Gerklės skausmų sezonas įsibėgėjo

Nevaikščiok be šaliko, gerklę skaudės – neretai sakoma. Ar tikrai? Nuo ko paprastai skauda gerklę ir kuo skiriasi simptomai bei gydymas įvairiais atvejais, kalbamės su medicinos mokslų daktaru Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Ausų, nosies, gerklės ligų centro otorinolaringologu dr. Raimondu PLIAUKŠTA.
 

Kaip sudaryta žmogaus ryklė?


Ryklė – tai apie 15 cm ilgio piltuvėlio formos vamzdelis, prasidedantis nuo pakaušinio ryklinio gumburėlio. Ryklė tęsiasi žemyn iki VI ar VII kaklo slankstelio ir pereina į stemplę.
Ryklės ertmė skirstoma į tris aukštus.
Viršutinė dalis, vadinama nosiarykle, yra už nosies ertmės ir tęsiasi iki kietojo gomurio. Funkciškai nosiaryklė yra kvėpavimo sistemos organas.
Vidurinė dalis – burnaryklė; ties ja kryžiuojasi kvėpavimo ir virškinamoji sistemos. Burnos ertmė apribota minkštojo gomurio, apačioje liežuvio šaknies, iš šonų gomurinių liežuvio ir ryklės lankų, tarp kurių yra gomurio migdolai (adenoidai).
Apatinė dalis, vadinama gerklarykle, eina nuo gerklų viršutinio krašto iki įėjimo į stemplę. Ryklę supa limfoidinio audinio dariniai, sudarantys Waldeyer‘io limfoidinį žiedą (dvi gomurinės, dvi liežuvinės, dvi tubarinės ir viena nosiaryklinė tonzilės). Šis žiedas apsaugo mūsų organizmą nuo infekcijos.
 

Nuo ko paprastai skauda gerklę?


Gerklės skausmų priežasčių yra labai daug. Dažniausiai gerklės skausmą sukelia virusai (adenovirusai, gripo ir paragripovirusai, rinovirusai) ir bakterijos (streptokokai, stafilokokai), rečiau grybeliai (candida ar aspergilius).
Gerklės skausmo atsiradimą provokuoja staigus temperatūros skirtumas, permainingi, šalti orai, šalti gėrimai, kondicionieriai, aštrus maistas, rūkymas, organizmo imuninės sistemos silpnumas, ryklės gleivinės silpnumas ar padidėjęs jos jautrumas temperatūros skirtumui. Gerklę gali skaudėti ir kai nėra ryklės gleivinės uždegimo (faringito), kai ryklės skausmą sukelia gastroezofaginis refliuksas (skrandžio rūgštys kyla stemple aukštyn ir nudegina ryklės gleivinę), kancerofobija (nerimas susirgti vėžinėmis ligomis), bronchinė astma ir gausus inhaliatorių vartojimas, įvairios žarnyno ligos, hipovitaminozės.


Gerklę dar gali skaudėti dėl dantų ligų, protezų, apatinio žandikaulio sąnario uždegimo.
 

Kuo skiriasi simptomai įvairiais atvejais


Esant virusinės kilmės gerklės skausmui, pirmiausiai atsiranda sloga, o tik vėliau ryklės skausmas, kartais būna nedidelė temperatūra arba jos gali ir visai nebūti. Gerklės skausmas tokiu atveju geriant skysčius ar valgant aprimsta. Be to, pasunkėja kvėpavimas pro nosį, varva iš nosies, darosi silpna.
Jeigu gerklę skauda dėl bakterinės kilmės ryklės uždegimo, t.y. ūminio tonzilito arba tonzilių uždegimo, pacientą vargina aukšta temperatūra, itin stiprus skausmas ryjant, padidėja regioniniai ir tampa skausmingi kaklo limfmazgiai.
Sergantys grybeliniu faringitu pacientai skundžiasi skausmingu rijimu, nedideliu karščiavimu, bendru silpnumu. Galutinai faringito sukėlėją patvirtina tepinėlis ir pasėlis nuo ryklės sienelės. Pagal pasėlio rezultatus parenkamas tinkamas antibakterinis ir grybelio gydymas.
Gastroezofaginio refliukso sukelto gerklės skausmo metu jaučiamas bukas, nuolatinis skausmas, perštėjimas, pakimęs balsas arba neretai pacientai jaučia „kąsnį“ gerklėje.
 

Kaip gydomas gerklės skausmas?


Jeigu ūminis gerklės skausmas yra virusinės kilmės, tai svarbu pašalinti provokuojančius veiksnius, gerti daug skysčių, skausmui malšinti tinka šilti kompresai ant kaklo. Gerklės skausmą šalina skausmą ir karščiavimą malšinantys vaistai, purškiamieji vaistai nuo uždegimo, čiulpiamosios tabletės.
Kiekvienas pacientas turi pabandyti ir vienus, ir kitus vaistus ir taip išsirinkti sau tinkamą veiksmingą vaistą.
Susirgus ūminiu bakteriniu tonzilitu, reikia vartoti antibiotikų, kad būtų apsisaugota nuo galimų ligos komplikacijų. Antibiotikų turite vartoti iki dešimties dienų. Kokių antibiotikų skirti, nusprendžia gydantis gydytojas. Dažniausiai skiriama penicilino grupės antibiotikų. Imuninei sistemai stiprinti tinka polivitaminų preparatai.
Grybelių sukeltas gerklės skausmas gydomas vietiniais ir bendriniais vaistais nuo grybelio.
Gastroezofaginio refliukso sukeltam gerklės skausmui malšinti vaistai nuo įprasto gerklės uždegimo neveiksmingi. Tai žmones neramina, o nervinantis būklė dar gali ir pasunkėti.
Medicinos mokslų daktaras Raimondas Pliaukšta pataria: jeigu gerklės skausmas ilgai nepraeina, kreipkitės į gydytoją otorinolaringologą, nes kartais tik išsamus ištyrimas gali padėti nustatyti negalavimo priežastį.

 

SŽ rekomenduoja


Kaip vieną iš vaistų gerklės ir ryklės ligoms vietiškai gydyti galima paminėti, pavyzdžiui, antiseptiką Chlorchinaldin. Vienoje čiulpiamojoje šio preparato tabletėje yra 2 mg veikliosios medžiagos – chlokvinaldolio. Jį rekomenduojama čiulpti esant burnos ir ryklės gleivinės, tonzilių ir dantenų uždegimui. Tinka ir esant pienligei, burnos ertmės, gerklės grybelių sukeltiems pažeidimams, po antibiotikų vartojimo. Vaistas neveiksmingas sergant virusų sukelta liga.
Bakterijų sukeltą migdolinių liaukų uždegimą reikia gydyti tinkamomis veiksmingų antibiotikų dozėmis, kurias skiria gydytojas. Tokiu atveju lokalaus poveikio vaistai, tokie kaip Chlorchinaldin, vartojami kaip pagalbinė priemonė.
Kas 3–4 valandas reikia sučiulpti po vieną tabletę. Jei ligos simptomai nepranyksta per 5 dienas, būtina kreiptis į gydytoją.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ir?
2011-03-23 16:40
o ką man daryt, jeigu žiauriai skauda ryjant? žinau, kad gerai gert daug arbatų, saldainių ir t.t., bet trumpam tepadeda vandeniu su druska ir jodu praplauti nosį arba solpadeinas. Deja, po penkių minučių išsiskalavus arba po geros valandos vaistų, viskas vėl muša per gerkle, ir sėdžiu su puslitriu seilių burnoj. :/
ligoniuke
2008-12-29 11:20
aciu, puikus straipsnis! Ilgai ieskojau paaiskinimo, kuo virusinis gerkles skausmas skiriasi nuo bakterinio. Ir atrodo radau:)
uno
2008-09-22 08:58
Mane domina emocinė įtaka gerklei-kai visos emocijos,įv,spazmai ”kaupiasi”gerklėje.Ir džiaugsmas ir jaudulys kaupiasi gerklėje-”kerta”per gerklę..Kai stresas,tai ir valgyti sudėtinga,nes nejauti skonio-turi aprimti,nusiraminti.
vika
2007-11-26 13:18
fantastiskas, konkretus straipsnis, nes mane l. vargina dazni gerkles net nezinau kas, o kai kreipiausi i lorista, paziurejo, sako nieko nera, o dabar jau trecia savaite, kaip blogai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai