Pasak gyd. O. Jurkauskienės, nepaisant modernių gydymo galimybių, cukrinio diabeto kontrolė išlieka nepakankama. Didele dalimi prie to prisideda žinių trūkumas. Viena didžiausių lietuvių problemų ta, kad jie nesidomi cukriniu diabetu ir laiku nesuvokia, kas tai per liga. Blogiausia tai, kad pusė visų sergančiųjų cukriniu diabetu net nenutuokia apie ligą.
Pasaulyje kas 10 sekundžių nuo diabeto miršta žmogus, kas 10 sekundžių diagnozuojami du nauji diabeto atvejai, kas 30 sekundžių dėl diabeto komplikacijų amputuojama koja.
Cukrinis diabetas nustatomas išsivysčius pirmosioms komplikacijoms, kai pažeidžiamas regėjimas, kraujagyslės ir nervų sistema. Tik efektyvus gydymas ir optimali kraujo gliukozės koncentracijos kontrolė gali padėti sumažinti cukrinio diabeto komplikacijų dažnį.
Pasak gyd. O. Jurkauskienės, „ne visi žmonės gerai supranta ligos mechanizmą ir gliukozės koncentracijos kontrolės svarbą“. Pasak jos, pirmojo (būdingesnis jauniems) ar antrojo (būdingas vyresniems pacientams) tipo cukrinis diabetas išsivysto, kada organizmas nepakankamai gamina insulino. Jei kraujyje šio hormono pritrūksta, tuomet po valgio į kraują patekusi pagrindinė visų ląstelių energetinė medžiaga gliukozė negali patekti į ląsteles. Ląstelės pradeda badauti ir išsiskiria kenksmingi produktai. Siekiant kompensuoti kasos pagaminto insulino trūkumą, naudojami dirbtiniai.
Pasak gyd. O. Jurkauskienės, sergantieji turi išmokti naudotis gliukozę matuojančiais prietaisais, švirkštais, teisingai išmatuoti glikemiją. Jie turi patys kontroliuoti gliukozės kiekį kraujyje, žinoti kaip elgtis, jei gliukozės kiekis kraujyje labai padidėja, bei hipoglikemijos atvejais, t. y. kai gliukozės kiekis nukrenta žemiau nei 3,5 mmol/l. „Kiekvienam pacientui būtina sugebėti įvertinti gliukozės rodiklius, kad galėtų juos pats pakoreguoti. Žinias ir įgūdžius būtina reguliariai atnaujinti keičiant gydymo schemas ar vaistus“, – sako gyd. O. Jurkauskienė.
Vienbalsiai pripažįstama, kad viena svarbiausių kovos su cukriniu diabetu grandžių – kraujo gliukozės koncentracijos matavimas. Gliukozės koncentraciją reguliariai turėtų tikrinti ne tik žmonės, vartojantys insuliną, bet ir tie, kurie vartoja vaistus, mažinančius gliukozės koncentraciją.
Visada būtina tikrinti glikemiją prieš numatomą didelį fizinį krūvį, jo metu ir praėjus keletui valandų po jo, nes didesnis nei įprastas fizinis krūvis gali smarkiai sumažinti glikemiją, t. y. sukelti hipoglikeminę būseną ir tada būtina pavalgyti papildomai, o, jei pacientui taikoma insulino terapija, – ir pavalgyti, ir sumažinti kitą insulino dozę.
Susirgus (pvz., peršalus ar esant kitai infekcijai) būtina dažniau matuoti glikemiją ir ją pakoreguoti. Šiuo atveju gliukozės koncentracija kraujyje labai didėja, todėl gali atsirasti ir ketonų šlapime. Nors sergantysis dažniausiai karščiuodamas mažiau valgo, tačiau negalima nutraukti geriamųjų vaistų nuo diabeto vartojimą, o gydomiems insulinu būtinos papildomos nedidelės greitai ar trumpai veikiančio insulino dozės. Tokios taktikos reikia laikytis ir kitais atvejais, jei gliukozės kiekis labai padidėja –16 mmol/ ir daugiau.
Jei sumažinti glikemijos nepavyksta, atsiranda didelis silpnumas, pykinimas ar vėmimas, gausus šlapinimasis, mieguistumas, galimi ir skausmai pilvo plote – būtina skubi medikų pagalba, nes gali išsivystyti diabetinė koma.
„Dažniausia pacientų klaida – glikemijos matavimas tik ryte, nevalgius, o vien tokie glikemijos rodikliai neatskleidžia tikrosios padėties“, – sako gyd. O. Jurkauskienė. Visada būtina atkreipti dėmesį į tai, ar nepasibaigęs diagnostinių juostelių terminas.
Nemažiau svarbu pasirinkti tinkamą gliukozės koncentracijos matavimo prietaisą. Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad daugiausia klaidų matuojant glikemiją, o vėliau ir leidžiantis insuliną padaroma, kada pasirenkamas rankiniu būdu koduojamas glikemijos matavimo aparatas. Tokiais atvejais 2 vv klaidingą insulino dozę pasirenka apie 50 proc. žmonių, 3 vv – net 23 proc. žmonių. Insulino dozavimo klaidų praktiškai nebūna, kada pasirenkamas automatiškai koduojamas glikemijos matuoklis.
Pasak gyd. O. Jurkauskienės, labai svarbu matuoti glikemiją po valgio ir, jei reikia, atitinkamai ją koreguoti. Esant sukoreguotai glikemijai po valgio, mažėja stambiųjų kraujagyslių komplikacijų dažnis ir galima išvengti širdies bei kraujagyslių ligų progresavimo ar bent jį sulėtinti. Pasak medikės, jau seniai nustatyta, jog net 75 proc. ligonių, sergančių diabetu, miršta nuo širdies bei kraujagyslių ligų komplikacijų. Be to, hiperglikemija po valgio didina ir retinopatijos (akies tinklainės pažeidimo) riziką.
Pasak gyd. O. Jurkauskienės, glikemija po valgio tiriama praėjus dviem valandoms nuo valgio pradžios. Optimali glikemijos kontrolės strategija – koreguoti tiek glikemiją nevalgius, tiek po valgio. Žinodamas glikemijos rodiklius per visą parą, gydytojas gali geriau pakoreguoti vaistus ir jų dozes. Tai ypač aktualu, kai pacientas gydomas insulinu. Atsižvelgdamas į glikemijos rezultatus, pacientas pats turi sugebėti padidinti ar sumažinti insulino dozę. Kraujo gliukozės koncentracija turėtų svyruoti tarp 3–6 mmol/l. Jei koncentracija mažesnė, didėja hipoglikeminės komos grėsmė. Dažniausiai hipoglikemija ištinka apie 2–4 val. nakties, tačiau lieka nepastebėta. Ši būklė pavojinga tuo, kad iš jos gali išsivystyti hipoglikeminė koma, kai žmogus praranda sąmonę, prasideda traukuliai, o, nesuteikus būtinosios pagalbos, ištinka mirtis. Tokios būklės išsivysto dėl insulino perdozavimo, padidėjusio jo poreikio, netinkamos dozės parinkimo ar susileidus insuliną nepavalgius. Dėl sumažėjusios gliukozės koncentracijos pacientas tampa išblyškęs, prakaituoja, jaučia silpnumą, dreba rankos, kojos. Tokiais atvejais reikėtų nedelsiant suvalgyti saldainį ar gliukozės tabletę.
Kita netikslios kraujo gliukozės koncentracijos nustatymo problema – hiperglikemijos. Dažnesnis bei gausesnis šlapinimasis, troškulys, skruostų raudonis ir lūpų sausumas yra pirmieji šios būklės požymiai. Hiperglikemija atsiranda per daug pavalgius ar susileidus per mažą insulino dozę.
Labai svarbu palaikyti tam tikrą gliukozės koncentraciją kraujyje ištisą parą, nes nuolat padidėjusi ji nepalankiai veikia visą organizmą ir sukelia grėsmingas komplikacijas:
· pažeidžiamos kraujagyslės, o tai dažna širdies infarkto, smegenų insulto, galūnių amputavimo priežastis;
· pažeidžiami nervai, vystosi neuropatija. Dėl to sutrinka pėdų jautrumas, atsiranda ilgai negyjanč· ių opų, sutrinka skrandžio, žarnyno, šlapimo pūslės, lyties organų bei prakaito liaukų veikla;
· pažeidžiamos akys (diabetinė retinopatija), susilpnėja regėjimas, sunkiais atvejais galimas visiškas apakimas;
· pažeidžiami inkstai (diabetinė nefropatija), trinka inkstų veikla, galimas visiškas inkstų nepakankamumas, kai reikia prijungti dirbtinį inksto aparatą ar persodinti inkstą;
· ryte nevalgius;
· prieš pietus, vakarienę ar dvi valandas po valgių ir einant miegoti, jei įtariama, kad gliukozės kiekis naktį labai krenta (jei naktį stipriai prakaituojama, vargina košmariški sapnai, ryte atsikėlus skauda galvą), tai rodo, kad vystosi hipoglikemija, arba, jei naktį gausiai šlapinamasi, sustiprėja troškulys, o tai rodo, kad labai padidėjęs gliukozės kiekis kraujyje; tokiais atvejais būtina pamatuoti glikemiją 2–3 val. nakties ir gydymą pakoreguoti atsižvelgiant į nuo rodiklius.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę