Atrodytų, kad verslas nėra sritis, kur apstu vietos gyvenimo prasmės paieškoms ar dvasingumui. Įmonės ir organizacijos, kuriose plėtojamas prasmingas verslas, pasirodo, turi savų bruožų. Esama ir motyvų organizuoti prasmingą veiklą, atrandama būdų, kad ji taptų ir pelninga. O 21 amžiaus verslo paradigma jau ne praėjusio amžiaus, t.y. ne pinigai yra verslo tikslas. Jie – tik veiklos įvertinimo matas. Esama įdomesnių ir svarbesnių verslo bei jo kūrėjų intencijų.
Visą puokštę klausimų analizuoja Harmoningos asmenybės instituto įkūrėja ir vadovė, kompanijos „Femina Bona“ savininkė Rasa Balčiūnienė.
„Naujo stiliaus“, arba aukštesnės kultūros, įmonėse pinigai yra galimybių erdvė ir priemonė realizuoti savo idėjas. O kas būdinga tokios įmonės ar organizacijos vadybos stiliui?
Evoliucija būdinga ir organizacijoms. Šiuo atveju kalbame apie tokias, kurios siekia kurti visuomenei, t.y. teikti tai, kas gerina visuomenės gyvenimo kokybę ir skatina pažangą. Jau atsiranda organizacijų, kuriose suprantama, kad svarbiausi yra darbuotojai ir kad reikia kurti tokią organizacijos kultūrą, kurioje palankiausiai skleistųsi jų gebėjimai. Tokių – aukštesnės kultūros – organizacijų kūrimasis jau yra prasmingas. O kai ji veikia dar ir labai sėkmingai?! Toks pavyzdys užkrečiamas. Būtent tada kitos, šalia esančios organizacijos, kurios dar išnaudoja žmones, pamato: jie veikia kitaip, jie šitiek uždirba; ar mes negalėtume veikti taip pat? Taip skatinama visuomenės dalies arba socialinio konteksto, kuriame organizacija veikia, pažanga ir požiūrio pokyčiai.
Kokia dalis šiandienos Lietuvos verslo dalyvių, tikėtina, dirba siekdami gerinti klientų gerovę?
Kai prieš septynerius metus pradėjau viešai kalbėti apie kitokį mąstymą darbe, apie humanizmą versle, jausdavausi balta varna. Labai gajus stereotipas, kad verslo tikslas – pinigai. Šiuo metu vis daugiau žmonių supranta, kad pinigai yra teisingo verslo rezultatas ir, bendrąja prasme, verslo išgyvenimo sąlyga. Naujo tipo įmonių plėtros geometrine progresija šiuo metu nėra, tačiau daugėja verslo žmonių, ieškančių sprendimų, kaip gerinti savo asmeninę gyvenimo kokybę. Taip pat ir savo organizacijos.
Turėtumėte pavyzdžių?
Prieš trejetą metų vienas verslininkas iškėlė klausimą, ar įmonės finansiniai geri rezultatai ir laimingi tos įmonės darbuotojai tėra utopija. Tai buvo viena iš įmonių, kurios labai gera finansinė situacija, bet nėra gyvenimo džiaugsmo („pinigų uždirbame, bet visus „užkniso“ rutina“). Nori nenori kolektyvas ima ieškoti, klausti savęs, kokia gi darbo prasmė. Tada sau ir organizacijai jie siūlo idėjas, kurios skatintų prasmingą veiklą, ir taip patiria daugiau pasitenkinimo darbu. O minėtas verslininkas pradėjo kurti ir diegti organizacijos kultūrą, skatinančią bendradarbiavimą ir keitimąsi idėjomis. Žmonės ėmė labiau įsitraukti į veiklą, savarankiškai priimti sprendimus. To pasekmė – kiekvieno didesnė atsakomybė. Šis principas perteiktas ir savo partneriams – imtasi dalytis informacija, kuri iki tol laikyta konfidencialia. Galiausiai ne tik patys ūgtelėjo, jausdami pasitenkinimą organizacijos viduje, ne tik pagerino ryšius su verslo partneriais, bet ir pasiekė dar geresnių finansinių rezultatų.
Ką prasmingas verslas teikia visuomenei?
Prasmė susijusi su naujos kultūros nešimu ir vartotojų kultūros keitimu; po Antrojo pasaulinio karo esminiu ir bene vieninteliu visuomenės sėkmingumo kriterijumi tapo BVP augimas; šis kriterijus iš pradžių pradėtas taikyti JAV. Taip imtas skatinti perteklinis vartojimas, taip vieni kitiems ėmėme kurti nereikalingus poreikius ir pardavinėti ne tik tai, ko reikia, bet ir ko nereikia, apgaudinėdami, jog jums ko nors tikrai reikia. Pavyzdys: odontologas klientui sako: oi oi, tamstai reikia sutvarkyti visus dantis, daug pakeisti, implantuoti, tai kainuos. Tas pats klientas pas kitą specialistą: jūs kuo nors skundžiatės? Ne? Tuomet ateikite kitą kartą profilaktiškai pasitikrinti.
Vartojimo kultūros vienas elementų – tikri poreikiai netenkinami, o stengiamasi žūtbūt parduoti bet kokį produktą. Visas rinkodaros mokslas pagrįstas nereikalingų poreikių kūrimu. Tik sričių, kuriomis domimės ar dirbame, produktus galime pasirinkti žinodami, ko jie verti, o kitose srityse, deja, esame vartojimo kultūros aukos. Įsivaizduokite: esant šiai situacijai, atsiranda organizacija, kuri sako: stop! Tirsime klientų poreikius ir nešvaistysime jėgų siūlydami, ko jiems nereikia. Geriau eiti mažais žingsniais, bet tenkinant tikrus poreikius. Vartojimo kultūroje tokia nuostata ir veikla anksčiau ar vėliau bus sėkminga. Vis daugiau organizacijų atsigręžia į tikrai reikalingus produktus ir bendradarbiavimą su klientu. Dabar aš jau tikrai tikiu, kad organizacijų ateitis yra ekologija plačiąja prasme: ne tik produktai, aplinka, bet ir darnūs bendradarbiaujančių kolegų santykiai, kultūra, kurioje skleidžiasi talentai, kuriamos galimybės augti ir save realizuoti.
Kas šiandien stabdo tokių organizacijų plėtrą?
Tokio verslo finansinė sėkmė orientuota į ilgalaikę perspektyvą; jis teiks didelę pridėtinę vertę, bet tai bus ateityje! Stabdo nenoras imtis kokybinių pokyčių, kurių rezultatai tikėtini po kelerių metų.
„Šiandien“ yra praeityje priimtų sprendimų rezultatas, o ateitį kuriame dabar, šiandien.
Darbdaviai sako: labai sunku rasti gerą darbuotoją. Ar dėl to aukštesnės kultūros organizacijos vadovams galvas skauda dar labiau? Kokių darbuotojų pasigenda jie? Kaip renkasi darbuotojus – galbūt užduodami klausimų psichologinei brandai, požiūriui į vertybes įvertinti?
Pasigendama norinčiųjų dirbti. „Ateinu į darbą pabūti“, – tokia nuostata nemažos dalies darbuotojų, ypač – jaunų. Tokia mąstysena yra viena iš vartojimo kultūros pasekmių, t.y. prarastas pojūtis, jog, kad galėtum vartoti, prieš tai turi duoti. Klausimo apie dvasingumo tema perskaitytas knygas nereiktų tikėtis. Darbdaviui svarbu atpažinti, ar darbuotojas nori tą darbą dirbti, ar jis jam turi pašaukimą ir ar geba. Jei nori ir geba, toje organizacijoje jam greičiausiai yra visos prielaidos psichologiškai vystytis. Ezoterinio turinio knygų pavadinimai ir frazės apie meilę gyvenimui ir žmonėms darbdavio netenkina.
Šv. Benediktinas yra pasakęs: „Gyvenimas yra puikus, kai meldiesi ir dirbi.“ Mūsų dienomis žodį „malda“ tiktų pakeisti daugiau aprėpiančia sąvoka „savivoka“. Jei pasieksi koncentracijos į save ir atsidavimo išorei pusiausvyrą, tavo gyvenimas klostysis puikiai.
„Didelė klaida yra žvelgti į ypatingą gyvenimo patirtį kaip į gyvenimo tikslą. (...) Vertingiausia iš visko, ką darai, yra meilė, su kuria visa tai darai“, – taip į mūsų pokalbį įsiterptų šių žodžių autorius Marcelino Iragui Redin (Jūsų pašnekovė neišsiverčia be knygų!).
Žmonės labai skirtingai supranta žodį meilė. Graikų kalbos žodis phileō reiškia „įsilieju į tave, kad tu taptum didesnis; aš įsilieju į tave tam, kad per prasmingą veiklą tavo gyvenimas būtų geresnis“. Kartais manome, kad mylime, kai su šypsena žvelgiame į kitą žmogų. Ne. Mano meilė kitam žmogui tikra tuomet, kai sukuriu aplinką, geresnes galimybes jam atsikleisti ir augti.
Pagal indų tradiciją, yra keturios viena kitą papildančios visos vienodai svarbios žmonių kastos: karių, žemdirbių, prekybininkų ir mokytojų, arba brahmanų. Kuriai grupei priskirtini prasmingo verslo organizatoriai?
Prasmingo verslo organizavimas – brandžių asmenybių sritis. Toks žmogus iš pirklių luomo pereina į brahmanų. Pradėjus kurti verslą, būtina suprasti esamą istorinį laikotarpį ir tapti geru prekybininku, įžvalgiu strategu. Tada tavyje prabunda natūralus noras: padėti per mano verslą augti kitiems. Tiesa, nemaža dalis verslo organizacijų šiuo metu, ypač Rusijoje, pavadinčiau, elgiasi grobuoniškai.
Kokios yra pinigų pamokos? Kada pinigai pavojingi ir kada gali ugdyti?
Didžiausios – skolintų pinigų pamokos. Platesne prasme, kiek žmogus sugeba užsidirbti, tiek jis turi psichinės jėgos. Kai pinigai ateina lengvai – per paveldėjimą, loteriją, dovanojimą, išorines investicijas, gali pristigti vidinio gebėjimo juos valdyti. Šiuo metu verslas kuriamas kreditų pagrindu, bankams griežtai diktuojant savo sąlygas, kai kuriais atvejais verslininkai priima sprendimus, palankius ne jiems, o paskolos teikėjui. Kai pinigų nesi pats užsidirbęs, rizika suklysti juos naudojant yra didesnė. Tarsi jaunas, neturintis įgūdžių vairuotojas sėstų už galingo automobilio vairo ir lėktų 250 kilometrų per valandą greičiu. Valdomų pinigų kiekis, kaip ir važiavimo greitis, turi augti atitinkamai pagal tavo įgūdžius. Jei įgūdžių įgyjama lėčiau, galimos nesėkmės. Turint daugiau pinigų, lemia ir požiūris. Jei manysiu, kad pinigai man yra savirealizacijos priemonė, rizikos mažiau. Jausdamasis išskirtinis ir gabiausias, riziką didinu; mano išlaidos gali tapti neadekvačios ateities pajamoms.
Įsitvirtinus ir užsibuvus prekybininko lygyje, imama nebejausti gyvenimo džiaugsmo; tai požymis, kad nustojome vystytis. O jei gimsta prasmingų idėjų, vėl atsiranda naujų iššūkių, kurie mus augina ir motyvuoja.
Prasmingo verslo organizacijos siekia kurti visuomenei, t.y. teikti tai, kas gerina visuomenės gyvenimo kokybę ir skatina pažangą.
Vienas iš prasmingo verslo organizavimo motyvų (būdingesnis jauniems žmonėms): jei sukursiu tokią organizacijos kultūrą, kurioje darbuotojai galės save realizuoti, niekas iš konkurentų negalės manęs pavyti.
Pajusti vienovę su aplinka organizacijos lygiu reiškia suvokti ir atitinkamai veikti tenkinant ne tariamus poreikius, o tikrus, vedančius į aukštesnę gyvenimo kokybę.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę