Linų sėmenų aliejus – ir maistas, ir vaistas

Svieto lygintojas Tadas Blinda žinojo, ką renkasi: žavioji jo Morta, ko gero, lietuviškiausia šviesiaplaukė, rausvaskruostė, lino akimis... Žydra lino žiedų spalva poetų tapatinama su gimtinės dangumi ar mergelės akimis, tačiau nuo seno gerai žinomos ir gydomosios šio augalo savybės.
 

Pats naudingiausias


Linas – augalas, pražystantis tik vienai dienai. Žinoma etnologė Gražina Kadžytė pasakoja, kad yra netgi tokia minklė: kurią dieną dangus ant žemės nugula? Nagi tą dieną, kai linai pražysta. Gal todėl liaudies tikėjimuose – tai šventas augalas, dar vadinamas saulės žolynu ir laukų auksu.
Linas – viena iš seniausiai kultivuojamų kultūrų žmonijos istorijoje. Linai auginami nuo seniausių laikų, tačiau nustatyti, kur yra jų tėvynė, – sudėtinga. Lietuvos teritorijoje linai buvo pradėti auginti maždaug prieš 4000 metų.
Ypatingą reikšmę šis augalas turi medicinoje. Dar Hipokratas jį pavadino augalu nuo visų ligų. Lino vertę parodo ir lotyniškas šio augalo pavadinimas linum usitatissimum, tai reiškia „pats naudingiausias“. Senovės Rytų medicinoje linų sėklos buvo vartojamos kaip priemonė organizmui valyti. Linų sėklos (sėmenys) ir iš jų išspaustas aliejus nuo seno naudoti ir mūsų liaudies medicinoje.

 

Vertingosios linų sėmenų aliejaus savybės


Linų sėmenų aliejus – tradicinis lietuvių produktas. Aliejumi buvo skaninamas maistas, jo pildavo į košes, į raugintų kopūstų, sūdytų grybų, virtų bulvių, pupelių ir žirnių, morkų ir burokėlių valgius, kad organizmas geriau pasisavintų riebaluose tirpius vitaminus.
Tada, kai sintetintų riebalų nebuvo ir žmonės jų mažai gaudavo, pagrindas buvo linų aliejus. Kaip sako etnologė Gražina Kadžytė: „visi advento ir gavėnios pasninkai praeidavo su linų aliejumi“.
Mūsų protėviai žinojo ir gydomąsias lino galias. Linų sėmenų maišelius gulintiems ligoniams pakišdavo, kad neatsirastų pragulų. Karštais linų sėmenų kompresais gydė votis, kad greičiau pratrūktų ir išgytų.
Sėmenų nuoviras gelbėdavo susirgus vidurių ligomis, taip pat sergant astma, bronchitu, tuberkulioze ar plaučių uždegimu. Juo slopindavo virškinimo negalavimus. Linų sėmenų kisieliumi gydytos skrandžio opos, gastritai.
Linų sėmenų aliejus sumažina trombų širdyje, plaučiuose, galvos smegenyse riziką, mažina kraujo spaudimą, padeda atsikratyti antsvorio.
Sėmenų aliejumi galima tepti sutrūkinėjusias ir žvynelinės pažeistas odos vietas. Jis gydo nuospaudas ir naikina karpas, netgi gerina regėjimą.


 

Svarbios riebalų rūgštys



Riebalai gali būti naudingi ir nenaudingi. Naudingi riebalai – tai tie, kurie kambario temperatūroje būna skysti ir kurių sudėtyje yra nepakeičiamųjų riebalų rūgščių. Nepakeičiamosios riebalų rūgštys yra būtinos žmogaus organizmui, gaminant įvairius biologinius junginius. Kadangi nepakeičiamųjų riebalų rūgščių organizmas negali pats pasigaminti, tai privalo jų gauti su maistu. Tokios riebalų rūgštys yra polinesočiosios. Iš jų pačios vertingiausios – omega 3 ir omega 6.
Linų sėmenų aliejaus, daugiau nei kitų rūšių aliejų, sudėtyje yra ypač didelis kiekis polinesočiųjų riebalų rūgščių. Pavyzdžiui, alyvuogių aliejuje polinesočiųjų riebalų rūgščių labai mažai, jame vyrauja mononesočiosios riebalų rūgštys.
Sėmenų aliejus yra spaudžiamas šaltuoju būdu, tai reiškia kad visos jame esančios veikliosios medžiagos išlieka aktyvios. Linų sėmenų aliejuje yra ir riebaluose tirpių vitaminų, jie taip pat yra biologiškai veiklūs, tarp jų ir vitamino E, kuris yra puikus antioksidantas.
 

Aktyvus sveikatinamasis veiksnys


Prieš kokius 15–20 metų linų sėmenų aliejaus mes ir nusipirkti nelabai galėjome, o dabar jis tiesiog be reikalo primirštas.
„Labiausiai sveikatinamai veikia polinesočiosios, ypač omega 3, riebalų rūgštys, kurios yra aktyvus sveikatinamasis veiksnys, taip pat svarbios ir omega 6 rūgštys, – teigiamas sėmenų aliejaus sudedamąsias dalis vardija Vilniaus universiteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius Rimantas Stukas. – Jeigu žmonės labai daug vartoja gyvūninių riebalų, kuriuose yra sočiųjų riebalų rūgščių ir cholesterolio, tai, aišku, pirmiausia kyla širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, aterosklerozės išsivystymo rizika. Be to, riebiai valgant, labai padidėja cholesterolio koncentracija kraujyje, didėja tikimybė susirgti storosios žarnos vėžiu. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad moterims didėja krūties vėžio rizika.“
Šių svarbių gyvybiniams procesams medžiagų daugiausiai yra šaltai spaustame ir nerafinuotame linų sėmenų aliejuje.
Beje, augalinis sėmenų aliejus, palyginti su žuvų riebalais, yra malonesnio skonio ir kvapo, ne toks brangus ir jame nėra toksinų.
 

Ką reikia žinoti


Dėl aliejuje esančių polinesočiųjų riebalų rūgščių sėmenų aliejus greitai oksiduojasi, dėl to jis turi būti laikomas šaltai, o atidarius – suvartojamas per 3–5 savaites. Ypač greitai suyra esant aukštai temperatūrai, todėl grynas linų sėmenų aliejus nerekomenduojamas kepant. Ilgiau laikant, veikiant šviesai, deguoniui, linų sėmenų aliejus labai greitai praranda savo vertingąsias savybes, apkarsta.
Sėmenų aliejų siūloma vartoti tik nerafinuotą, jo nekaitinti, o gardinti salotas, gaminti padažus, pilti į sriubas. Toks jis nepraras savo sudedamųjų dalių, tokių svarbių mūsų sveikatai.
Tiesa, nors sėmenų aliejus vis dėlto nėra panacėja, tačiau galima tvirtai pasakyti, kad, nuolat vartojant linų sėmenų produktų, sveikatos sutrikimų bus gerokai mažiau. Kadangi šis aliejus neturi žalingo šalutinio poveikio, todėl jis dar vadinamas jaunystės eliksyru.

 

Riebalų rūgščių kiekis procentais linų sėmenyse:


• Palmitino rūgštis – 6,0
• Stearino rūgštis – 2,5
• Arachidino rūgštis – 0,5
• Oleino rūgštis – 19,0
• Linoleno rūgštis – 24,1
• Alfa linoleno rūgštis – 47,4
• Kitos – 0,5

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

TzVwxtybZelJqo
2012-05-09 22:17
Tai kaip supratau, jogos be mkytoojo neismoksi? O nuorodas i literaturinius saltinius gali tik mokytojas nurodyti? Ar apskritai yra literaturos lietuviu kalba? Is kur man, pradedanciajai, zinoti kuris saltinis yra teisingas , o kur tik pigus niekalas?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai