„Ąžuolyno klinika“ – pirmoji privačios psichiatrijos kregždė

Tylus miško ošimas, jaukioje terasoje žaižaruojantys saulės atspindžiai ir labiau kurortui nei miesto centrui tinkama ramybė gaubia sostinėje duris atvėrusią pirmąją Lietuvoje privačią psichiatrijos kliniką. Aukščiausia gydymo ir bendravimo kokybė nuo šiol prieinama kiekvienam naujosios „Ąžuolyno klinikos“ klientui.
 

Netoli miesto širdies esančią „Ąžuolyno kliniką“ rasti paprasta. Maloniai nustebina, kad, vos įsukęs į klinikos link vedantį keliuką, tarsi atsiriboji nuo miesto ir patenki į ramią nuo nepageidaujamų žvilgsnių patikimai saugančią oazę. Klinika labiau primena namus nei įprastą ligoninę. Iš išorės nedideliame pastate įrengta keliolika vienviečių ir dviviečių palatų, atitinkančių visus stacionarios gydymo įstaigos reikalavimus. Pastato plotas paskirstytas taip, kad gydomi žmonės jaučiasi patogiai ir turi pakankamai asmeninės erdvės. Čia dirbantys gydytojai šypsosi: „Mūsų tikslas – padėti žmogui kuo mažiau jį sutrikdant. Dažnas nuogąstauja, kad, patekęs į ligoninę, bus atskirtas nuo įprasto gyvenimo, jo poreikių nebus paisoma. „Ąžuolyno klinikoje“ kiekvienas bus išklausytas ir gydysime pagal būklę, atsižvelgdami į paciento bei jo artimųjų lūkesčius“. Nedidelės palatos, skanus maistas, gėlės, paukščių čiulbesys terasoje ir žaliuojantis miškas padės atsipalaiduoti ir greičiau pasveikti. Naująją gydymo įstaigą ypač įvertins tie, kurie mėgsta asmeninį dėmesį jaukioje kamerinėje aplinkoje.
„Ąžuolyno klinika“ – pirmoji, veikianti visą parą. Nebūtina iš anksto užsirašyti, galima kreiptis net anonimiškai. Visą reikalingą pagalba žmogus gaus jam svarbią akimirką, nesvarbu, ar tai diena, ar naktis, savaitgalis, o gal – šventinė diena. Pagalbą galima gauti tuoj pat. Klinika teikia ambulatorines, dienos stacionaro ir stacionaro paslaugas. Beje, ambulatorinė pagalba 24 valandas per parą – unikalus atvejis šalyje.
Kaip bus gydomas žmogus, priklauso nuo būklės ir jo gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, dirbančiam pacientui gydytojai gali pasiūlyti atvažiuoti kasdien per pietų pertrauką ar po darbo. Nuolat stebėdami, menkiausius savijautos pokyčius, gydytojai galės itin tiksliai pritaikyti ir koreguoti vaistų dozes, o žmogus nesutrikdys jam įprasto gyvenimo ritmo.
Dažnai, gydant dvasios ligą, aptinkama ir kitų negalavimų. Didelius pacientų srautus aptarnaujančios įstaigos tokias sveikatos problemas dažnai „atideda“ ateičiai, pavyzdžiui, rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją, kai pacientas baigs gydymą ligoninėje. Į „Ąžuolyno kliniką“ pagalbos atvykęs pacientas nebus siunčiamas iš vienos gydymo įstaigos į kitą. Klinika bendradarbiauja su moderniausiomis miesto gydyklomis: Baltijos ir Amerikos klinika, Širdies chirurgijos centru, Medicinos diagnostikos centru, Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centru, todėl prireikus pacientą apžiūrės ir konsultuos reikiamos srities specialistai arba žmogus bus nuvežtas atlikti papildomų tyrimų.


Daugelis šalies psichiatrijos klinikų, net ir privačių, yra specializuotos. „Ąžuolyno klinika“ pirmoji, galinti padėti esant bet kokiam psichikos sutrikimui. Be poilsio dienų veikiančioje klinikoje gydomi nuotaikos, nerimo, adaptacijos, šizofreninio spektro, valgymo, asmenybės ir elgesio bei psichologinės raidos ir emocijų sutrikimai, priklausomybės nuo alkoholio, narkotikų ar medikamentų. Pagalbą čia ras ir sergantieji Alzheimerio liga bei jų artimieji, kurie dažnai būna ir sutrikę, ir išsigandę dėl artimo žmogaus būklės. „Dažnas atvejis, kai vyresnio žmogaus elgesys nurašomas senatvei. Tačiau senatvė, net turint psichikos sutrikimų, gali ir turi būti komfortabili. Esame pasirengę diagnozuoti demencijos lygį ir parinkti tinkamiausią modernų gydymą. Gydydami žmogų, būtinai konsultuojame ir jo artimuosius. Šis žiedas – pacientas, jo artimiausi žmonės ir profesionalūs medikai – užtikrina sėkmingą gydymą“, – pasakoja „Ąžuolyno klinikos“ stacionaro vedėja Ramunė Ruseckienė.
Klinikos gydytojai padės ir vaikams, turintiems elgesio ar psichikos sutrikimų. Kartais tėvai įtaria, kad vaikui kažkas negerai, tačiau gėdijasi arba bijo vykti į dideles psichiatrijos ligonines. Kamerinė ir konfidenciali „Ąžuolyno klinikos“ aplinka jiems tikrai tiks.
Pacientams itin svarbi naujiena – išskirtinis gydymo tęstinumas. Dėl savo dydžio ir struktūros valdiškos gydymo įstaigos negali užtikrinti, kad pas vieną gydytoją patekęs pacientas jo pagalbą galės gauti ir išėjęs iš stacionaro. „Daug metų esu dirbusi Naujosios Vilnios psichiatrijos ligoninėje: ūminių psichozių skyriuje, vėliau vadovavau somatopsichiatrijos skyriui, ten gydomi itin sunkios fizinės būklės ligoniai, kuriems yra ir gretutinių psichikos sutrikimų, dar vėliau buvau gerontologinio skyriaus vedėja, – pasakoja „Ąžuolyno klinikoje“ dabar dirbanti R. Ruseckienė, – Labai gerai žinau, kad atvykęs į stacionarą žmogus dažnai užmezga ypatingą ryšį su jį gydančiu gydytoju. Pasitiki juo, išsipasakoja. Šis ryšys – labai svarbus ir gydymui bei galimybei pasveikti. Išeidami iš ligoninės pacientai dažnai prašo, kad gydytojas juos konsultuotų ir toliau, labai nenori kreiptis į kitą. Deja, iš valdiškų stacionarų žmonės dažnai išleidžiami į nežinią. Mūsų klinikoje gydymo tęstinumas užtikrinamas šimtu procentu – baigęs gydytis stacionare žmogus bet kuriuo momentu gali kreiptis į jį gydžiusį mediką, kuriuo pasitiki, ir būtinai gaus pagalbą“.
„Ąžuolyno klinikoje“ atliekami ir įvairūs testai – čia gali kreiptis bet kuris norintis, pavyzdžiui, sužinoti savo intelekto koeficientą, pasitikrinti, ar jo nekamuoja depresija, arba abejojantis, ar atminties sutrikimai tėra nuovargio, ar prasidedančios Alzheimerio ligos požymis, ir gauti rekomendacijas, kaip pristabdyti nemalonius pakitimus.
Daugelis gydytojų, dirbančių „Ąžuolyno klinikoje“, turi ne mažesnę kaip dešimties metų patirtį. Visi jie – gerai žinomi savo srities profesionalai, dirbę ten, kur sergančiųjų psichikos ligomis srautas yra didžiausias, todėl klinika gali padėti patyrus bet kokį psichikos ar psichologinį sutrikimą. Komandą sudaro vaikų ir suaugusiųjų psichiatrai, psichoterapeutai, psichologai, reanimatologai, toksikologai, slaugytojai ir pagalbiniai darbuotojai. Sekdama pasauline praktika ir siekdama taikyti efektyviausią ir naujausią gydymą, „Ąžuolyno klinika“ į konsiliumus kviečia Vilniaus universiteto psichiatrijos klinikos profesūrą, todėl pacientai gali būti tikri, kad gauna aukštos kokybės pagalbą. Išsamią konsultaciją gaus ir lietuvių kalba dažnai kiek prasčiau kalbantys į tėvynę po daugelio metų grįžę emigrantai. Paslaugų kainos nesiekia daugelio privačių gydymo įstaigų vidurkio, o ateityje tikimas padidinti paslaugų prieinamumą, sudarius sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.
Slauga ir ilgalaikis palaikomasis gydymas – dar viena „Ąžuolyno klinikos“ veiklos sritis. „Žinodami, kaip sudėtinga rasti kvalifikuotą pagalbą tiems, kurių artimiesiems būtina slauga, klinikoje esame numatę 10 vietų tokiems pacientams, – rodo jaukias palatas stacionaro vedėja, – juk būna atvejų, kad šeima nori išvykti atostogų ar susiklosto kokia ypatinga situacija, ir žmonėms reikia, kad jų artimąjį kažkas paglobotų. Senyvo amžiaus žmonėms papildomai teiksime užimtumo terapiją, psichologinę pagalbą. Visą parą jų saugumui čia budės gydytojas“.
„Mūsų tikslas – tinkamai gydyti ligą, o ne trumpam panaikinti simptomą“, – išlydėdama sako gydytoja Ramunė. O aš palieku kliniką galvodama, kad tai, ko gero, pirmoji ligoninė, į kurią, jei jau prireiktų pagalbos, tikrai norisi užeiti.
Doc. Dr. Vita Danilevičiūtė
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovė
Pastaraisiais metais žmonės patiria labai daug streso, todėl psichikos sveikata tampa vis aktualesnė. Puikiai žinoma, kad su žmogaus psichikos būsena susijusi ir fizine sveikata. Pirmą kartą kreiptis į psichiatrą nėra lengva. Norisi ramesnės aplinkos, galimybės rinktis pagalbos vietą. Nekyla abejonių, kad naujo tipo įstaigos reikalingos. Norisi teigti, kad naujo tipo įstaigos gali tik padidinti pagalbos galimybes.
Doc. dr. Alvydas Navickas
Lietuvos psichiatrų asociacijos Vilniaus krašto pirmininkas, VU MF psichiatrijos klinikos vadovo pavaduotojas
Privati psichiatrijos klinika, kurioje būtų organizuotas tiek ambulatorinis, tiek dienos stacionaro, tiek stacionarus pacientų, kuriems pasireiškia psichikos sutrikimai, gydymas – gera naujiena Lietuvos psichiatrijoje. Greičiausiai ji taps pavyzdžiu naujo tipo psichiatrijos įstaigų steigimui. Šioje klinikoje sudarytos visos sąlygos humaniškam sveikatos sugrąžinimui, remiamasi geriausia gydymo praktika. Vadinasi, bus užtikrinta, kad pagalbos kreipęsi asmenys nepatirs jokios psichiatrinės stigmos.

Susiję straipsniai

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai