Išimamieji protezai dantims atkurti

Šiais laikais bene geriausia dantų atkūrimo priemonė – dantų implantai. Tačiau ne visiems jie yra tinkami, priimtini ar įperkami. Tuomet geriausia išeitis, praradus dantį ar kelis, – išimamieji dantų protezai. Kokie jie gali būti? Kokie jų privalumai ir trūkumai? Kaip jais tinkamai rūpintis? Konsultavo odontologijos klinikos „Neodonta“ gydytojas odontologas Mantas Kėvelaitis.
 

Išimamieji protezai. Kas tai?


Išimamieji protezai – tai protezai, kai nebeįmanoma pagaminti vien tik ant dantų ar implantų fiksuoto tiltinio protezo ar pavienių dantų vainikėlių. Taip pat reikalingi po danties išrovimo, planuojant tolimesnį gydymą. Išimamieji protezai gali atlikti estetinę funkciją, kai trūksta vieno ar kelių dantų, ir būti kaip alternatyvus pigesnis gydymo būdas protezavimui tiltiniais protezais.

 

Kodėl reikalingi išimamieji protezai?


Netekus dantų, maistas iki galo nesukramtomas, blogai virškinamas, todėl gali atsirasti virškinamojo trakto sutrikimų. Jei nėra krūminių dantų, sužemėja sąkandis. Tai neigiamai veikia žandikaulio sąnarį – jis pradeda traškėti, yra linkęs išnirti, skauda išsižiojant. Dėl sužemėjusio sąkandžio netekus krūminių dantų, atsiranda veido raukšlių, įkrinta skruostai. Praradęs priekinius dantis, žmogus vengia šypsotis, todėl susiduria su psichologinėmis problemomis. Esant išvardintoms situacijoms, galimas dantų atkūrimas implantais, tiltais, vainikėliais. Pigesnis metodas – išimamieji dantų protezai. Jie naudojami ir pacientams, netekusiems krūminių dantų vienoje ar abejose žandikaulio pusėse, kai nelieka galinio atramos taško ir nėra galimybės padaryti tiltinį protezą.
 

Išimamųjų protezų rūšys, ypatumai ir skirtumai


Išimamieji protezai skirstomi į: plokšteles (visas ir dalines) ir lanko atraminius protezus. Dalinės plokštelės yra gaminamos, kai burnoje trūksta vieno ar kelių dantų. Prie likusių dantų plokštelė yra tvirtinama kabliukais – tai pagerina protezo stabilumą burnoje. Anksčiau plokštelių pagrindas tradiciškai buvo kietas, tačiau dabar yra gaminamos plokštelės minkštu elastingu pagrindu. Jos yra estetiškesnės (neturi metalinių kabliukų) ir patogesnės. Bedančių žandikaulių plokštelių laikomumui pagerinti yra galimybė įsukti porą implantų ir gaminti plokšteles, fiksuotas prie implantų. Plokštelėms stabilizuoti taip pat naudojami maži dantų implantai, kai bedančiam pacientui kaulas itin nutirpęs, ir standartiniams implantams jau nebėra likusio reikalingo kaulo aukščio ar pločio. Tai labai pagerina protezo stabilumą kramtant.
Plokštelių laikomumas yra užtikrinamas kabliukais, kurie tvirtinami prie likusių atraminių dantų. Kabliukai gali būti metaliniai ar auksiniai. Elastinių plokštelių kabliukai gali būti dantų spalvos ir ne tokie pastebimi.
Estetinės plokštelės dažniausiai gaminamos prireikus rauti dantį, ypač priekinių dantų srityje, norint laikinai pridengti defektą. Tokią plokštelę yra galimybė pagaminti prieš danties rovimą ir įdėti iškart po to, išvengiant estetinio diskomforto.
Lanko atraminis protezas – tai išimamasis dantų protezas, kuris gaminamas ant metalinio karkaso ir kramtymo krūvį perduoda ne tik burnos gleivinei, bet ir atraminiams dantims. Jis skirtas pacientams, kurių likę atraminiai dantys pakankamai tvirti, kad atlaikytų padidėjusį krūvį kramtymo metu.
Lanko atraminiai protezai burnoje stabilizuojami apkabėlėmis, kurios išdėstomos ant išlikusių atraminių dantų ir suteikia komfortabilumą. Kandant ar kramtant, protezas nejuda ir išlieka stabilus. Tačiau apkabėlės turi estetinių trūkumų – jos matosi šypsantis. Be to, jos ilgainiui pralaisvėja, ir protezo fiksacija pablogėja.
Gali būti daromi vienpusiai ar dvipusiai išimamieji lanko atraminiai protezai su užraktais. Užraktai šiuo atveju pakeičia apkabėles. Jie nematomi, ir pacientas gali drąsiau šypsotis, kalbėti, valgyti, nebijodamas, kad protezas sujudės ar išsikreips. Protezas išsiima tik tada, kai pacientas jį „atrakina“. Šie protezai yra labai estetiški ir patogūs. Pritaikius lanko atraminį protezą su užraktu, sukandimo krūvis tolygiai paskirstomas ir burnos gleivinei, ir atraminiams dantims.


 

Protezų pagaminimo trukmė


Išimamuosius protezus, atsižvelgiant į jų sudėtingumą, užtrunka pagaminti skirtingai. Estetinę plokštelę po danties traukimo pacientas gali gauti praėjus porai valandų po operacijos. Nuolatinėms plokštelėms pagaminti reikia 3–5 vizitų pas odontologą. Sudėtingesniems lanko atraminiams protezams pagaminti trunka atsižvelgiant į individualią situaciją.
 

Pliusai ir minusai


Išimamųjų protezų privalumai
• Atkuriama kramtymo funkcija ir veido estetika, fonetika
• Sąlyginai nedidelė kaina
• Galimybė pataisyti netekus dar daugiau dantų (į plokštelę galima įstatyti dantį/is)
Išimamų protezų trūkumai
• Kramtymo funkcija nėra atkuriama taip gerai, kaip su neišimamais protezais
• Reikalinga adaptacija, kuri kiekvienam žmogui yra individuali
• Reikalingos korekcijos ir pataisos
• Plokšteles reikia keisti kas 3–5metus.
 

Dantų plokštelių ilgaamžiškumas ir vizitai pas gydytoją odontologą


Plokšteles pacientai turėtų keisti kas 3–5 metus. Taip pat būtina kas pusmetį apsilankyti pas savo odontologą, kadangi išimamas protezas krūvį perduoda gleivinei, kuri nėra įpratusi prie kramtymo spaudimo, todėl po kelių mėnesių šiek tiek nusėda. Tarp protezo ir gleivinės susidaro tarpas, ir visas krūvis tenka atraminiams dantims. Jie perkraunami, todėl pacientas privalo apsilankyti pas jį protezavusį gydytoją praėjus dviems, vėliau šešiems mėnesiams nuo protezo įdėjimo. Šių apsilankymų metu į protezą įterpiamas papildomas plastmasės sluoksnis ir vėl sugrąžinamas tolygus krūvio paskirstymas. To neatlikus, dantys nuo perkrovimo gali pradėti judėti, juos pradeda mausti, pacientas gali net prarasti atraminius dantis.
Ilgainiui gleivinė pripranta prie krūvio. Tačiau, nepaisant to, pacientas, nešiojantis dantų protezą, bent kartą per metus turi profilaktiškai apsilankyti pas jį protezavusį gydytoją.
 

Išimamųjų protezų priežiūra


Išimamuosius protezus vakare būtina nuplauti tekančiu vandeniu, kruopščiai, iš visų pusių ir tarpelius iššveisti specialiu šepetėliu, naudojant švelnią dantų pastą. Taip pat pasta ir minkštu šepetėliu išvalyti burnos gleivinę ir išskalauti burną specialiu antibakteriniu skysčiu. Protezą pamerkti į tirpalą, kuriam paruošti naudojamos specialios dezinfekuojamosios tabletės. Rekomenduojama pamerkus palaikyti 15 minučių, tada gerai nuskalauti tekančiu vandeniu.
Su protezu miegoti nepatariama. Geriausia naktį protezą, prieš tai išplovus jį specialiu tirpalu, laikyti tam skirtame dėkle arba pamerkti į vandenį.
 

Ko reikėtų vengti, nešiojant dantų plokšteles?


Reiktų vengti jas palikti be priežiūros, nes jas labai mėgsta šunys.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

laima
2015-04-12 08:54
kas čia dabar per nesąmonių rašyma:D
KAMILE
2015-01-29 09:50
(super):)
EqbymoYroTvMe
2012-07-24 12:20
Kuo toliau, tuo araegstsne man atrodo krikscionybe. Kazkoks nuolatinis saves iskelimas virs kitu, teigimas, kad tik as vienas teisus, o visi kiti klysta. Neseniai skaiciau apie islama, tai ten buvo pasakyta mazdaug taip Alachas tas pats Dievas, kuriuo tiki krikscionys ir judaistai, tik zmones ji suvokia skirtingai . O stai ka teigia krikscionys Alachas ne Dievas, o dievybe, o visos dievybes demonai . Tolerancijos nulis. Rytu religijos man atrodo daug artimesnes, ten didziausias demesys skiriamas sielos tobulejimui, buvimui geru zmogumi, tuo tarpu atrodo, kad svarbiausia krikscioniu pareiga nuolatinis keliaklupsciavimas Dievui. Uztenka paziuret i desimt Dievo isakimu pirmi trys nukreipti i ji pati, o jau po to gal butu neblogai ir nezudyt, jei atliks laiko nuo garbinimo. Skaiciau kazkada straipsni Kodel geriems zmonems nutinka blogi dalykai , ten buvo pateikta labai daug istrauku is Biblijos, bet pagrindine mintis buvo mazdaug tokia Kaip tu dristi manim abejot, as gi Dievas, ka noriu, ta ir darau ir dar buvo pridetas pavyzdis, koks geras krikscionis buvo kazkoks zmogelis, nes butu nesudvejojes ir nuzudes savo sunu, nes taip jam Dievas liepe. Zodziu, truksta zodziu. Atrodo, kad save megstantis isaukstinti krikscioniu Dievas, to paties moko ir savo aveles, pavyzdziui Rytu religijos gerbia gyvunus, tuo tarpu pagal krikscionis gyvunai besieliai padarai, sutverti tam kad pasitarnautu zmogui. Arba, kad ir tas faktas, kad krikscionys savizudybe laiko didesne nuodeme nei zmogzudyste, nes nusizudes negalesi atgailauti ir ispirkti savo nuodemes. Taip iseina, kad svarbiausia, kad su mano siela viskas gerai butu, o kad kitas zmogus gyvenimo neteko tai nesvarbu. Apskritai man krikscionybe atrodo tokia labiau formali religija, pagal kuria viskas draudziama, bet niekas rimtai nesilaiko. Atsiprasau, jei ka izeidziau, tikrai ne toks mano tikslas, bet tokia jau mano nuomone

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai