Tikslas – ligoto žmogaus organizmą tinkamai paruošti pasveikimo etapui bei jį užtikrinti. Daugiausiai šis gydymo metodas naudojamas lėtinėms ligoms, pvz., nervų, virškinimo sutrikimams, nugaros skausmams, nutukimui, kvėpavimo ir širdies ligoms, egzemai, migrenai, nemigai, menopauzei, akių, šlapimo ir lytinių organų ligoms, nusilpusiam imunitetui, gydyti. Tačiau jis sėkmingai taikomas ir ūminių ligų simptomams slopinti, pvz., peršalimo, slogos ar ūminio bronchito. Ypač gerai šiuo netradiciniu gydymo metodu pavyksta paveikti skausmo sindromą arba pakoreguoti išbalansuotą vegetacinę nervų sistemą.
Paprastai žmonės skambina teiraudamiesi, ar akupunktūros metodai gali padėti atsikratyti nemalonių tam tikros ligos simptomų. Atsakydamas gydytojas turi pabrėžti, kad akupunktūra – tai daug daugiau negu simptomų gydymas, jos galutinis tikslas – bendras sisteminis poveikis visam organizmui, „biologinio rezonanso“ sužadinimas. Dėl atsakomosios reakcijos įmanoma pakeisti nepageidaujama būseną. Būtent dėl jos egzistuoja ir progresuoja liga su savo simptomais ir net tos ligos, kurios iki tol dar nepasireiškusios. Taikant akupunktūrą ligos po truputį praeina, simptomai silpnėja ir galiausiai išnyksta. Net tais atvejais, kai progresavusių ligų gydant nevisiškai veiksmingas, praktiškai visada galima garantuoti neabejotiną bendrą teigiamą poveikį visam organizmui.
Gydytojų nustatytoms „nepagydomoms“ ligoms slopinti taip pat gali būti naudojami netradiciniai gydymo metodai. Iškyla klausimas: kiek atitinkamas metodas bus naudingas ir garantuos sveikatos pagerėjimą. Tokiu atveju ir akupunktūra ligos nepanaikins – ji gali būti taikoma tik kaip paliatyvioji (palengvinanti) metodika, kurios tikslas – bendros būklės, miego, nuotaikos pagerinimas, skausmo malšinimas. Rezultatas paprastai priklauso ne tik nuo gydytojo žinių ar sugebėjimų – jis priklauso ir nuo konkretaus organizmo adaptacinio rezervo, arba „vidinio pajėgumo“ kovoti už gyvybę.
Yra ligų, kurių akupunktūros metodu gydyti nepatartina – tai vėžys, psichikos ligos, galutinės įvairių lėtinių ligų stadijos su visišku organizmo išsekimu. Bet ir čia gali būtį išimčių – sergantiesiems onkologinėmis ligomis akupunktūra gali būti sėkmingai taikoma reabilitacijos periode po radikalaus chirurginio gydymo ar chemo-, spindulinės terapijos. Ūminės infekcinės ligos atvejais (pvz., ūminio plaučių uždegimo) akupunktūra gali padėti tik kaip papildomo poveikio priemonė. Apskritai tokiais atvejais akupunktūra iš viso gali būti netaikoma – vis tiek žmogus neapsieina be antibiotikų ar kitų vaistų.
Taškai įvairiais būdais sujungiami, egzistuoja efektyvūs praktikos patikrinti jų deriniai. Praktiškai taškai suderinami taip, kad sužadintų organizmo galias pasveikti. Pagal taškus akupunktūra skiriama į susistemintą ir nesusistemintą. Nesusistemintos akupunktūros metu veikiami tik lokalūs taškai, pvz., galvos skausmui malšinti naudojami galvos taškai, rankų ar stuburo skausmui – konkretūs skausmingi taškai tose pačiuose kūno dalyse (organuose). Susistemintos akupunktūros atveju reikia gilesnės metodikos, kinų Daosizmo filosofijos studijų žinių. Šis būdas užtikrina bendrą, sisteminį poveikį.
Gydytojai gali manipuliuoti akupunktūros taškais kaip kompiuterio klaviatūra. Norėdamas įjungti norimą programą, kompiuterio vartotojas spaudžia atitinkamą klavišą. Ta pati sistema ir čia – veikiant vieną ar kitą tašką, jų derinį, išgaunama tam tikros kokybės atsakomoji reakcija ir tai daroma iki tol, kol jos kokybė pradeda tenkinti norimus lūkesčius. Išoriškai atrodytų ligų gydymas vienodas – paimama adata ir įstatoma atitinkamoje vietoje. Tačiau, siekiant norimo rezultato, procese dalyvauja visi akupunktūros proceso elementai – poveikių eiliškumas, adatų kryptys, jų įkišimo gylis, įvairiausios manipuliacijos su jomis. Galų gale poveikis priklauso nuo kiekvieno paciento organizmo sugebėjimo priimti šiuos procesus.
Akupunktūra nėra vaistai, tai tik apsauginių organizmo rezervų, kuriuos jis dar turi, sužadinimas.
Akupunktūros efektai, išgauti vieno seanso metu, nėra galutiniai. Kiekvieno apsilankymo metu poveikis vis atnaujinamas, papildomas nauja energija, todėl efektas stiprėja. Į žmogaus kūną galima žiūrėti kaip į vibruojančią kibernetinę sistemą. Balansavimo procesai priklauso nuo išorinių ir vidinių vibracijų (dirgiklių). Parenkant taškų derinius, parenkama atitinkama vibracijos banga. Kiekvienos procedūros metu vyksta savotiškas žaidimas, kaskart galima „išjudinti“ norimą vibracijos tipą, kad pasiektume biologinę rezonanso išraišką – pasveikimą.
Be viso to, bandoma pakoreguoti žmogaus gyvenimo stilių, pamatyti, kuriose srityse daromos klaidos, turinčios įtakos sveikatos pablogėjimui. Dažniausiai visų ligų atsiradimui turi įtakos gyvenamoji aplinka ir gyvensena. Turint žinių apie paciento gyvenimą, galima atsekti, kurie veiksniai destabilizuoja esamą padėtį.
Galima teigti, jog akupunktūra siejasi su psichologija. Faktas vienas – jei žmogus netikės, kad gali pasveikti, jis ir nepasveiks – organizmas savotiškai užsiblokuos nuo siūlomos pagalbos. Paprastai tai būna labai konkretūs, matematinio mąstymo žmonės, dar vadinami skeptikais.
Ne vienas žmogus nori išbandyti šį gydymo metodą, bet bijo adatų dūrio, skausmo. Gydytojas A.Gruničev išsitraukia iš kišenės adatą ir pademonstruoja dūrį ant savo plaštakos – anot jo, po šio veiksmo baimė išgaruoja per 30 sekundžių. Atsižvelgiant į nuo ligos pobūdį naudojamos įvairaus ilgio ir storio adatos. Pačiame viršutiniame odos sluoksnyje yra daugybė receptorių, tarp jų ir skausmo.
Dabartinės adatos naudojamos su vamzdeliu dėl to, kad viršutinio sluoksnio pradūrimas pats skausmingiausias, bet, duriant pro vamzdelį ir greitai, skausmo net nepajuntama. Kuo daugiau dūrio metu oda vamzdelio prispaudimo vietoje ištempiama, tuo skausmas mažesnis. Paprastai žmogaus savitaigos baimė daug stipresnė ir dažnai neatitinka realybės.
Beje, vaikams skirtos specialios adatos, kurios truputį plonesnės nei įprastos. Seanso metu vaikai net nespėja išsigąsti, ypač kai jų dėmesys nukreipiamas kitur, pvz. į „įspūdingą“ automobilį už lango ar į žaislą. Vaikams taikoma greita akupunktūra, adatos kūne nepaliekamos. Adata tik įduriama ir ištraukiama, kitaip tariant, sužadinami taškai.
Tai dar vis tyrinėjamas mokslas. Atrandami vis nauji taškai ir jų deriniai (receptūra), šiuo metu atrasta 2000 taškų, tuo tarpu mokslo pradžioje buvo tik 360. Dabartinė medicina pasiekusi daugiau – akupunktūros taškus galima veikti ne tik adata, bet ir lazerio spinduliu, elektros srove elektroakupunktūra. Kitaip tariant, atitinkamus taškus galima veikti įvairiais būdais ir gauti iš organizmo atsaką.
skausmingi taškai gali būti atviri – kuriuos jaučiame, ir uždari –...
Skaityti daugiauJūsų protas ir kūnas reikalauja miego, tačiau dėl streso naktį neužmiegate. Lekiame į pagalbą! Šie paprasti žvaigždžių instruktorės Mandy Ingber jogos pratimai padės atpalaiduoti mintis ir geriau pailsėti....
Skaityti daugiauŽolelių rinkėjas turėjo 23 žmonas ir užaugino daugiau kaip 200 vaikų...
Skaityti daugiauHimalaya Herbals natūralūs, veiksmingi ir saugūs produktai yra gaminami iš kruopščiai atrinktų Himalajų kalnų papėdėse augančių vaistažolių, griežtai laikantis senųjų Ajurvedos tradicijų, todėl yra ypač veiksmingi ir stebina unikaliomis savybėmis....
Skaityti daugiauJogos mokytojas Vytis Zabulėnas ne vienerius metus kasdien praktikuoja jogos filosofiją. Ramesnio, nuosaikesnio, harmoningesnio gyvenimo jis padeda ieškoti į jo užsiėmimus užsukusiems įvairaus amžiaus žmonėms Vilniuje ir Kaune, Kauno medicinos kolegijos Rytų tradicinės medicinos studentus supažindina su jogos poveikiu žmogaus savijautai. Taip pat jis yra Lietuvos jogos asociacijos pirmininkas. Dabar Vytis dar ves asmenybės ugdymo seminarus „Sveiko žmogaus akademijos“ nariams. Šie seminarai vyks kavinėje „Arbatos magija“. ...
Skaityti daugiauAr Lietuvoje gali būti naudingos, pavyzdžiui, Ajurvedos žinios?...
Skaityti daugiauŠaltuoju metų laiku, kai visi aplinkui kosėja, čiaudi ir sloguoja, vis dairomės per petį ir laukiame, kada mūsų imunitetą nugalės virusai ir visi kiti jį silpninantys stresai. Tačiau jei atsigręžtume į ilgaamžius rytiečius, dėl mus puolančių virusų ar silpno imuniteto baimintis tektų kur kas mažiau. Rytų šalių medicinoje daugiau nei 2000 metų gripo ir peršalimo profilaktikai naudojama augalo veiklioji medžiaga resveratrolis....
Skaityti daugiauArūnas Jonuškis – Klaipėdos klubo „Kelias į save“ vadovas. Jau 20 metų veda energinės jogos, energinio cigun, meditacijų praktikas. Yra 4 knygelių apie su džok terapiją, straipsnių apie sveikatą autorius, 10-ties televizijos laidų apie sveikatingumą dalyvis. Įrašė 10 DVD mokomųjų programų, kaip, pasitelkiant jogą, cigun, meditacijas, kvėpavimą, pagerinti dvasinę ir fizinę būklę. „Su džok sistema domiuosi jau du dešimtmečius, esu sukaupęs nemažą patirtį šioje srityje“, – sako Arūnas....
Skaityti daugiauMūsų tėvų ir senelių mityba skirtingais metų laikais buvo labai skirtinga – ne taip, kaip dabar, kai net viduržiemį panorėję ant stalo dedame ridikėlių ar salotų. Tik ar tai gerai? Kaip rašė žymus lietuvių filosofas, rašytojas, publicistas ir kultūros veikėjas Vilhelmas Storosta, labiau žinomas Vydūno vardu, „gyvybė prasilaužia augmenijoje, todėl augmenija suteikia gyvenimui pagrindą, gyviams ir žmonėms teikia maistą. Ir, pasak Vydūno, mums tinkamiausias tas maistas, „kurį tam laikui augmenija atneša.“ ...
Skaityti daugiauArcheologai savo kasinėjimų neandartaliečių kapavietėse metu atrado įrodymų, kad jau šie mūsų protėviai rinko gydomuosius augalus. Rašytiniai dokumentai, rasti senovės Mesopotamijoje, Kinijoje, Indijoje, Egipte, Europoje, fiksuoja analogiškus faktus. Šiame žurnalo numeryje kviečiame pasinerti į pasakojimą apie ilgą vaistinių augalų vartojimo istoriją. ...
Skaityti daugiauArcheologai savo kasinėjimų neandartaliečių kapavietėse metu atrado įrodymų, kad jau šie mūsų protėviai rinko gydomuosius augalus. Rašytiniai dokumentai, rasti senovės Mesopotamijoje, Kinijoje, Indijoje, Egipte, Europoje, fiksuoja analogiškus faktus. Šiame žurnalo numeryje kviečiame pasinerti į pasakojimą apie ilgą vaistinių augalų vartojimo istoriją. ...
Skaityti daugiauPraėjusiuose „Sveiko žmogaus“ numeriuose pasakojome apie akupunktūrą ir akupresūrą. Šį kartą skaitytojus kviečiame iš arčiau pažvelgti į šių dviejų netradicinių gydymo būdų panašumus ir skirtumus, geriau juos suprasti ir, esant poreikiui, lengviau pasirinkti. Apie tai daugiau paprašėme papasakoti rubrikos konsultanto, Kauno medicinos universiteto dėstytojo, Reabilitacijos klinikos gydytojo ir Dainiaus Butvilo klinikos įkūrėjo Dainiaus Butvilo....
Skaityti daugiauViena iš plačiajai visuomenei geriausiai žinomų, o kartu ir intriguojančių netradicinės medicinos šakų yra akupunktūra. Šią „šlovę“ gydymo būdas užsitarnavo iš pažiūros ekstremaliomis priemonėmis – kūno badymu adatomis. Daugelis, nors ir girdėję, netiki jog procesas, kai į įvairias kūno vietas bedamos adatėlės, yra neskausmingas. Taigi, norėdamas praskleisti akupunktūros paslapties šydą, „Sveikas žmogus“ savo netradicinės medicinos rubrikoje šį kartą pasakoja apie akupunktūrą. ...
Skaityti daugiauKad ir ką sakytų jogos ekspertai, reikia pripažinti, jog ši Rytų medicina vis dar yra naujas reiškinys Lietuvoje. Nei ketvirtadalis Lietuvos žmonių negalėtų tiksliai apibūdinti, kas tai yra, ką jau kalbėti apie bandymą praktikuoti jogą. Tikėtina, kad jūs jau esate skaitę išsamų pradžiamokslį šia tema, tačiau galbūt nepastebėjote vieno fakto – jį parašė žmogus, aktyviai užsiimantis joga. Būtent todėl minėtuose tekstuose tokia netradicinės medicinos forma yra pernelyg aukštinama. Šiame straipsnyje pateiksiu savo nešališką, ne jogos ekspertės požiūrį į jogą. Iš pradžių trumpai aprašysiu jogos istoriją, vėliau papasakosiu apie jos pritaikymą ir naudą kasdieniame gyvenime, o vėliau ir išsamų teigiamos mąstysenos bei meditacijos sąvokų aprašymą....
Skaityti daugiauMūsų visų tėvynė yra Žemės planeta. Mes esame jos dalis, o ji yra mūsų dalis. Žemė duoda gyvybę augalams, vandenį ir orą, būtinus mūsų egzistavimui. Mūsų kūnai, kai juos palieka gyvybė, atiduodami žemei. Daugelį amžių žmonija tikėjo, kad žemė – visatos centras, nes ji gyvenimo pagrindas. Deja, žmogus labai užteršė savo gimtąją planetą, nyksta miškai, nuodijamos upės ir atmosfera, o kartu išsigimsta žmogus. Galbūt todėl ir žemės stichijos ligos (diabetas, virškinimo negalavimai) tapo masiškai paplitusios....
Skaityti daugiauFengšui – tai 4000 metų amžiaus senovinis kinų menas kurti namų interjerą ir apimantis daiktų, spalvų, simbolių išdėstymą taip, kad visos žmogaus gyvenimo sritys veiktų harmoningai bei pritrauktų teigiamą „či“ energiją. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, jog kaip ir daugelio netradicinio gyvenimo ar gydymo būdų, fengšui poveikis nėra patvirtintas moksliškai ar kaip nors kitaip garantuojamas. Nepaisant to, šį meną praktikuoja daugybė žmonių visame pasaulyje, apie jį rašomos knygos, tad „Sveikas žmogus“ siūlo jei ne išbandyti, tai bent jau susipažinti su šiuo menu ir patiems nuspręsti, tikėti šiais patarimais, ar ne. ...
Skaityti daugiauVandens stichija Primename, kad kinų medicinos supratimo pagrindas – savitas supratimas apie žmogų, jo energijas. Kūne vykstančius procesus valdo specialus 5 energijų algoritmas. Šias energijas dar vadina stichijomis. ...
Skaityti daugiauŠiandien daug dėmesio skiriama mitybai, t.y. atskirų maisto produktų mitybinei vertei ir jų pasirinkimui. Mokslininkai randa vis naujų veikliųjų medžiagų augaliniuose produktuose, ieško ryšio tarp šių medžiagų vartojimo ir galimybės išvengti ligų. Šiuolaikinė civilizacija visų ligų priežasčių (ir jų profilaktikos priemonių) ieško ekologijoje ar vitaminų, mineralinių medžiagų, atioksidantų derinyje. Tikimasi taip sutvarkyti ląstelėje vykstančius medžiagų apykaitos procesus ir kitas fiziologines funkcijas, kad taptume sveiki, darbingi ir žvalūs. Ar tai įmanoma? Ar įmanoma maisto produktais pasiekti kūno ir sielos harmoniją, ar tai tik utopiškos stebuklingojo „gyvybės eleksyro“ paieškos ?...
Skaityti daugiauRytų filosofija bei medicina didelį dėmesį skiria žmogaus jausmams, mąstymui. Teigiama, kad jausmų ir mentalinė energija funkcionuoja visame kūne, o jos dalis saugoma mūsų organuose. Ji ir sudaro jų esmę. Senosios filosofinės kinų medicinos citatos teigia – nuolat vibruojant penkių stichijų dorybių ribose, žmogaus sistema išlieka stabili, jei įnešame negatyvų kintamąjį, visa energinių kanalų sistema, o kartu ir kūno funkcijos, sutrinka. Kas tie negatyvūs veiksniai? Teigiama, kad vandens stichiją pažeidžia pagieža, neapykanta, baimė. Medžio stichiją – abejonė, neapsisprendimas, agresija, ugnies – liūdesys, pavydas, žemės – melas, įkyrios mintys, metalo – išankstinis nusistatymas, melancholija. ...
Skaityti daugiauŠiuolaikinis gyvenimo stilius neurotiškas, todėl nenuostabu, kad dauguma žmonių mūsų visuomenėje patiria stresą, nerimą, depresiją. Klasikinėje medicinoje šios ligos gydomos specialiais vaistais, o pradinės ligų stadijos – psichoterapija. Ar gali žmogus pats sau padėti? Pirmiausia jis turi žinoti, kaip funkcionuoja jo kūnas, kokia jo energinė schema, kaip atsiranda mintys ir jausmai, tik tada jis gali savyje susivokti ir tvarkytis. Ką Rytų tradicinė medicina kalba apie depresiją ir nestabilią psichiką?...
Skaityti daugiauPraėjusiame „Sveiko žmogaus“ numeryje pasakojome apie pagrindinius mitybos pagal Ajurvedą principus. Šį kartą jūsų dėmesiui konkrečios rekomendacijos, ką valgyti atskirų konstitucijų žmonėms....
Skaityti daugiauŠiuolaikinės mitybos rekomendacijos atkreipia dėmesį į du svarbiausius aspektus – kad būtų tinkamas maisto medžiagų kiekis dienos racione, tarp jų ir biologiškai veiklių junginių. Ir kad maistas būtų gerai suvirškintas – gerai veiktų visi organai, atsakingi už virškinimą, būtų pakankamai išskiriama fermentų. Ajurvedos požiūris, nors daug senesnis, yra kur kas išsamesnis, turi daugiau briaunų. Kertinis šios filosofijos ir medicinos žinių aspektas, kalbant apie mitybą, – ji turi būti individuali, subalansuojanti tiek žmogaus energinį lauką, kūno funkcijas, jausmus bei protą. ...
Skaityti daugiauSuprasti, kas yra žmogaus higiena, nėra sunku. Suvokti, kad ji gali būti mūsų sveikatos esmė ir pagrindas – daug sunkiau. Nes mes nežinome, kas yra žmogaus higiena pagal Ajurvedą. Pagal Ajurvedą žmogus yra siela, turinti kūną, protą, jusles, ego ir intelektą. Sveikas ir laimingas žmogus gali jaustis tik tada, kai sveikos ir, svarbiausia, higieniškai švarios jo visos šios sudedamosios komponentės. O kokia gi higiena reikalinga žmogaus sielai, kūnui, protui, juslėms, ego ir intelektui? Lengviausia pradėti, žinoma, nuo kūno....
Skaityti daugiauTęsiame praėjusiame numeryje pradėtą straipsnių „Kita medicina“ ciklą – apie oficialiai nepriimtą mediciną. Pirmajame straipsnyje tuomet pristatėme seniausią mediciną – ajurvedą. Šį kartą apie tai, ką ajurveda teigia apie maisto skonį....
Skaityti daugiauBobo Honibolo (Bob Honiball) patirtis kovos menų, savigynos ir neginkluotos kovos menų srityse siekia per 40 metų. Prasta sveikata vaikystėje pastūmėjo Bobą susidomėti kovos menais, atrasti juose tobulą fizinį aktyvumą, stiprią filosofiją, požiūrį į gyvenimą, discipliną ir, aišku, sveikatos užtikrinimą. Jis yra įvaldęs ir Tai-či metodą, kurį galima vadinti ne tik kovos metodu, bet ir būdu išsaugoti gerą savijautą ilgą laiką. ...
Skaityti daugiau