Kojų venų operacijos. Ar reikia bijoti?

Jau ne kartą minėta bei tiek fiziškai, tiek estetiškai nemaloni problema – išsiplėtusios kojų venos. Nuo jų kenčia tiek vyrai, tiek moterys, gana dažnai šiai ligai gydyti prireikia chirurgų. Tačiau prieš chirurgines operacijas žmones visada šiek tiek kamuoja baimė bei įvairūs klausimai ir neramumai. Šiame „Sveiko žmogaus“ numeryje, padedami kraujagyslių chirurgo dr.Vaidoto ZABULIO, padėsime jums atsakyti į šiuos klausimus, bei, tikimės, nuraminti prieš operaciją.
 

Kas sukelia ligą?


Viena iš didžiausių kojų venų išsiplėtimo rizikos veiksnių yra nuolatinis stovimas arba sėdimas darbas. Kai kurių profesijų žmonės nuo to kenčia ypač dažnai – tai mokytojos, buhalterės, padavėjos, kirpėjos, gydytojos. Tos, kurios darbo metu dar ir nuolat avi aukštakulnius batelius, riziką padidina dar labiau.
Kiti veiksniai, lemiantys kojų venų išsiplėtimą, yra paveldimumas, antsvoris, netinkami ankšti drabužiai.
Kojų venų nepakankamumas turi tris stadijas: pirmojoje žmogus nejaučia jokių simptomų, tačiau pakitimai jau vyksta, antrojoje atsiranda kojų sunkumas, tirpimas, tinimas, pradedamas pastebėti venų išsiplėtimas, na, o trečioje stadijoje venos jau yra ryškiai išsiplėtusios, atsiranda žaizdų, stiprus skausmas.
 

Kada jau reikia kreiptis į chirurgą?


Kraujagyslių chirurgai žmones priima ir operuoja tuomet, kai jau atsiranda rimtesnių venų vožtuvų sutrikimo simptomų – stiprus kojų sunkumas, žaizdos, matomas venų išsiplėtimas, mazgai, tinimas, dažni mėšlungio atvejai. Optimalus ir geriausias laikas kreiptis į chirurgus yra antroji ligos stadija, kurios metu ir reikia suskubti, kadangi, kuo ilgiau bus delsiama, tuo didesnės bus komplikacijos bei mažesnė galimybė sulaukti kuo geresnių operacijos rezultatų.
Žinoma, reikia prisiminti, kad chirurginis gydymas – ne vienintelis, po pirminės apžiūros yra nustatoma paciento būklė ir tik tada paskiriamas gydymas, kuris gali būti trejopas: medikamentinis, chirurginė operacija bei kombinuotas. Dažniausiai taikomas yra trečiasis gydymo būdas, kuris apima tiek operaciją, tiek ir vaistus.
 

Pasiruošimas operacijai ir pooperacinis periodas


Labai dažnai žmonės bijo operacijų, nežino, kaip joms pasiruošti, kiek laiko tai užtruks, ar nebus komplikacijų, kada jau galės grįžti į darbą ir t.t.
Reikėtų pastebėti, kad chirurginės venų operacijos yra vienos iš dažniausiai atliekamų, o pasiruošimas joms – nesudėtingas: žmogui yra atliekami įvairūs tyrimai (kraujo, plaučių), užtikrinama, kad iki operacijos jis nevartojo nepageidaujamų medikamentų, ir tuomet jau yra guldomas į ligoninę. Operacija, kurios metu yra pašalinamos poodinės venos bei išsiplėtę jų mazgai, atsižvelgiant į sudėtingumą, gali užtrukti nuo pusvalandžio iki pusantros valandos. Jau kitą dieną žmogus išleidžiamas namo.
Pooperacinis laikotarpis taip pat nėra ilgas – dažniausiai jau tą pačią dieną žmogus gali atsistoti, o jau kitą dieną privalo ir vaikščioti. Nedarbingumas gali užtrukti iki mėnesio, tačiau tai taip pat priklauso nuo žmogaus, vidutinis laikotarpis yra 2–3 savaitės.
 

Ar operacijos galima išvengti?


Deja, apie 70 proc. venų vožtuvų sutrikimų nulemia paveldimumas, o jo išvengti yra beveik neįmanoma. Visi kiti išsiplėtimą sukeliantys veiksniai dažniausiai yra ilgas stovimas arba sėdimas darbas, kai kojų venos laikomos užspaustos, nejudrios.
Kaip jau minėta, gydymas priklauso nuo stadijos: jeigu venų vožtuvų sutrikimų nėra, tačiau žmogus vis tiek jaučia sunkumą, tinimą, jam skiriama medikamentų, o operuojama tik esant sunkiam venų vožtuvų nepakankamumui.
Operacijos vengti tikrai nepatariama, kadangi liga vėliau gali komplikuotis, atsirasti venų pažeidimų, žaizdų, odos spalvos pakitimų, skausmas.

Susiję straipsniai

Mūsų draugai

Mūsų draugai