Širdies plakimui, oro įkvėpimui į plaučius, tolygios kūno temperatūros palaikymui - reikalinga energija. Vien tam, kad gyventume, mes sunaudojame ¾ kasdieninių energijos išteklių, o kiekvienam judesiui jos reikia dar daugiau. Energija gaminasi iš maiste esančių angliavandenių, riebalų bei baltymų, saugoma kepenyse ir raumenyse glikogeno pavidalu. Kai reikia, glikogenas skyla, sudarydamas fosfatus. Svarbiausias iš šių fosfatų yra adenozino trifosfatas - junginys, kuriame energija saugoma tol, kol mums jos prireikia.
Norint turėti daugiau energijos, reikia rūpintis ne tik kūnu, bet ir siela. Jeigu trūksta motyvacijos atlikti kokį nors darbą (galbūt dėl to, kad jaučiatės pavargęs arba jums neįdomu), tai raumenyse savaime atsiranda letargijos pojūtis. Ir atvirkščiai - kai tik pajuntate, kad darbas jus įkvėpė, padaugėja elektrinių impulsų, iš raumenų sklindančių į smegenis, ir kūną užplūsta energija.
Valgant normalų, gerai subalansuotą maistą, 40 proc. jame esančių kalorijų yra saugoma kaip cheminė energija ir sunaudojama medžiagų apykaitos procesams. Likusieji 60 proc. pasišalina kaip šiluma, kuri vadinama kalorijomis. Kuo sunkiau jūsų kūnas dirba, tuo daugiau reikia energijos, ir sudeginama daugiau kalorijų. Jeigu vartojate netinkamą maistą, valgote per daug ar per mažai, galite sujaukti procesą, išeikvodamas glikogeną. Rezultatas - fizinis ir protinis išsekimas.
Reguliariai valgydami sveiką maistą geriausiai aprūpiname organizmą energija. Maistas ir gėrimai, kuriuose yra stimuliuojančių medžiagų, perpildyti cukraus ir riebalų, sąlygoja cukraus lygio smegenyse svyravimus - energija staiga pakyla, o paskui staiga dingsta. Mūsų kraujotakos sistemoje paprastai cirkuliuoja vienas arbatinis šaukštelis gliukozės, o saldaus tonizuojančio gėrimo skardinėje yra 9 šaukšteliai gliukozės. Cukraus kiekį kraujyje padidina saldus, riebus maistas ir maždaug valandą jo suvalgę jūs jausitės pakiliai, tačiau po to - gerokai blogiau negu anksčiau. Riebus maistas taip pat pablogina mąstymą ir lėtina virškinimo sistemos veiklą.
Norint palaikyti optimalų energijos lygį, būtina gerai išsimiegoti. Įrodyta, jog miego trūkumas gali pailginti reakcijos laiką, smarkiai pablogina bendrą savijautą ir silpnina imunitetą (todėl esate labiau pažeidžiamas ligų). Miegas gydo kūną ir išblaško niūrias mintis.
Kai kurie žmonės miega tik kelias valandas per parą, kitiems reikia 5-6 valandų, yra ir tokių, kurie jaučiasi nepailsėję net ir po 8 valandų kieto nakties miego. Kadangi optimali miego trukmė individuali, paprasčiausiai stebėkite savo savijautą ir sužinosite, kiek miego jums reikia.
Ne mažiau svarbi miego kokybė. Nakties miegas pereina tam tikras fazes. Paskutinioji fazė (5 paskutinės nakties miego valandos) yra gilaus miego fazė. Tai laikas, kai mūsų organizmas tampa superaktyvus, gydantis save ir atstatantis pažeistas ląsteles. Šiuo metu jame cirkuliuoja 20 kartų daugiau hormonų negu dieną. Gilaus miego fazė atgaivina mūsų kūną, todėl iš ryto mes jaučiamės žvalūs. Tikriausiai jau seniai žinote, kad išgėrus pernelyg daug alkoholio gali sutrikti miego fazių ritmas ir net ilgai miegojęs prabusite nepailsėjęs.
Maistas, kuriame yra amino rūgšties triptofano (pvz., moliūgo sėklos), padeda greičiau užmigti ir giliau miegoti.
Tikriausiai kartais jaučiate, kad modernus gyvenimas išsunkia iš jūsų paskutinius energijos likučius. Nuo to kenčia beveik visi intensyviai (ypač protinį darbą) dirbantys žmonės. Ką daryti? Yra keletas efektyvių streso sukeltų problemų sprendimo būdų.
• ŽIEMOS MELANCHOLIJA. Daugelis žmonių jaučia, kad jų energijos lygis smarkiai sumažėja žiemą, kai trūksta saulės. Kiek galima dažniau išeikite į lauką arba išvažiuokite atostogų į saulėtą šalį. Jeigu tai nepadeda, išbandykite šviesos terapiją (t.y. sėdėjimą prieš specialias lempas). Tokia galimybė yra Kaune, Nervų sistemos tyrimų centre (tel. 220659, 746524).
• NEKENČIAMAS DARBAS. Beprasmis darbas išsunkia fizinę ir dvasinę energiją. Jeigu darbo dienos pabaigoje jaučiatės išsekęs, vadinasi, darbas jums ne visai tinkamas. Pakelkite nuotaiką, pavyzdžiui, pozityviai pasikalbėdamas pats su savimi.
• MAŽI VAIKAI. Dirbančių motinų organizme, palyginus su kitomis moterimis, yra daugiau streso hormonų. Kartais jums reikia viską pamiršti, atsipalaiduoti vonioje, įsipylus kelis lašus pipirmėtės aliejaus. Rytais įjunkite oro gaivinimo aparatą, į kurį galima įpilti eterinio aliejaus - tai suteikia energijos.
• INFORMACIJOS PERTEKLIUS. Faksai, telefonai, televizija, radijas ir skelbimai - mūsų energijos drenažo vamzdis. Turėkite atskirą kambarį arba nors atskirą (geriausiai išdažytą balta spalva) kampą, kuriame galėtumėte pasislėpti nuo informacijos pertekliaus.
• UŽTERŠTUMAS. Švariame ore yra neigiamai pakrautų molekulių, kurios suteikia mums energijos ir pakelia nuotaiką. Jeigu neįmanoma išvykti iš miesto, įsigykite jonizatorių, kuris apvalo užterštą orą.
• TARPUSAVIO SANTYKIŲ NUTRAUKIMAS. Kai mūsų emocijose vyrauja sumaištis, visas organizmas patiria stresą ir pernelyg greitai išeikvoja energiją. Manoma, kad homeopatinė priemonė Ignatia amara gali padėti sušvelninti simptomus, pasireiškusius praradus partnerį.
• VĖLAVIMAS Į LĖKTUVĄ. Kelionės mus išsekina ir sutrikdo vidinį organizmo laikrodį. Gerkite kuo daugiau vandens ir gerai išsimiegokite (pagal tos vietovės laiką).
• PRIEŠMENSTRUACINIS SINDROMAS. Vienas svarbiausių priešmenstruacinio sindromo simptomų yra tingumas. Daug angliavandenių turintis maistas mažina nuovargio ir įtampos jausmus (todėl, kad angliavandeniai skatina serotonino gamybą organizme). Riebalai veikia atvirkščiai. Jeigu jaučiate, kad smarkiai trūksta energijos, iškepkite bulvę mikrobangų krosnelėje ir suvalgykite ją be jokio garnyro. Po 30 min. pasijusite daug geriau.
1. ŠALTAS RYTMETINIS DUŠAS. Šaltas vanduo pagerina medžiagų apykaitą ir padidina energijos kiekį. Procedūra paprasta: tris minutes stovėkite po karštu dušu, o paskui minutę - po šaltu. Atlikite tai tris kartus.
2. ETERINIAI ALIEJAI. Manoma, kad pelargonijos, rozmarino ir greipfrutų eteriniai aliejai stimuliuoja organizmą tiesiogiai veikdami cheminius procesus. Naudokite kambario oro gaiviklius, užlašindami kelis lašus minėto eterinio aliejaus.
3. 5 MINUČIŲ PASIVAIKŠČIOJIMAS. Naujausių tyrimų duomenimis, 5 minučių pasivaikščiojimas priverčia dirbti visas didžiąsias raumenų grupes, taip pat - pagerina nuotaiką. Tai pats pigiausias energijos gavimo būdas.
Šioje vietoje kylantis skausmas gali byloti apie daugelį patologijų. Trumpai aptarsime skausmą sukeliančias priežastis ir priemones, kurios gali padėti....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiau„Kartais man ima trūkčioti akies voką. Nemalonus pojūtis. Kodėl tai atsitinka ir kaip galima būtų to išvengti?“ – klausia mūsų skaitytojas Alvydas Bradauskas iš Birštono, dirbantis programuotoju. Apie nervinį tiką kalbamės su klinikos „Corpus sanum“ gydytoja oftalmologe Doloresa Margelevičiene....
Skaityti daugiauistorija klizmos - ypač senas gydymo metodas. manoma, kad pirmieji šią...
Skaityti daugiauPats pirmasis B grupės vitaminas – tiaminas – buvo atrastas XX a. pradžioje, ieškant priemonės, galinčios pagelbėti žmonėms, daugelyje šalių sirgusiems sunkia liga, pasireiškiančia nervų pažeidimais, dėl kurių atsirasdavo galvos skausmai, atminties susilpnėjimas bei sutrikdavo eisena ir virškinimas (vadinamoji beriberio liga). Šiandien yra žinoma apie 100 sveikatos sutrikimų, susijusių su B grupės vitaminų trūkumu. Todėl mokslininkai ir gydytojai, kalbėdami apie vitaminus, jau nebeaiškina kiekvieno iš jų vaidmens, o tiesiog nurodo juos kaip gyvybiškai būtinus sveikatai. ...
Skaityti daugiauŽmogaus imunitetas – lyg nematomas skydas, apsaugantis organizmą nuo įvairių bakterijų, virusų ir kitų ligų sukėlėjų. Gyvename ne po stikliniu dangčiu, ir kiekvieną dieną mus „puola“ daugybė mikroorganizmų. Tačiau mes nesusergame kasdien ir vis kita liga. Visa tai – stipraus imuniteto dėka. Tačiau drėgni ir šalti orai, trumpos dienos, vitaminų trūkumas, stresas, ilgas buvimas ankštose ir tvankiose patalpose silpnina imuninę sistemą....
Skaityti daugiauApsisprendimas turėti kūdikį – vienas svarbiausių sprendimų gyvenime. Jei paklaustume būsimų tėvų, kokio vaikelio jie norėtų susilaukti, iš karto išgirstume: sveiko. Iš tikrųjų – sveikata – pats tvirčiausias pamatas visam būsimo kūdikio gyvenimui, todėl ir rūpintis šiuo pamatu reikia jau tada, kai tik gimsta mintis susilaukti kūdikio. ...
Skaityti daugiauSvarstant apie mažėjantį gimstamumą, gyventojų prieaugį, dažnai visai nesusimąstoma, kad tam didelę įtaką turi vyrų sveikata, jų vaisingumas. Šiuo metu visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, apie 16 proc. porų yra nevaisingos, o demografai ateityje – po 10–15 metų – prognozuoja dar labiau gąsdinančius skaičius. Manoma, kad nevaisingumo problemų daugės. Tam įtakos turi gyvenimo būdo pasikeitimai ir tokie veiksniai, kaip bendras neigiamas aplinkos fonas ir užterštumas. ...
Skaityti daugiauKofermentas Q 10 (KoQ10) gali būti laikomas stebuklinguoju 1990-ųjų metų „vitaminu“. Tikrasis šios medžiagos pažinimas prasideda tik dabar: atrandama vis daugiau kofermento Q 10 savybių, vartojimo galimybių ir t.t. Taigi kas žinoma apie kofermentą Q 10?...
Skaityti daugiauOrganizmui senstant ryškėja hipoksemija ir hipoksija, t.y. blogėja deguonies pristatymas ir pasiskirstymas audiniuose. Pagyvenę ir seni žmonės daug greičiau reaguoja į deguonies stoką, nes senstant mažėja atsparumas hipoksijai ir hiperkapnijai. Ypač tai aktualu pagyvenusio amžiaus pacientams, sergantiems išemine širdies liga....
Skaityti daugiau
juokinga ir kartu gradu..
ryte atgaivins obuolys ;)