studentui, ir keturiasdešimtmečiui kartais būna sunku ką nors įsiminti ar pasitaiko užmaršumo atvejų. Tačiau Alzheimerio liga – tai jau rimta diagnozė. Ji nesiremia tik subjektyviais paciento skundais, atliekami ir išsamūs smegenų tyrimai. „Alzheimerio liga yra didelė problema, ji kasmet didėja, nes visuomenė sensta. Viduramžiais žmonės gyvendavo vidutiniškai trisdešimt metų, tad jie tiesiog nesulaukdavo to amžiaus, kai susergama šia liga. Tuomet tokios ligos nebuvo. Dar prieš dešimtį metų Lietuvoje buvo pavieniai Alzheimerio ligos atvejai. Sakyti, kad tuomet ja niekas nesirgo, irgi negalima. Ji egzistavo, tačiau buvo rašomos kitos diagnozės arba viskas „nurašoma“ vyresniam amžiui. Neva vyresniems žmonėms atminties sutrikimai yra tarsi sudedamoji senėjimo proceso dalis. Tačiau yra ne taip. Vyresnio amžiaus žmogus neprivalo skųstis atminties sutrikimais,“ – sakė gydytojas neurologas Valmantas Budrys.

 

Dažniausi ligos simptomai


Alzheimerio ligai būdingas pamažu progresuojantis protinės veiklos silpnėjimas. Pagal tai, kokia smegenų dalis pažeidžiama, tokie ir pasireiškia atminties sutrikimai. Pasak docento Valmanto Budrio, vieni neatsimena žmonių, kitiems sunku formuluoti sakinius, kai kuriems būna erdvinio mąstymo sutrikimų. Ligos simptomai skirstomi į tris grupes.
I simptomų grupė
· Didėja užmaršumas
· Pakinta asmenybė
· Atsiranda dezorientacija
· Žmogus praranda ar neranda daiktų
· Trūksta žodžių
· Pablogėja aritmetiniai veiksmai
II simptomų grupė
· Atsiranda įsiminimo trūkumas
· Netinkamai vartoja žodžius
· Praranda įgūdžius: nemoka apsipirkti, skaičiuoti pinigų
· Sunkiai atpažįsta veidus
· Neatpažįsta daiktų ir jų paskirties
III simptomų grupė
· Autonomiškumo praradimas
· Elgesio pakitimai
· Nebylumas
· Mitybos sutrikimai, higienos nesilaikymas, šlapimo sutrikimai
 

Negailestinga žmogui liga


Pasak docento Valmanto Budrio, pasireiškus paskutinėms ligos stadijoms, žmogus kartais net nesugeba prisiminti, kas jis toks. Jis žiūri į veidrodį ir nežino, kas tas žmogus, kurį mato. „Liga trunka 7–9 metus. Viskas priklauso nuo slaugos, nuo gydymo ir kitų veiksnių. Dažnai problemų sukelia ne sveikatos būklė, o sergančiojo nesugebėjimas adekvačiai elgtis aplinkoje. Išsivysčius vėlesnėms Alzheimerio ligos stadijoms, sergantieji tampa visiškai priklausomi nuo juos prižiūrinčių žmonių“, – sakė gydytojas neurologas.
Ligos pradžioje sergantysis dar gali būti visavertis visuomenės narys, net jo artimieji ar pats sergantysis nepastebi ligos pasireiškimo požymių. „Progresuojant ligai, ligonis tampa visiškai priklausomas nuo aplinkinių. Jam kaip kūdikiui reikia skirti dėmesį visą dieną. Jo negalima nei minutei palikti vieno“, – sakė docentas.
 

Gydymas – kova dėl gyvenimo kokybės


Pasak gydytojo neurologo Valmanto Budrio, pačios ligos išgydyti neįmanoma. Nėra tokių priemonių, kurios sustabdytų smegenų degeneracijos procesus. Visų vaistų nuo Alzheimerio ligos uždavinys – išlaikyti tas funkcijas, kurios dar yra. Gydymo esmė – leisti žmogui kuo ilgiau išlikti savarankiškam. Vartojant vaistų jo atmintis negerėja, tačiau liga bent jau neprogresuoja. Gydant Alzheimerio ligą, medikų uždavinys – neleisti ligai smarkiai progresuoti. Vaistai gali padėti pagerinti smegenų kraujotaką, medžiagų apykaitą ir stabdyti smegenų degeneracijos procesus. „Pats gydymas labiau veikia gyvenimo kokybę, o ne kiekybę. Žmogus gali gyventi aštuonerius metus, tačiau be atminties ir nebūti savarankiškas. Vaistų dėka jis gali gyventi bent jau trejus metus, tačiau kokybiškiau“, – sakė doc. Valmantas Budrys.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai