Nugalėkite kosulį

Tikriausiai prisimenate tą siaubingą jausmą, kai ašaros kaupdavosi akyse nuo pastangų sulaikyti sausą kosulį, kad tik nepažadintumėte miegančių vaikų. Tikriausiai keldavotės ir eidavote į virtuvę darytis šiltos arbatos. Kiek palengvėdavo, bet neilgam. Netrukus ir vėl užvaldydavo sausas erzinantis iš patalo genantis kosulys. Ką tokiu atveju daryti?
 

Patyrusiųjų pasakojimai


Raimonda, 23 m., studentė – mano kvėpavimo takai itin jautrūs, vos peršąlu, tuoj imu kosėti. Kartasi nė temperatūros nėra, tik kosulys kamuoja. Atrodytų, tai ne tokia baisi liga, kad į paskaitas neičiau, bet nuolat būna gėda, jeigu paskaitos metu prasideda kosulio priepuolis, kurio niekaip nepavyksta numalšinti, kelis kartus netgi teko iš paskaitos išeiti.
Irena, 52 m., pardavėja – į darbą važiuoju autobusu. Nors tenka važiuoti anksti ryte, autobuse visuomet yra daug žmonių, taip nemalonu kai kas nors ima kosėti, ypač jei tas kosulys užsitęsia. Atrodo, ir aš tuoj pat užsikrėsiu ir imsiu kosėti.
Laima, 34 m., mama – kartą nuvedžiau savo dukrą į darželį ir išgirdau siaubingai kosint vieną iš vaikų. Nenorėjau palikti savo vaiko šalia taip kosinčio darželinuko.
Tikriausiai, kiekvienas jūsų galėtumėte papasakoti panašią istoriją, kurios kaltininkas – sausas kosulys. Tai apsauginis mechanizmas, reakcija į dirgiklį. Pats kosulys – ne liga, tai tik ligos simptomas. Nors dažniausia priežastis – viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, sausas kosulys gali varginti ir sergant širdies ligomis, virškinamosios sistemos ligomis, kai kuriais atvejais – užsikrėtus helmintais (kirminais) ir t.t.

 

Slopinti ar nekreipi dėmesio?


Iš tikrųjų kosulys dažniausiai vargina sergant virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Toks, t.y. sausas, neproduktyvus (kai nieko neatkosime) jis būna pirmąsias 2–3 dienas, vėliau atsiranda skreplių. Kosulį slopinti galima tik tuomet, kai jis sausas, priešingu atveju (jeigu slopinsite drėgną kosulį) jūs galite sutrumpinti kelią komplikacijoms.


 

Jūs galite....


 Laukti kosulio priepuolio, o, jam prasidėjus, čiulpti vietinio poveikio šaldančius ledinukus. Tačiau tai nepatogu, nes, kosuliui prasidėjus, vis vien užtruksite kelias minutes, kol jį numalšinsite, be to, šios priemonės efektyvumas abejotinas.
 Gerti daug šiltų arbatų. Tai puiki ir reikalinga priemonė kovojant su kosuliu, tačiau jos poveikis nėra tiesioginis. Šilta arbata tik šiek tiek sumažina dirginimo pojūtį, sumažina organizmo intoksikaciją bei atkuria skysčių balansą, padeda išlaikyti drėgmę kvėpavimo takuose. Ši drėgmė reikalinga ir sausam kosuliui pereinant į produktyvaus kosulio fazę, t.y. pradedant gamintis skrepliams. Prasidėjus kosulio priepuoliui, šilta arbata suveiks ne iš karto, poveikis trumpalaikis.
 Daryti garų inhaliacijas (tai gali būti paprasčiausio vandens arba sodos tirpalo, bulvių nuoviro ir kt. garai). Poveikis panašus kaip karštos arbatos, tačiau garai tiesiogiai patenka į kvėpavimo takus, todėl jų poveikis jiems yra intensyvesnis nei arbatų. Nenustebkite, kad po inhaliacijų kosulys kuriam laikui gali dar labiau suintensyvėti.
 Kaitinti kojas – ši priemonė gali turėti teigiamą poveikį. Kaitinant kojas, refleksiškai išsiplečia ir kvėpavimo takų kraujagyslės, tai pagreitina sveikimą. Pasikaitinus kojas, reikėtų užsimauti vilnones kojines ir iškart gultis į lovą. Tačiau šios liaudies priemonės gali nepakakti.
 Vartoti Paxeladine (veiklioji medžiaga – okseladino citratas) sirupą – tai veiksmingas sausą kosulį malšinantis preparatas (sirupas), kurį galima vartoti vyresniems nei 2,5 metų amžiaus vaikams, sveriantiems ne mažiau nei 15 kg ir vyresniems sausai kosintiems asmenims. Paxeladine išskirtinai slopina kosulio centrą, neslopindamas kvėpavimo, todėl kosulys išnyksta. Slopinant kosulį, kvėpavimo takai nedirginami, taigi gleivinė apsaugoma nuo stipresnio jos pažeidimo. Atkreipkite dėmesį – slopinti galima tik sausą kosulį, t.y. tokį, kai nieko neatkosite, esant drėgnam kosuliui, preparatas netinka.
Paxeladine palengvina kvėpavimą, nesukelia mieguistumo, neturi įtakos aktyvumui ir netrikdo virškinamojo kanalo peristaltikos.
 

Kada kreiptis į gydytoją?


Jeigu vaikas pradeda dažnai ir sunkiai kvėpuoti, jis dūsta, oda būna melsvo atspalvio.
Kosulio priepuoliai išprovokuoja vėmimą arba dusulį.
Stipriai karščiuojama, skauda krūtinės srityje.
Dažnėja sausas lojantis kosulys.
Kosulys suaugusiam užtrunka ilgiau nei 7 dienas.
Yra kitų simptomų, dėl kurių nerimaujate.

 

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai