Tuberkuliozė, esant ŽIV (B 20.0)

Apibrėžimas. Tuberkuliozė yra viena iš dažniausiai pasitaikančių ligų asmenims, infekuotiems ŽIV infekcija. Ją gana sunku diagnozuoti. Jau tuberkuliozė yra sunki infekcinė liga, o kartu su ŽIV infekcija dažnai baigiasi mirtimi. Šis ligų derinys ypač dažnas asocialiems pacientams. Tuberkuliozė kelia didelį pavojų personalui ir aplinkiniams asmenims. Gydoma ilgai, sudėtingai, kompleksiškai ir neretai sunkiai suderinama su antiretrovirusiniu gydymu.

Klinika. Neurologinė tuberkuliozės klinika, pasireiškianti tuberkulioziniu meningitu ar meningoencefalitu, labai dažnai siejasi su plaučių ar kitų organų tuberkulioze. Labai svarbus šios ligos požymis yra karščiavimas, todėl, jeigu karščiuojama ilgai, o priežastis neaiški, reikia įtarti tuberkuliozę.

Diagnostika. Jei karščiuojama ir nustatoma neurologinių simptomų, būtina atlikti juosmeninę punkciją. Smegenų skystyje nustatomas saikingai padidėjęs baltymo kiekis, saikinga citozė dėl limfocitų. Nuostata, kad, sergant tuberkulioziniu meningitu, yra sumažėjęs gliukozės kiekis likvore, gali būti klaidinga, nes gliukozės kiekis gali būti normalus. Diagnozę patvirtina iš smegenų skysčio arba smegenų audinio išskirtas tuberkuliozės sukėlėjas. Tuberkuliozės sukėlėjui identifikuoti taikomas ir PGR būdas, bet gautas neigiamas rezultatas neatmeta šios ligos tikimybės. Dažniausiai tuberkuliozinės kilmės smegenų pažeidimas skirtinas nuo smegenų kriptokokozės, smegenų limfomos, ŽIV encefalopatijos. Šios ligos gali būti susijusios. 

Gydymas. Kartais, kai sunku patvirtinti tuberkuliozės diagnozę, o tyrimų rezultatai yra gana prieštaringi, siūloma ex juvantibus gydyti vaistais nuo tuberkuliozės. Jeigu gaunamas teigiamas gydymo efektas, galima manyti, kad pacientui tikrai yra tuberkuliozinės kilmės smegenų dangalų ar medžiagos pažeidimas, ir pradėtą gydymą reikia tęsti. Įsidėmėtina, kad gana greitai atsiranda atsparių gydymui sukėlėjo formų. Atipinių mikobakterijų (M. avium intracellulare) sukelta smegenų patologija yra labai reta ir pasireiškia meningoencefalitu su smegenų kraujagyslių pažeidimu bei nekroze.

 

Klinikinė neurologija. Antrasis pataisytas ir papildytas leidimas/ Budrys V. – Vilnius: UAB „Vaistų žinios“, 2009. - 990 p.

Mūsų draugai

Mūsų draugai