Dažniausiai tokios traumos įvyksta dėl stipraus susidūrimo lekiant dideliu greičiu (tai autoįvykiai, kritimas iš didelio aukščio, gamybinės traumos ir kt.). Tokie atsitikimai dažniausiai sukelia dauginius kaulų lūžius, dubens, stuburo, galvos smegenų traumas, vidaus organų pažeidimus. Šiame straipsnyje skirsime dėmesį reabilitacijai po dauginių ilgųjų kaulų lūžių, įskaitant ir dubens bei stuburo pažeidimus.
Kaulo lūžimas – tai kaulo struktūrinio vientisumo pažeidimas. Kartu pažeidžiami ir aplinkiniai minkštieji audiniai. Pagal tai, koks kaulas lūžo, aplinkinių audinių pažeidimas gali būti taip pat pavojingas, jei pažeidžiama stambi kraujagyslė ar nervas.
Kai vienas ar keli kaulai lūžta iš karto keliose vietose, tokie lūžimai vadinami dauginiais (skeveldriniais).
Kaulų lūžio požymiai: stiprus skausmas, patinimas, kraujosrūvos, negalėjimas pajudinti galūnės, jos deformacija.
Lūžiai gali būti gydomi tiek atliekant operaciją, tiek konservatyviai. Gydymo būdą parenka gydytojas ortopedas-traumatologas, įvertinęs lūžimo tipą, sunkumą ir bendrą paciento būklę. Mokslininkai pažymi, kad labai svarbi ankstyva lūžio imobilizacija (operacinė arba konservatyvi) – tai pagerina kaulo gijimą, sutrumpina hospitalizacijos trukmę ir pagerina traumos išeitis.
Dubens lūžiai yra pavojingi ir sudėtingi, susiję su nemažai komplikacijų, tokių kaip infekcija, tromboembolijos, nervų pažeidimai, šlapimo pūslės sužalojimai. Dubens lūžiai pasitaiko 20 proc. politraumų atvejų. Gyvybei pavojingų sužalojimų gali kilti, jei dubens kaulų lūžiai atsirado įvykus labai stipriam smūgiui. Dubens kaulų lūžiai yra pavojingi dėl to, kad gali sukelti masyvius kraujavimus dėl mažojo dubens organų ir kraujagyslių pažeidimo. Be to, kartu gali būti sunkiai sužalota krūtinė, galva, kaklas, inkstai ir kiti vidaus organai. Pacientui gali tekti patirti operaciją ir gydymą intensyviosios terapijos skyriuje.
Stuburo lūžį gali sukelti net nedidelė trauma. Nesudėtingiems lūžimams gydyti gali ir neprireikti operacijos. Sudėtingi gali būti rimtų ilgalaikių sutrikimų priežastis.
Stipraus smūgio sukeltos traumos pasekmė stuburui gali būti tiek slankstelių lūžimas, dislokacija arba nestabilumas, tiek nugaros smegenų pažeidimai.
Pažeidus nugaros smegenis, atsiranda įvairaus laipsnio nugaros smegenų bei nervų šaknelių pokyčių. Sveikatos sutrikimai priklauso nuo traumos vietos ir pažeidimo laipsnio.
Jei nustatomas tik stuburo smegenų sukrėtimas – tai laikinas pažeidimas, jei sumušimas – išlieka nuolatiniai neurologiniai sutrikimai. Nutraukus stuburo smegenis, visam laikui sutrinka funkcijos žemiau pažeidimo vietos. Esant stuburo smegenų suspaudimui, pažeidimo eiga yra progresuojanti.
Stuburo lūžiai gali sukelti įvairių komplikacijų, tiek susijusių su trauma, tiek galinčių atsirasti dėl ilgo gulimo režimo. Tai pragulos (nes pacientas ilgai guli), dubens organų funkcijos sutrikimai, inkstų funkcijos sutrikimai, pneumonija, giliųjų venų trombozė.
Visiems šiems pacientams labai svarbi kokybiškai slauga. Dalies minėtų komplikacijų galima išvengti tinkamai rūpinantis ligoniu.
Po visų šių traumų yra labai svarbi ir reabilitacija. Pirmasis jos etapas pradedamas dar gydymo įstaigoje, parenkant tinkamiausią būdą siekiant kuo greičiau sugrąžinti paciento jėgas. Naudojami įvairūs įtvarai, kurie efektyviai imobilizuoja lūžusią vietą ir suteikia jai ramybę, taip skatinamas kaulo gijimas.
Kaulo gijimo laikas priklauso nuo asmens amžiaus, lūžio vietos. Vidutiniškai suaugusių žmonių kaulai gyja nuo 10 iki 18 savaičių, paauglių – 6–8 savaites, vaikų – 4–6 savaites.
Po gydymo ligoninėje rekomenduojamas reabilitacinis gydymas specializuotoje klinikoje, atidėjus jį 2–4 savaitėms, kol apgyja lūžiai ir galima kiek aktyviau mankštintis.
Laikotarpį iki reabilitacijos namuose taip pat reikia kruopščiai laikytis gydytojų rekomendacijų. Svarbu visu svoriu neminti ant sužalotos kojos ar abiejų kojų (jei nukentėjo abi). Vaikštant naudotis vaikštyne ar ramentais.
Nepamirškite paprašyti jums paskirtų vaistų sąrašo. Teks vartoti nuskausminamuosius, kraują skystinančius ir kitus vaistus. Būtinai laikykitės gydytojo nurodymų ir nevartokite kitų, net ir nereceptinių, vaistų savo nuožiūra.
Prižiūrėkite tvarsčius, keiskite juos kiekvieną kartą, kai jie persisunkia. Kai galėsite praustis duše, jei jums sugipsuota galūnė, saugokite gipsą nuo sušlapimo. Tam apvyniokite jį plastikiniu maišu ar plėvele, kad nepatektų vandens.
Nepamirškite gerti daugiau skysčių, vyrai nuo 19 metų ir vyresni turėtu išgerti apie 3 litrus skysčių per dieną, moterys – apie 2,2 litro.
Ilgai gulint, gali užkietėti viduriai. Norėdami to išvengti, į maisto racioną įtraukite daugiau ląstelienos turinčių produktų, džiovintų slyvų, nesmulkintų grūdų duonos, burokėlių ir kt. Jei nemedikamentinės priemonės nepadės, teks pavartoti specialių vidurius minkštinančių ir laisvinančių medikamentų.
Jis vyksta specializuotoje klinikoje, šiuo atveju ypač svarbi fizioterapija ir kineziterapija.
Be abejonės, labai reikalingi individualūs užsiėmimai su pacientu, nes ilgalaikis gulimas režimas, ilgalaikė imobilizacija gipsu po tokių traumų sukelia sąnarių kontraktūras, raumenų atrofiją ir sustingimą.
Reabilitacijos klinikoje „Medicus“ pacientams, patyrusiems dauginius lūžius, sudaroma individuali reabilitacijos programa. „Savo pacientais stengiamės rūpintis maksimaliai, nes dažnai rezultatai, kuriuos pasiekiame klinikoje, namuose nebegerėja“, – pasakoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoja Neringa Drigotaitė.
Kiekvienam sudaroma speciali individualios kineziterapijos programa, tai yra parenkami pratimai, kurie padeda kaulams ir raumenims tvirtėti. Po ilgesnės imobilizacijos pratimai sąnariams atliekami labai atsargiai, pamažu didinant judesių amplitudę.
Iš pradžių, kai tik pradeda daryti mankštos pratimus, pacientai jaučia skausmą, bet ilgainiui jis mažėja. Pradžioje atliekami švelnūs tempimo pratimai, kad sąnariai apsiprastų. Kai pacientas nejaučia diskomforto, krūvis didinamas.
Atliekant mankštą vandenyje, lengviau atlikti judesius, jie mažiau skausmingi. Pratimai atliekami šilto vandens baseine.
Labai efektyvi judėjimo aparato sužalojimų reabilitacinio gydymo priemonė yra masažas. Masažuojant pagerėja kraujo ir limfos cirkuliacija audiniuose, tonizuojami audiniai, stipriau susitraukinėja raumenys, gerėja sąnarių ir raiščių paslankumas.
Klinikoje taip pat atliekamas ir kompresinis masažas specialiomis kojinėmis. Kompresinė kojų terapija mikroprocesoriniu PULSTAR PX1 aparatu gerina limfos apytaką, normalizuoja veninę kraujotaką, šalina paburkimus, patinimus, gydo celiulitą. Aparatas imituoja kojų raumenų susitraukimus. Banguojantys judesiai, kuriuos specialiose kojinėse sukelia kintantis oro slėgis, gerina limfos ir kraujo cirkuliaciją. Šis masažas padeda išvengti tromboembolinių komplikacijų ir pagerinti limfos nutekėjimą kojų srityje.
Potrauminiam reabilitaciniam gydymui plačiai naudojama ir fizioterapija.
Viena iš efektyviausių priemonių – ultragarso terapija. Ultragarsas veikia nuskausminamai, slopina uždegimą, gerina sąnarių judrumą, greitina audinių regeneraciją. Gydymo metu pagerėja kraujotaka, greičiau gyja žaizdos. Naudojama sąnarių kontraktūroms gydyti.
Po ilgalaikės imobilizacijos atrofuojasi galūnės raumenys, sumažėja jėga. Šiems sutrikimams gydyti taikoma elektrostimuliacija. Ją naudojant sukeliami ritmiški raumenų susitraukimai, stimuliuojama sužalotų raumenų kraujotaka ir palaikoma jų jėga, grąžinama sutrikusi funkcija.
Reabilitacijos klinikoje pacientai yra mokomi taisyklingai atsikelti iš lovos, taisyklingai vaikščioti, ypač po stuburo lūžio. Jiems naudojami įvairūs korsetai ir įtvarai, palaikantys stuburą taisyklingoje padėtyje ir mažinantys skausmą.
Paliekama laiko ir poilsiui. Jo turi būti užtektinai, atminkime, kad kaulas gyja palaipsniui, kol lūžio vietoje įauga naujas kaulinis audinys. Mažėjant skausmui, fizinį aktyvumą galėsite vis didinti.
Kad būtų pasiektas maksimalus gydymo efektyvumas, labai svarbus paciento bendradarbiavimas su savo reabilitacijos specialistų komanda. Reabilitacijos laikotarpis yra ilgas ir reikalaujantis abiejų pusių pastangų.
dantys yra mūsų vizitinė kortelę, tačiau kartais nutinka taip, kad žmogus...
Skaityti daugiauraumenų skausmas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių kreipiamasi...
Skaityti daugiauvėjaraupiai – viena žinomiausių vaikiškų ligų, tačiau ja susirgti gali...
Skaityti daugiauatopinis dermatitas – viena dažniausiai kūdikiams diagnozuojamų odos ligų. ...
Skaityti daugiauNeretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę? ...
Skaityti daugiauVieni mažyliai čiulptukų net neima, kad ir kaip stengtųsi tėvai išmėginti visas jų rūšis ir formas. Tuo tarpu kiti vaikai su jais atsisveikina labai sunkiai. Kada geriausia atsisakyti čiulptuko? Kodėl tai geriausia padaryti dar ankstyvoje vaikystėje? Kokie žaismingi būdai gali padėti tai padaryti daug lengviau? ...
Skaityti daugiauŠiandieninis gyvenimo ritmas ir būdas gali turėti nemažai neigiamos įtakos vyro seksualiniam gyvenimui. Kai daug sėdima, mažai judama, nesveikai maitinamasi, patiriama daug streso, ne taip jau ir retai „kertama“ per bene svarbiausią vyrui faktorių – lytinį pajėgumą. Ką daryti, kad erekcijos funkcija būtų puiki, o lytinis potraukis nesumažėtų? ...
Skaityti daugiauArtėjant pavasariui didelė dalis mūsų ir vėl jaudinasi dėl to, kad nepavyks išvengti alergijos simptomų. Bepradedantys žydėti augalai ir jų į orą paleidžiamos žiedadulkės – bene svarbiausias sezoninės alergijos faktorius, kurio išvengti iš tiesų labai sunku. Ankstyvesnis antihistaminių vaistų vartojimas gali padėti išvengti sunkiausių alergijos simptomų. Tačiau ar kada nors domėjotės, kaip veikia šie populiariausi vaistai nuo alergijos? Ar jie saugūs senyviems pacientams? ...
Skaityti daugiauDirgliosios žarnos sindromas – sveikatos nusiskundimas, kuris plinta žaibišku greičiu. Iki šiol nėra vieno ir visiškai efektyvaus gydymo, kuris padėtų visiškai įveikti šį varginantį sveikatos sutrikimą, susijusį su pilvo pūtimu, pilvo skausmu ir raižymu, viduriavimu bei kitais nemaloniais simptomais. ...
Skaityti daugiauPasirodo, kad vaiko patiriamą skausmą sustiprinti gali netgi netinkama aplinkinių reakcija ar „nedraugiška“ aplinka, todėl su vaikų skausmu reikia elgtis itin atsargiai ir skirti pakankamai dėmesio adekvačiam ir savalaikiam jo gydymui. Taigi kodėl būtina malšinti vaikų skausmą ir kokios vaistinės medžiagos dažniausiai vartojamos vaikų skausmo malšinimui? ...
Skaityti daugiauPriešlaikinė ejakuliacija – tai lytinės sveikatos sutrikimas, kai vyrui būdinga ankstyvesnė ejakuliacija, nei to pageidauja jis pats ir (arba) jo partnerė. Tai gana dažnai pasitaikantis lytinės sveikatos nusiskundimas. Vis dėlto dar vis vengiama apie tai atvirai kalbėti. Manoma, kad priešlaikinė ejakuliacija retkarčiais kamuoja net kas trečią vyrą, o maždaug kas penktam vyrui tai gali būti nuolatinė problema, trikdanti ne tik lytinio, bet ir bendrojo gyvenimo kokybę. ...
Skaityti daugiauTai gali atrodyti šiek tiek netikėta, bet nugaros skausmo priežasčių gali būti iš tiesų labai daug. Mes dalinamės dešimtimi dažniausiai pasitaikančių nugaros skausmo priežasčių ir faktorių. Galbūt kai kurios iš jų būdingos ir Jums? ...
Skaityti daugiauTikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauBurnos opelės, žaizdelės arba aftos – nemaloni ir varginanti problema. Ypatingai gleivinės vientisumo pažeidimai gyvenimo kokybei kenkia tuomet, kai jie linkę pasikartoti ir vis atsinaujinti. Ką reikėtų daryti, kad burnos opelės užgytų kuo greičiau? Ir kodėl būtina atkreipti dėmesį į ilgiau nei 3 savaites negyjančias burnos opeles? ...
Skaityti daugiauPieninių dantukų dygimas – ir džiugus, ir daugumai šeimų gana sudėtingas laikotarpis. Todėl pateikiame Jums 7 paprastus, bet genialius patarimus, kurie, tikime, padės palengvinti sudėtingą laikotarpį: ...
Skaityti daugiaugyvenant skaitmeniniame amžiuje darbas prie kompiuterio, laisvalaikis įsitaisius...
Skaityti daugiauPateikiame Jums 5 faktus apie mėnesinių skausmą, kurių galbūt iki šiol dar nežinojote. Galbūt jie paskatins labiau susirūpinti savo sveikata ir suprasti, kad kasdienei veiklai trukdantis mėnesinių skausmas nėra normalus reiškinys. ...
Skaityti daugiauTikrosios varginančio ir nuolat pasikartojančio pilvo pūtimo priežasties nustatymas gali tapti dideliu iššūkiu, nes tai gana nespecifiškas sveikatos sutrikimas. Vis dėlto dažniausiai pilvą pučia dėl per didelio nuryto oro kiekio, tam tikro maisto valgymo ir netgi... streso. Kokios galimos kitos pilvo pūtimo priežastys ir kada dėl jo jau reikėtų kreiptis į gydytoją? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauŠiuo metu šeimos gydytojai dažnai sulaukia tėvelių klausimų, ar jie galėtų paskirti kažką tokio, kas greitai ir veiksmingai sustiprintų vaikų imunitetą. Deja, bet tokie preparatai tiesiog neegzistuoja, nes vaikų imuninė sistema – sudėtingas ir dar nebrandus apsaugos kompleksas, kurį reikia stiprinti ištisus metus, o ne tik susirgus. Pasirodo, kad kartais belieka tik... laukti. Kodėl atrodo, kad šiuolaikinių vaikų imunitetas – silpnesnis ir jie serga žymiai dažniau?...
Skaityti daugiauAr žinote, kas iš tikrųjų yra kosulys? Kaip gydomas sausas, o kaip – drėgnas kosulys? Ir kada dėl kosulio jau reikėtų kreiptis į gydytoją? Atsakymus į šiuos svarbius klausimus rasite straipsnyje. ...
Skaityti daugiauStomatitas – dažniausia burnos žaizdelių susiformavimo priežastis. Ar žinote, kokios stomatito formos pačios įprasčiausios? O kas galėtų padėti greičiau ir lengviau susidoroti su burnos opelėmis? ...
Skaityti daugiauPieninių dantų dygimo sukeliamas diskomfortas gali išderinti ne tik mažylio, bet ir visos šeimos dienotvarkę. Ką reikėtų žinoti apie pirmųjų dantų dygimą ir kas galėtų padėti šį laikotarpį išgyventi lengviau? ...
Skaityti daugiauVaikų sloga – maža bėda? Ar tikrai? Dalinamės penkiais dalykais, kuriuos reikėtų žinoti apie vaikų slogą. Galbūt jie padės pakeisti Jūsų nuomonę, kad vaikų sloga nėra jau tokia maža bėda, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. ...
Skaityti daugiauturbūt nieko nestebina faktas, kad vėlyvas ruduo ir žiema laikomi tikrų...
Skaityti daugiau