Osteoporozė: gydymo ir profilaktikos vieningumas

OSTEOPOROZĖ – TAI SISTEMINĖ KAULŲ LIGA, KURIAI BŪDINGA MAŽA KAULŲ MASĖ BEI KAULŲ MIKROARCHITEKTONIKOS POKYČIAI. DĖL ŠIŲ PRIEŽASČIŲ PADIDĖJA KAULŲ TRAPUMAS BEI POLINKIS LŪŽTI. DAŽNIAUSIAI LŪŽTA STUBURO SLANKSTELIAI, REČIAU ŠLAUNIKAULIS BEI DILBIO KAULAI. OSTEOPOROZĖ DAR VADINAMA “TYLIĄJA“ LIGA, NES KAULŲ MASĖS NETEKIMAS NESKAUSMINGAS IR BESIMPTOMIS IKI TOL, KOL KAULAI TAMPA TOKIE TRAPŪS, JOG LŪŽTA NUO LENGVOS TRAUMOS.
 

Klasifikacija:


Pirminė osteoporozė (95 proc.):
• jaunatvinė osteoporozė;
• pomenopauzinė osteoporozė – dėl moteriškų lytinių hormonų stokos;
• senatvinė osteoporozė – dėl senėjimo proceso, hipodinamijos, gal kalcio ir/ar vitamino D stokos.
Antrinė osteoporozė (5 proc.) – dėl kitų ligų ar vaistų vartojimo.
1994 metais Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) osteoporozę apibūdino kaip ligą, o ne kaip normalų senėjimo procesą. Pagal PSO rekomendacijas osteoporozė diagnozuojama, kai kaulų mineralinio tankio (KMT) T lygis  -2,5. Šiuo metu standartiniu priimta laikyti viršutinės šlaunikaulio dalies kaulų mineralų tankio tyrimą DEXA (dual energy x-ray absorptiometry) metodu.T lygis – tai išvestinis dydis, kuris išreiškia jauno suaugusio žmogaus ir tiriamojo žmogaus kaulų mineralų tankio santykį. T lygis < 2,5 reiškia, kad tiriamojo žmogaus kaulų mineralų tankis sumažėja daugiau nei 2,5 standartiniais nuokrypiais, palyginti su maksimalia jauno suaugusio žmogaus kaulų mase. Sunki osteoporozė, pagal 1994 metų PSO kriterijus, diagnozuojama, kai T lygis <-2,5 ir lūžęs vienas ar daugiau kaulų.
 

Epidemiologija


Osteoporozė gali prasidėti bet kuriame amžiuje, bet susirgti ja didesnė rizika yra vyresniems asmenims, ypač moterims po 50 metų. Žmogaus kaulų masė didėja iki 25 metų amžiaus, o nuo 30 metų kaulai pradeda retėti. Vidutiniškai per metus vyrų kaulų masė sumažėja 0,2-0,3 proc., o moterų – 0,5 proc. Tuo tarpu ankstyvuoju pomenopauzės laikotarpiu moterys per metus netenka iki 2-3 proc. kaulų masės ir kaulų retėjimo tempais gerokai lenkia vyrus. Todėl 80 proc. visų osteoporozės atvejų tenka pomenopauzės amžiaus moterims, o vyrai osteoporoze suserga bent dešimčia metų vėliau. Nuo 70 metų amžiaus sergamumas osteoporoze nuolat didėja tarp abiejų lyčių ir šioje amžiaus grupėje nuo osteoporozės kenčia tik dvigubai daugiau moterų nei vyrų. Iš šiaurės į pietus ir iš vakarų į rytus ligos dažnis mažėja (juodaodžiai praktiškai neserga).Viena iš dviejų moterų bei vienas iš keturių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus, patiria su osteoporoze susijusį lūžį savo gyvenime. Dėl osteoporozės per metus JAV įvyksta apie 1,5 mln. lūžių, iš jų apie 900 000 stuburo slankstelių lūžių, 300 000 šlaunikaulio lūžių. Tokių ligonių gydymas bei slauga JAV kainuoja apie 14 mlrd. dolerių per metus. Iš viso apie 44 mln. amerikiečių kenčia nuo osteoporozės ar osteopenijos.
 

Kaulų lūžių rizikos veiksniai


Nemodifikuojami (neišvengiami) rizikos veiksniai:
• po 40 metų patirtas dėl osteoporozės įvykęs kaulų lūžis;
• dėl osteoporozės įvykęs kaulų lūžis pirmos eilės giminėms;
• moteriškoji lytis;
• baltoji rasė;
• vyresnis amžius;
• demencija;
• bloga somatinė būklė.
Modifikuojami rizikos veiksniai (pastarųjų galima išvengti):
• rūkymas;
• maža kūno masė (<57,8 kg);
• estrogenų stoka dėl ankstyvos menopauzės ar abiejų kiaušidžių pašalinimo;
• piktnaudžiavimas alkoholiu;
• mažai suvartojama kalcio;
• blogas regėjimas;
• nepakankamas fizinis aktyvumas;
• polinkis griūti;
• išgydomos arba koreguojamos somatinės ligos.
 

Profilaktika bei gydymas


Kadangi osteoporozė neturi aiškių ankstyvų požymių, todėl diagnozuojama dažnai jau įvykus komplikacijai – patologiniam lūžiui. Tokie lūžiai ne tik pablogina gyvenimo kokybę, žmones padaro neįgalius, bet ir gresia gyvybei. Tokių komplikacijų gydymas brangiai kainuoja, todėl lūžių ir osteoporozės profilaktika turėtų būti kiekvieno gydytojo siekis.
Pagal Nacionalinio osteoporozės centro rekomendacijas profilaktinius kaulų mineralinio tankio tyrimus patartina atlikti visoms moterims po menopauzės iki 65 metų, jeigu yra dar nors vienas, be menopauzės, kaulų lūžių rizikos veiksnys. O nuo 65 metų patartina tyrimą atlikti visiems žmonėms, neatsižvelgiant į tai, ar yra kitų rizikos veiksnių.
Osteoporozės gydymo esmė yra užkirsti kelią osteoporozės išsivystymui bei tolimesniam kaulų masės netekimui. Taip sumažinsime riziką įvykti osteoporoziniam kaulo lūžiui. Egzistuoja kelios gydymo kryptys:
1) nemedikamentinės priemonės, kurios svarbios siekiant sumažinti lūžio riziką;
2) gydymas kaulo gamybą skatinančiais vaistais, kurie padeda atkurti kaulų masę;
3) gydymas antirezorbciniais vaistais, kurie sulėtina progresuojantį kaulų masės netekimą.
 

Nemedikamentinės priemonės


Osteoporozės profilaktika prasideda jau jaunystėje. Didėjant kaulų masei vaikystėje bei jaunystėje svarbu, kad kaulų masė pasiektų maksimalų dydį. Tai geriausia gynyba prieš vėliau prasidedančią osteoporozę. Suaugusiam žmogui svarbu išlaikyti nekintamą kaulų masės kiekį. Tai galima pasiekti keturiais būdais:
1) pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu maiste;
2) pakankamu fiziniu krūviu, ypač tinka pratimai su krūviu;
3) sveiku gyvenimo būdu, kai nerūkoma ir nepiktnaudžiaujama alkoholiu;
4) profilaktiniu kaulų mineralų tankio matavimu ir esant indikacijoms, medikamentų vartojimu.
Kai kaulų masė jau mažėja, profilaktiškai patariama vartoti kalcio bei vitamino D preparatų.
Kai kurie mokslininkai siūlo visiems, vyresniems nei 75 m. pacientams kasdien skirti po 1500 mg kalcio ir 800 TV vitamino D. JAV Nacionalinis sveikatos institutas moterims rekomenduoja pradėti vartoti kalcio preparatų prasidėjus menopauzei: moterims iki 65 metų amžiaus, vartojančioms pakaitinę hormonų terapiją, kasdien skirti po 1000 mg, o to paties amžiaus nevartojančioms pakaitinės hormonų terapijos – po 1500 mg kalcio.
Vyresniems nei 65 metai vyrams bei moterims rekomenduojama kasdien vartoti po 1500 mg kalcio. Svarbi osteoporozės profilaktikai ir daug kalcio turinti dieta. Rekomenduojama vartoti daugiau pieno produktų: pieno, sūrio, jogurto, varškės, rūgpienio, pieniško šokolado.
Menopauzės simptomams palengvinti ir osteoporozės profilaktikai galima vartoti maisto papildus. Tai natūralioji hormonų terapija. Pavyzdžiui, Estrocal®, kurios sudėtyje yra sojos pieno miltelių, kalcio fosfato, nakvišų aliejaus, vitamino D3 ir natūralių izoflavonų. Izoflavonai gaunami gaminant sojų ekstraktą. Jie daro teigiamą įtaką tokiems kartu su menopauze pasireiškiantiems simptomams bei vykstantiems procesams kaip osteoporozė, aterosklerozė, depresija bei vazomotoriniai sutrikimai. Estrokal® sudėtyje esantys vitaminas D3, kalcis ir izoflavonai kaulams suteikia tvirtumo ir atsparumo.


 

Antirezorbciniai vaistai


Taikant pakaitinę hormonų terapiją slopinama kaulų rezorbcija ir lėčiau mažėja kaulų masė. Tačiau taip pat įrodyta, kad nutraukus pakaitinę hormonų terapiją (PHT) kaulų tankis, deja, vėl pradeda sparčiau mažėti. Mažiausias reikalingas hormonų vartojimo laikotarpis, kuris būtinas osteoporozės profilaktikai, yra 3-5 metai po menopauzės. Nepaisant PHT privalumų menopauzės metu ir pomenopauzės periodu, ji susijusi ir su tam tikrais nepageidaujamais poveikiais. Dviejų didžiulių klinikinių tyrimų metu PHT buvo nutraukta anksčiau nustatyto laiko (WHI JAV ir WISDOM DB) dėl padidėjusios širdies ir kraujagyslių komplikacijų ir krūties vėžio rizikos. Tai privertė daugelį pasaulio medikų susimąstyti ir ieškoti saugesnių osteoporozės gydymo alternatyvų.
Osteoporozės prevencijai ir jai gydyti šiuo metu rekomenduojama vartoti naują vaistą, SERM (selektyvių estrogenų receptorių moduliatorių) grupės preparatą – raloksifeno hidrochloridą (Evista®). Tai nehormoninis osteoporozei gydyti skirtas medikamentas. Jo poveikis skiriasi nuo PHT tuo, kad jis vienus estrogeno receptorius veikia stimuliuojamai (kaulus, širdies ir kraujagyslių sistemą), kitus receptorius – priešingai (krūties audinį, endometriumą). Kaip ir estrogenai, šis vaistas slopina kaulų rezorbciją ir normalizuoja kaulų masę. Veikia greitai. Jau pirmais gydymo metais 68 proc. sumažina klinikinių stuburo slankstelių lūžių riziką, o po trejų metų 55 proc. sumažina pirmojo stuburo slankstelių lūžio riziką ir 93 proc. dauginių stuburo slankstelių lūžio riziką. Skirtingai negu vartojant estrogenų, vartojant raloksifeno neprasideda kraujavimai iš gimdos, raloksifenas nesukelia krūtų skausmingumo bei smarkiai sumažina krūties vėžio riziką osteoporoze sergančioms moterims. Taip pat jis mažina širdies ir kraujagyslių komplikacijų riziką. Šis nehormoninis preparatas gali būti puiki alternatyva moterims, bijančioms vartoti estrogenų.
Vaisto patogu vartoti – vieną kartą per dieną bet kuriuo metu. Maistas neturi įtakos vaisto rezorbcijai bei efektyvumui.
Šiuo metu pasirinktiniai vaistai osteoporozės prevencijai ir jai gydyti yra bisfosfonatai (natrio alendronatas, natrio risedronatas) bei kiti. Alendronatas slopina osteoklastų sukeltą kaulo rezorbciją, todėl sumažėja rezorbuojamo kaulo kiekis. Todėl kaulų mineralų tankis padidėja, o lūžių rizika sumažėja. Natrio alendronato reikia vartoti tinkamai – tik toks gydymas bus ir efektyvus, ir gerai toleruojamas. Gydytojas turi įsitikinti, kad jo pacientės vaistą vartoja taip kaip paskirta: ryte, nevalgiusios ir užsigerdamos pilna stikline vandens, po to neprigula ir nevalgo 30 minučių. Įsidėmėtina, kad bet koks kartu vartojamas maistas labai pablogina vaisto rezorbciją. Kiti bisfosfonatai: etidronatas, pamidronatas, rizedronatas taip pat vartojami pomenopauzinei osteoporozei gydyti. Optimali osteoporozės gydymo trukmė šiais preparatais ne mažesnė nei 1,5 metų.
Kalcitoninas yra peptidinis hormonas, kuris virškinamajame trakte suskaidomas ir todėl skiriamas injekcijomis ar purškiamas į nosį. Vaistas tiesiogiai slopina osteoklastų aktyvumą bei malšina skausmą. Jis vartojamas kartu su kalciu bei vitaminu D. Kalcitonino skiriama moterims ir vyrams, kuriems osteoporozė jau nustatyta, arba toms moterims, kurios atsisako pakaitinės hormonų terapijos. Jis sulėtina kaulų masės netekimą. Tačiau kalcitonino efektyvumas vidutiniškas. Manoma, kad vartojant kalcitonino sumažėja stuburo slankstelių lūžių tikimybė, tačiau tai nėra tvirtai įrodyta. Kai kurie autoriai teigia, kad šis vaistas sumažina kaulų lūžių sukeliamus skausmus, tačiau tai nėra patvirtinta.
 

Kaulo gamybą stimuliuojantys vaistai


Šiuo metu JAV ištirtas osteoporozės gydymo parathormonu (PTH) efektyvumas ir įregistruotas Forteo® pavadi-nimu. Parathormonas priklauso medikamentų grupei, kuri stimuliuoja kaulo formavimąsi. Galbūt atlikus papildomus tyrimus paaiškės, kad PTH ir antirezorbcinį poveikį turinčių medikamentų derinys (pvz., Evista®) pranašesnis nei bet kuris vaistas vienas. Statinai, cholesterolio kiekį mažinantys vaistai, taip pat turi kaulo gamybą stimuliuojantį poveikį, nes skatina osteoblastų diferenciaciją. Tačiau poveikis kaulų lūžių prevencijai labai kontraversiškas.
Reikia pripažinti, kad tik nedidelei daliai pacientų, kurie ateityje patirs kaulų lūžius, yra nustatoma osteoporozės diagnozė ir paskiriamas atitinkamas gydymas. Nors osteoporozės profilaktika pakankamai efektyvi, dažnai ja domimasi nepakankamai.
Literatūros sąrašas - redakcijoje
 

Epidemiologija


Osteoporozė gali prasidėti bet kuriame amžiuje, bet susirgti ja didesnė rizika yra vyresniems asmenims, ypač moterims po 50 metų. Žmogaus kaulų masė didėja iki 25 metų amžiaus, o nuo 30 metų kaulai pradeda retėti. Vidutiniškai per metus vyrų kaulų masė sumažėja 0,2-0,3 proc., o moterų – 0,5 proc. Tuo tarpu ankstyvuoju pomenopauzės laikotarpiu moterys per metus netenka iki 2-3 proc. kaulų masės ir kaulų retėjimo tempais gerokai lenkia vyrus. Todėl 80 proc. visų osteoporozės atvejų tenka pomenopauzės amžiaus moterims, o vyrai osteoporoze suserga bent dešimčia metų vėliau. Nuo 70 metų amžiaus sergamumas osteoporoze nuolat didėja tarp abiejų lyčių ir šioje amžiaus grupėje nuo osteoporozės kenčia tik dvigubai daugiau moterų nei vyrų. Iš šiaurės į pietus ir iš vakarų į rytus ligos dažnis mažėja (juodaodžiai praktiškai neserga).Viena iš dviejų moterų bei vienas iš keturių vyrų, vyresnių nei 50 metų amžiaus, patiria su osteoporoze susijusį lūžį savo gyvenime. Dėl osteoporozės per metus JAV įvyksta apie 1,5 mln. lūžių, iš jų apie 900 000 stuburo slankstelių lūžių, 300 000 šlaunikaulio lūžių. Tokių ligonių gydymas bei slauga JAV kainuoja apie 14 mlrd. dolerių per metus. Iš viso apie 44 mln. amerikiečių kenčia nuo osteoporozės ar osteopenijos.
 

Kaulų lūžių rizikos veiksniai


Nemodifikuojami (neišvengiami) rizikos veiksniai:
• po 40 metų patirtas dėl osteoporozės įvykęs kaulų lūžis;
• dėl osteoporozės įvykęs kaulų lūžis pirmos eilės giminėms;
• moteriškoji lytis;
• baltoji rasė;
• vyresnis amžius;
• demencija;
• bloga somatinė būklė.
Modifikuojami rizikos veiksniai (pastarųjų galima išvengti):
• rūkymas;
• maža kūno masė (<57,8 kg);
• estrogenų stoka dėl ankstyvos menopauzės ar abiejų kiaušidžių pašalinimo;
• piktnaudžiavimas alkoholiu;
• mažai suvartojama kalcio;
• blogas regėjimas;
• nepakankamas fizinis aktyvumas;
• polinkis griūti;
• išgydomos arba koreguojamos somatinės ligos.
 

Profilaktika bei gydymas


Kadangi osteoporozė neturi aiškių ankstyvų požymių, todėl diagnozuojama dažnai jau įvykus komplikacijai – patologiniam lūžiui. Tokie lūžiai ne tik pablogina gyvenimo kokybę, žmones padaro neįgalius, bet ir gresia gyvybei. Tokių komplikacijų gydymas brangiai kainuoja, todėl lūžių ir osteoporozės profilaktika turėtų būti kiekvieno gydytojo siekis.
Pagal Nacionalinio osteoporozės centro rekomendacijas profilaktinius kaulų mineralinio tankio tyrimus patartina atlikti visoms moterims po menopauzės iki 65 metų, jeigu yra dar nors vienas, be menopauzės, kaulų lūžių rizikos veiksnys. O nuo 65 metų patartina tyrimą atlikti visiems žmonėms, neatsižvelgiant į tai, ar yra kitų rizikos veiksnių.
Osteoporozės gydymo esmė yra užkirsti kelią osteoporozės išsivystymui bei tolimesniam kaulų masės netekimui. Taip sumažinsime riziką įvykti osteoporoziniam kaulo lūžiui. Egzistuoja kelios gydymo kryptys:
1) nemedikamentinės priemonės, kurios svarbios siekiant sumažinti lūžio riziką;
2) gydymas kaulo gamybą skatinančiais vaistais, kurie padeda atkurti kaulų masę;
3) gydymas antirezorbciniais vaistais, kurie sulėtina progresuojantį kaulų masės netekimą.
 

Nemedikamentinės priemonės


Osteoporozės profilaktika prasideda jau jaunystėje. Didėjant kaulų masei vaikystėje bei jaunystėje svarbu, kad kaulų masė pasiektų maksimalų dydį. Tai geriausia gynyba prieš vėliau prasidedančią osteoporozę. Suaugusiam žmogui svarbu išlaikyti nekintamą kaulų masės kiekį. Tai galima pasiekti keturiais būdais:
1) pakankamu kalcio bei vitamino D kiekiu maiste;
2) pakankamu fiziniu krūviu, ypač tinka pratimai su krūviu;
3) sveiku gyvenimo būdu, kai nerūkoma ir nepiktnaudžiaujama alkoholiu;
4) profilaktiniu kaulų mineralų tankio matavimu ir esant indikacijoms, medikamentų vartojimu.
Kai kaulų masė jau mažėja, profilaktiškai patariama vartoti kalcio bei vitamino D preparatų.
Kai kurie mokslininkai siūlo visiems, vyresniems nei 75 m. pacientams kasdien skirti po 1500 mg kalcio ir 800 TV vitamino D. JAV Nacionalinis sveikatos institutas moterims rekomenduoja pradėti vartoti kalcio preparatų prasidėjus menopauzei: moterims iki 65 metų amžiaus, vartojančioms pakaitinę hormonų terapiją, kasdien skirti po 1000 mg, o to paties amžiaus nevartojančioms pakaitinės hormonų terapijos – po 1500 mg kalcio.
Vyresniems nei 65 metai vyrams bei moterims rekomenduojama kasdien vartoti po 1500 mg kalcio. Svarbi osteoporozės profilaktikai ir daug kalcio turinti dieta. Rekomenduojama vartoti daugiau pieno produktų: pieno, sūrio, jogurto, varškės, rūgpienio, pieniško šokolado.
Menopauzės simptomams palengvinti ir osteoporozės profilaktikai galima vartoti maisto papildus. Tai natūralioji hormonų terapija. Pavyzdžiui, Estrocal®, kurios sudėtyje yra sojos pieno miltelių, kalcio fosfato, nakvišų aliejaus, vitamino D3 ir natūralių izoflavonų. Izoflavonai gaunami gaminant sojų ekstraktą. Jie daro teigiamą įtaką tokiems kartu su menopauze pasireiškiantiems simptomams bei vykstantiems procesams kaip osteoporozė, aterosklerozė, depresija bei vazomotoriniai sutrikimai. Estrokal® sudėtyje esantys vitaminas D3, kalcis ir izoflavonai kaulams suteikia tvirtumo ir atsparumo.
 

Antirezorbciniai vaistai


Taikant pakaitinę hormonų terapiją slopinama kaulų rezorbcija ir lėčiau mažėja kaulų masė. Tačiau taip pat įrodyta, kad nutraukus pakaitinę hormonų terapiją (PHT) kaulų tankis, deja, vėl pradeda sparčiau mažėti. Mažiausias reikalingas hormonų vartojimo laikotarpis, kuris būtinas osteoporozės profilaktikai, yra 3-5 metai po menopauzės. Nepaisant PHT privalumų menopauzės metu ir pomenopauzės periodu, ji susijusi ir su tam tikrais nepageidaujamais poveikiais. Dviejų didžiulių klinikinių tyrimų metu PHT buvo nutraukta anksčiau nustatyto laiko (WHI JAV ir WISDOM DB) dėl padidėjusios širdies ir kraujagyslių komplikacijų ir krūties vėžio rizikos. Tai privertė daugelį pasaulio medikų susimąstyti ir ieškoti saugesnių osteoporozės gydymo alternatyvų.
Osteoporozės prevencijai ir jai gydyti šiuo metu rekomenduojama vartoti naują vaistą, SERM (selektyvių estrogenų receptorių moduliatorių) grupės preparatą – raloksifeno hidrochloridą (Evista®). Tai nehormoninis osteoporozei gydyti skirtas medikamentas. Jo poveikis skiriasi nuo PHT tuo, kad jis vienus estrogeno receptorius veikia stimuliuojamai (kaulus, širdies ir kraujagyslių sistemą), kitus receptorius – priešingai (krūties audinį, endometriumą). Kaip ir estrogenai, šis vaistas slopina kaulų rezorbciją ir normalizuoja kaulų masę. Veikia greitai. Jau pirmais gydymo metais 68 proc. sumažina klinikinių stuburo slankstelių lūžių riziką, o po trejų metų 55 proc. sumažina pirmojo stuburo slankstelių lūžio riziką ir 93 proc. dauginių stuburo slankstelių lūžio riziką. Skirtingai negu vartojant estrogenų, vartojant raloksifeno neprasideda kraujavimai iš gimdos, raloksifenas nesukelia krūtų skausmingumo bei smarkiai sumažina krūties vėžio riziką osteoporoze sergančioms moterims. Taip pat jis mažina širdies ir kraujagyslių komplikacijų riziką. Šis nehormoninis preparatas gali būti puiki alternatyva moterims, bijančioms vartoti estrogenų.
Vaisto patogu vartoti – vieną kartą per dieną bet kuriuo metu. Maistas neturi įtakos vaisto rezorbcijai bei efektyvumui.
Šiuo metu pasirinktiniai vaistai osteoporozės prevencijai ir jai gydyti yra bisfosfonatai (natrio alendronatas, natrio risedronatas) bei kiti. Alendronatas slopina osteoklastų sukeltą kaulo rezorbciją, todėl sumažėja rezorbuojamo kaulo kiekis. Todėl kaulų mineralų tankis padidėja, o lūžių rizika sumažėja. Natrio alendronato reikia vartoti tinkamai – tik toks gydymas bus ir efektyvus, ir gerai toleruojamas. Gydytojas turi įsitikinti, kad jo pacientės vaistą vartoja taip kaip paskirta: ryte, nevalgiusios ir užsigerdamos pilna stikline vandens, po to neprigula ir nevalgo 30 minučių. Įsidėmėtina, kad bet koks kartu vartojamas maistas labai pablogina vaisto rezorbciją. Kiti bisfosfonatai: etidronatas, pamidronatas, rizedronatas taip pat vartojami pomenopauzinei osteoporozei gydyti. Optimali osteoporozės gydymo trukmė šiais preparatais ne mažesnė nei 1,5 metų.
Kalcitoninas yra peptidinis hormonas, kuris virškinamajame trakte suskaidomas ir todėl skiriamas injekcijomis ar purškiamas į nosį. Vaistas tiesiogiai slopina osteoklastų aktyvumą bei malšina skausmą. Jis vartojamas kartu su kalciu bei vitaminu D. Kalcitonino skiriama moterims ir vyrams, kuriems osteoporozė jau nustatyta, arba toms moterims, kurios atsisako pakaitinės hormonų terapijos. Jis sulėtina kaulų masės netekimą. Tačiau kalcitonino efektyvumas vidutiniškas. Manoma, kad vartojant kalcitonino sumažėja stuburo slankstelių lūžių tikimybė, tačiau tai nėra tvirtai įrodyta. Kai kurie autoriai teigia, kad šis vaistas sumažina kaulų lūžių sukeliamus skausmus, tačiau tai nėra patvirtinta.
 

Kaulo gamybą stimuliuojantys vaistai


Šiuo metu JAV ištirtas osteoporozės gydymo parathormonu (PTH) efektyvumas ir įregistruotas Forteo® pavadi-nimu. Parathormonas priklauso medikamentų grupei, kuri stimuliuoja kaulo formavimąsi. Galbūt atlikus papildomus tyrimus paaiškės, kad PTH ir antirezorbcinį poveikį turinčių medikamentų derinys (pvz., Evista®) pranašesnis nei bet kuris vaistas vienas. Statinai, cholesterolio kiekį mažinantys vaistai, taip pat turi kaulo gamybą stimuliuojantį poveikį, nes skatina osteoblastų diferenciaciją. Tačiau poveikis kaulų lūžių prevencijai labai kontraversiškas.
Reikia pripažinti, kad tik nedidelei daliai pacientų, kurie ateityje patirs kaulų lūžius, yra nustatoma osteoporozės diagnozė ir paskiriamas atitinkamas gydymas. Nors osteoporozės profilaktika pakankamai efektyvi, dažnai ja domimasi nepakankamai.
Literatūros sąrašas - redakcijoje

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Eugenija
2007-11-03 11:28
Prašau parašykite apie osteopeniją, gydymą. Ar yra kokių vaistų nuo osteopenijos, kuriuos vartojant nebūtų šalutinių reiškinių.Būsiu aš ir kitos moterys,turėjusios paankstintą menopauzę,dėkinga.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai