Netoli miesto širdies esančią „Ąžuolyno kliniką“ rasti paprasta. Maloniai nustebina, kad, vos įsukęs į klinikos link vedantį keliuką, tarsi atsiriboji nuo miesto ir patenki į ramią nuo nepageidaujamų žvilgsnių patikimai saugančią oazę. Klinika labiau primena namus nei įprastą ligoninę. Iš išorės nedideliame pastate įrengta keliolika vienviečių ir dviviečių palatų, atitinkančių visus stacionarios gydymo įstaigos reikalavimus. Pastato plotas paskirstytas taip, kad gydomi žmonės jaučiasi patogiai ir turi pakankamai asmeninės erdvės. Čia dirbantys gydytojai šypsosi: „Mūsų tikslas – padėti žmogui kuo mažiau jį sutrikdant. Dažnas nuogąstauja, kad, patekęs į ligoninę, bus atskirtas nuo įprasto gyvenimo, jo poreikių nebus paisoma. „Ąžuolyno klinikoje“ kiekvienas bus išklausytas ir gydysime pagal būklę, atsižvelgdami į paciento bei jo artimųjų lūkesčius“. Nedidelės palatos, skanus maistas, gėlės, paukščių čiulbesys terasoje ir žaliuojantis miškas padės atsipalaiduoti ir greičiau pasveikti. Naująją gydymo įstaigą ypač įvertins tie, kurie mėgsta asmeninį dėmesį jaukioje kamerinėje aplinkoje.
„Ąžuolyno klinika“ – pirmoji, veikianti visą parą. Nebūtina iš anksto užsirašyti, galima kreiptis net anonimiškai. Visą reikalingą pagalba žmogus gaus jam svarbią akimirką, nesvarbu, ar tai diena, ar naktis, savaitgalis, o gal – šventinė diena. Pagalbą galima gauti tuoj pat. Klinika teikia ambulatorines, dienos stacionaro ir stacionaro paslaugas. Beje, ambulatorinė pagalba 24 valandas per parą – unikalus atvejis šalyje.
Kaip bus gydomas žmogus, priklauso nuo būklės ir jo gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, dirbančiam pacientui gydytojai gali pasiūlyti atvažiuoti kasdien per pietų pertrauką ar po darbo. Nuolat stebėdami, menkiausius savijautos pokyčius, gydytojai galės itin tiksliai pritaikyti ir koreguoti vaistų dozes, o žmogus nesutrikdys jam įprasto gyvenimo ritmo.
Dažnai, gydant dvasios ligą, aptinkama ir kitų negalavimų. Didelius pacientų srautus aptarnaujančios įstaigos tokias sveikatos problemas dažnai „atideda“ ateičiai, pavyzdžiui, rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją, kai pacientas baigs gydymą ligoninėje. Į „Ąžuolyno kliniką“ pagalbos atvykęs pacientas nebus siunčiamas iš vienos gydymo įstaigos į kitą. Klinika bendradarbiauja su moderniausiomis miesto gydyklomis: Baltijos ir Amerikos klinika, Širdies chirurgijos centru, Medicinos diagnostikos centru, Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centru, todėl prireikus pacientą apžiūrės ir konsultuos reikiamos srities specialistai arba žmogus bus nuvežtas atlikti papildomų tyrimų.
Daugelis šalies psichiatrijos klinikų, net ir privačių, yra specializuotos. „Ąžuolyno klinika“ pirmoji, galinti padėti esant bet kokiam psichikos sutrikimui. Be poilsio dienų veikiančioje klinikoje gydomi nuotaikos, nerimo, adaptacijos, šizofreninio spektro, valgymo, asmenybės ir elgesio bei psichologinės raidos ir emocijų sutrikimai, priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų ar medikamentų. Pagalbą čia ras ir sergantieji Alzheimerio liga bei jų artimieji, kurie dažnai būna ir sutrikę, ir išsigandę dėl artimo žmogaus būklės. „Dažnas atvejis, kai vyresnio žmogaus elgesys nurašomas senatvei. Tačiau senatvė, net turint psichikos sutrikimų, gali ir turi būti komfortabili. Esame pasirengę diagnozuoti demencijos lygį ir parinkti tinkamiausią modernų gydymą. Gydydami žmogų, būtinai konsultuojame ir jo artimuosius. Šis žiedas – pacientas, jo artimiausi žmonės ir profesionalūs medikai – užtikrina sėkmingą gydymą“, – pasakoja „Ąžuolyno klinikos“ stacionaro vedėja Ramunė Ruseckienė.
Klinikos gydytojai padės ir vaikams, turintiems elgesio ar psichikos sutrikimų. Kartais tėvai įtaria, kad vaikui kažkas negerai, tačiau gėdijasi arba bijo vykti į dideles psichiatrijos ligonines. Kamerinė ir konfidenciali „Ąžuolyno klinikos“ aplinka jiems tikrai tiks.
Pacientams itin svarbi naujiena – išskirtinis gydymo tęstinumas. Dėl savo dydžio ir struktūros valdiškos gydymo įstaigos negali užtikrinti, kad pas vieną gydytoją patekęs pacientas jo pagalbą galės gauti ir išėjęs iš stacionaro. „Daug metų esu dirbusi Naujosios Vilnios psichiatrijos ligoninėje: ūminių psichozių skyriuje, vėliau vadovavau somatopsichiatrijos skyriui, ten gydomi itin sunkios fizinės būklės ligoniai, kuriems yra ir gretutinių psichikos sutrikimų, dar vėliau buvau gerontologinio skyriaus vedėja, – pasakoja „Ąžuolyno klinikoje“ dabar dirbanti R. Ruseckienė, – Labai gerai žinau, kad atvykęs į stacionarą žmogus dažnai užmezga ypatingą ryšį su jį gydančiu gydytoju. Pasitiki juo, išsipasakoja. Šis ryšys – labai svarbus ir gydymui bei galimybei pasveikti. Išeidami iš ligoninės pacientai dažnai prašo, kad gydytojas juos konsultuotų ir toliau, labai nenori kreiptis į kitą. Deja, iš valdiškų stacionarų žmonės dažnai išleidžiami į nežinią. Mūsų klinikoje gydymo tęstinumas užtikrinamas šimtu procentu – baigęs gydytis stacionare žmogus bet kuriuo momentu gali kreiptis į jį gydžiusį mediką, kuriuo pasitiki, ir būtinai gaus pagalbą“.
„Ąžuolyno klinikoje“ atliekami ir įvairūs testai – čia gali kreiptis bet kuris norintis, pavyzdžiui, sužinoti savo intelekto koeficientą, pasitikrinti, ar jo nekamuoja depresija, arba abejojantis, ar atminties sutrikimai tėra nuovargio, ar prasidedančios Alzheimerio ligos požymis, ir gauti rekomendacijas, kaip pristabdyti nemalonius pakitimus.
Daugelis gydytojų, dirbančių „Ąžuolyno klinikoje“, turi ne mažesnę kaip dešimties metų patirtį. Visi jie – gerai žinomi savo srities profesionalai, dirbę ten, kur sergančiųjų psichikos ligomis srautas yra didžiausias, todėl klinika gali padėti patyrus bet kokį psichikos ar psichologinį sutrikimą. Komandą sudaro vaikų ir suaugusiųjų psichiatrai, psichoterapeutai, psichologai, reanimatologai, toksikologai, slaugytojai ir pagalbiniai darbuotojai. Sekdama pasauline praktika ir siekdama taikyti efektyviausią ir naujausią gydymą, „Ąžuolyno klinika“ į konsiliumus kviečia Vilniaus universiteto psichiatrijos klinikos profesūrą, todėl pacientai gali būti tikri, kad gauna aukštos kokybės pagalbą. Išsamią konsultaciją gaus ir lietuvių kalba dažnai kiek prasčiau kalbantys į tėvynę po daugelio metų grįžę emigrantai. Paslaugų kainos nesiekia daugelio privačių gydymo įstaigų vidurkio, o ateityje tikimas padidinti paslaugų prieinamumą, sudarius sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
Slauga ir ilgalaikis palaikomasis gydymas – dar viena „Ąžuolyno klinikos“ veiklos sritis. „Žinodami, kaip sudėtinga rasti kvalifikuotą pagalbą tiems, kurių artimiesiems būtina slauga, klinikoje esame numatę 10 vietų tokiems pacientams, – rodo jaukias palatas stacionaro vedėja, – juk būna atvejų, kad šeima nori išvykti atostogų ar susiklosto kokia ypatinga situacija, ir žmonėms reikia, kad jų artimąjį kažkas paglobotų. Senyvo amžiaus žmonėms papildomai teiksime užimtumo terapiją, psichologinę pagalbą. Visą parą jų saugumui čia budės gydytojas“.
„Mūsų tikslas – tinkamai gydyti ligą, o ne trumpam panaikinti simptomą“, – išlydėdama sako gydytoja Ramunė. O aš palieku kliniką galvodama, kad tai, ko gero, pirmoji ligoninė, į kurią, jei jau prireiktų pagalbos, tikrai norisi užeiti.
Doc. Dr. Vita Danilevičiūtė
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovė
Pastaraisiais metais žmonės patiria labai daug streso, todėl psichikos sveikata tampa vis aktualesnė. Puikiai žinoma, kad su žmogaus psichikos būsena susijusi ir fizine sveikata. Pirmą kartą kreiptis į psichiatrą nėra lengva. Norisi ramesnės aplinkos, galimybės rinktis pagalbos vietą. Nekyla abejonių, kad naujo tipo įstaigos reikalingos. Norisi teigti, kad naujo tipo įstaigos gali tik padidinti pagalbos galimybes.
Doc. dr. Alvydas Navickas
Lietuvos psichiatrų asociacijos Vilniaus krašto pirmininkas, VU MF psichiatrijos klinikos vadovo pavaduotojas
Privati psichiatrijos klinika, kurioje būtų organizuotas tiek ambulatorinis, tiek dienos stacionaro, tiek stacionarus pacientų, kuriems pasireiškia psichikos sutrikimai, gydymas – gera naujiena Lietuvos psichiatrijoje. Greičiausiai ji taps pavyzdžiu naujo tipo psichiatrijos įstaigų steigimui. Šioje klinikoje sudarytos visos sąlygos humaniškam sveikatos sugrąžinimui, remiamasi geriausia gydymo praktika. Vadinasi, bus užtikrinta, kad pagalbos kreipęsi asmenys nepatirs jokios psichiatrinės stigmos.
raumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – lėtinė liga, kurios išvengti nepavyksta praktiškai nė vienam vyrui. Nors prostatos didėjimas yra gana natūralus reiškinys, tai nereiškia, kad ligą reikėtų ignoruoti. Negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gali pridaryti kur kas daugiau bėdų nei tik šlapinimosi sutrikimai. Nors ir jie vyro gyvenimui „žavesio“ tikrai neprideda. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad pasikartojantis (recidyvuojantis) aftinis stomatitas gali kamuoti net kas penktą planetos žmogų. Neįtikėtina, bet tai gana dažna liga, į kurią neretai tiesiog numojama ranka. Ir visai be reikalo. Juk burnos opelių sukeliamas diskomfortas gali prišaukti kur kas daugiau bėdų – pacientas gali vengti tinkamai išsivalyti dantis ar sočiai ir maistingai pavalgyti, nes jam tiesiog labai skauda. O prasta burnos higiena ir nepakankama mityba sukelia dar daugiau bėdų, ar ne?...
Skaityti daugiauPodagra neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių. Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra podagra ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? O ką pasakysite apie tai, kad vidurinės ausies uždegimas dažniausiai prasideda būtent nuo slogos? Vaikų anatomija tokia, kad nosis ypatingai susijusi su ausies struktūromis ir tinkamai negydoma sloga gali baigtis skausmingu otitu. Taigi ką svarbu žinoti apie mažų vaikų slogą ir kaip teisingai lašinti nosies lašus? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauGerybinė prostatos hiperplazija – normalus ir daugumos vyrų neaplenkiantis gerybinis procesas, su kuriuo susiduria net iki 90 proc. į devintąją dešimtį įžengusių vyrų. Pirmieji prostatos arba priešinės liaukos histologiniai požymiai jau stebimi 30-40 metų sulaukusiems vyrams, tačiau statistika rodo, kad su įvairiais šlapinimosi sutrikimais vyrai gali susidurti bet kuriuo savo gyvenimo laikotarpiu. Kodėl išsivysto gerybinė prostatos hiperplazija? Kokie rizikos faktoriai didina ankstyvesnio šios ligos pasireiškimo riziką? ...
Skaityti daugiauKai alerginio rinito atvejų nuolat daugėja ne tik tarp suaugusiųjų, bet ir tarp vaikų, kyla natūralus klausimas – ką būtų galima padaryti, kad ši liga kuo mažiau menkintų gyvenimo kokybę? Ne vienas mokslinis tyrimas rodo, kad reguliarus nosies plovimas jūros vandeniu gali būti labai naudingas tuomet, kai kovojama su varginančiais alerginio rinito simptomais. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauNesunkų vaikų peršalimą galima gydyti ir namuose. Jei vaikas jaučiasi gana gerai, karščiavimas nėra didelis, jis aktyvus ir nori žaisti, tuomet gali pakakti ir vaistininko patarimo. Jokiais būdais negalima savavališkai duoti kokių nors antibiotikų – peršalimą dažniausiai sukelia virusai, o antibiotikai virusų tiesiog neveikia. Neracionalus antibiotikų vartojimas ne tik pavojingas sveikatai – dėl to didėja ir bakterijų atsparumas jiems. Vadinasi, vieną dieną galime nebeturėti efektyvių vaistinių preparatų, skirtų bakterinėms infekcijoms gydyti. ...
Skaityti daugiau