Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Mirties priežasčių registro duomenimis, pagrindinė mirties priežasčių struktūra jau daugelį metų nesikeičia, o pirmoje vietoje ir toliau išlieka kraujotakos sistemos ligos. Štai 2011 m. nuo kraujotakos sistemos ligų mirė daugiau nei pusė visų mirusių asmenų, šios ligos daugiausia pakirto tiek vyrų, tiek moterų. Taigi tiek statistika, tiek sergamumo šiomis ligomis didėjimo ir jaunėjimo tendencijos verčia sunerimti ir ieškoti priemonių, kurios padėtų apsisaugoti.
Svarbiausias gyvybės laidas
„Žmogaus gyvybinės funkcijos priklauso nuo to, kiek sveika yra širdis ir visos organizmo kraujagyslės, kuriomis tekėdamas kraujas perneša deguonį ir reikalingas maisto medžiagas į visus organus, audinius ir ląsteles. Taigi, atsiradus kraujagyslių pažeidimams ir sutrikus kraujotakai, sutrinka ir audinių aprūpinimas, o tai turi neigiamą poveikį visoms organizmo sistemoms – atsiranda širdies, nervų sistemos, kojų ir organų pažeidimų, negaudamos deguonies ir maisto medžiagų, smegenų ląstelės jau po kelių minučių ima žūti“, – pastebi vidaus ligų gydytoja Rita Kauliuvienė.
Kaip vieną iš pagrindinių kraujotaką trikdančių veiksnių gydytoja pamini padidėjusią vadinamojo blogojo cholesterolio koncentraciją kraujyje (dislipidemiją), kuri išsivysčiusiose šalyse laikoma viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų. Cholesteroliui kaupiantis kraujagyslių sienelėse, sumažėja kraujagyslių elastingumas, jos susiaurėja, ilgainiui arterijos gali apskritai užsikimšti.
Kita iš rimčiausių pablogėjusios kraujotakos priežasčių yra kraujospūdžio padidėjimas. Dėl ilgą laiką trunkančio arterinio kraujospūdžio padidėjimo ilgainiui pažeidžiami organai taikiniai – kraujagyslės, širdis, inkstai, smegenys, padidėjęs kraujo spaudimas vidutiniškai 3–4 kartus padidina insulto riziką. Dėl ilgalaikio padidėjusio kraujospūdžio sutrikus širdies kraujotakai, sutrinka širdies raumens mityba, apmirus kurios nors srities raumens ląstelėms, vystosi miokardo infarktas, smarkiai padidėja mirties rizika.
Kada reikia susirūpinti?
„Sutrikusios kraujotakos požymių yra ne vienas, jie priklauso nuo to, kurioje vietoje kraujotaka yra pažeista, – sako gydytoja. – Sutrikus periferinei kraujotakai, galima jausti rankų ir kojų pirštų šalimą, ima varginti galūnių silpnumas, pabrinkimas, blauzdų skausmas einant, pakaitiniai šlubčiojimai. Dėl sutrikusios kraujotakos net gali atsirasti odos spalvos pokyčių (galūnė pablykšta, ypač ją pakėlus), odos sausumas, dėl pažeistos galūnės kraujotakos sumažėja temperatūra, atsiranda galūnių jautrumo pokyčių, tokių kaip tirpimas, dilgčiojimas, skruzdžių bėgiojimo pojūtis, mažesnis jautrumas.
Galvos kraujotakos sutrikimai pasireiškia galvos svaigimu, skausmu, pusiausvyros sutrikimu. Šie sutrikimai dažniausiai vargina vyresnio amžiaus asmenis. Ilgėjant vidutinei gyvenimo trukmei, visuomenei senstant, lėtinės smegenų išemijos – įvairios kilmės ilgalaikio galvos smegenų kraujotakos sutrikimo – atvejų daugėja. Ilgalaikis smegenų kraujotakos sutrikimas skatina neuronų degeneraciją, atrofiją, sutrikdo kasdienę veiklą, blogina gyvenimo kokybę.
„Jeigu pablogėjo širdies kraujotaka, imsite jausti angininius spaudžiančio pobūdžio skausmus, gali atsirasti širdies „drebėjimas“, svaigulys, oro trūkumas fizinės veiklos metu, skausmas širdies srityje, – vardija kraujotakos sutrikimo požymius gydytoja Kauliuvienė. – Pajutus tokius simptomus, reikėtų nedelsti ir ieškoti pagalbos.“
Kas gali padėti?
„Labai svarbu yra mankšta ir kapiliarus stiprinantys pratimai. Beje, žmonės, pajutę galūnių ar blauzdų skausmą, labai dažnai stengiasi nejudėti, bet taip tik daro sau meškos paslaugą. Fizinis krūvis stiprina kolateralinę kraujotaką, padeda organizmui kovoti. Tik, be abejo, negalima persistengti, pradėti po truputį ir krūvį didinti pamažu. Jei, pavyzdžiui, vargina kojų skausmas, pradžioje gal paeisite tik keletą metrų, po truputį atstumą didinkite“, – pataria R. Kauliuvienė.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, ar tinkamai maitinamės. Į savo valgiaraštį vertėtų įtraukti kraujotaką gerinančių daržovių, tokių kaip česnakai, aitriosios paprikos, ridikai, ridikėliai, krienai, porai. Juose esančios veikliosios medžiagos mažina kraujo krešėjimą, cholesterolio kiekį kraujyje. Taigi fizinį krūvį reikia derinti su sveika mityba, kad organizmas apsirūpintų reikalingomis medžiagomis, vitaminais ir mikroelementais.
Vienas iš labai svarbių mūsų organizmui mineralų yra magnis. Jis reikalingas daugelio fermentų veiklai, be jo negali vykti metabolinės reakcijos. Magnis labai reikalingas kraujagyslėms, kaulų ir raumenų, nervų sistemai, svarbus normaliam širdies ritmui palaikyti, spaudimui reguliuoti. „Magnis atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis, atsipalaidavus raumenims, mažėja kraujagyslių spazmas, gerėja kraujotaka“, – aiškina magnio poveikį gydytoja.
Tačiau iš ko galime suprasti, kad magnio trūksta? Vienas iš magnio trūkumo požymių – raumenų spazmai, naktinis mėšlungis. Ima dilgčioti ar tirpti rankų ir kojų pirštai. Pastebėjus tokius simptomus, būtina pasistengti papildyti šio mineralo atsargas.
Magnio dažniausiai ima trūkti, kai nepakankamai gaunama su maistu, t.y. kai nesubalansuota mityba, laikomasi svorį mažinančių dietų, badaujama. Tokiais atvejais reikėtų pavartoti maisto papildų, kurių sudėtyje yra magnio. Vienas tokių yra „Live well Gudobelė+ Magnis“, kuriame magnis yra suderintas gudobele.
Kodėl gudobelė?
Gudobelė turi įrodytą kardiotoninį poveikį, ji retina širdies susitraukimų dažnį, didina širdies raumens tonusą, stiprina kraujo apytaką koronarinėse ir smegenų kraujagyslėse, veikia raminamai. Gudobelė tinka sergant ateroskleroze, išemine širdies liga, ji mažina padidėjusį arterinį spaudimą, padeda įveikti nemigą, ypač širdies ligomis sergantiems ligoniams.
Dar vienas teigiamas gudobelės poveikis – ji mažina cholesterolio kiekį, o jis, kaip minėta, yra vienas iš svarbiausių širdies ligų rizikos veiksnių. Cholesterolis siaurina kraujagyslių spindį, o širdies vainikinių kraujagyslių susiaurėjimas pablogina kraujotaką, todėl atsiranda skausmai širdies plote, nes į širdį patenka mažiau kraujo.
„Tiktai reikia žinoti, kad gudobelės poveikis pasireiškia ne iš karto, jos reikia pavartoti ilgiau. Gudobelė ypač tinka vyresnio amžiaus žmonėms, vadinamajai „senai širdžiai“, – priduria gydytoja.
Tačiau kodėl vertėtų pavartoti maisto papildo „Live well Gudobelė+ Magnis“, kuriame dera šios dvi naudingos medžiagos, o ne kiekvienos jų atskirai? Gydytoja R. Kauliuvienė pastebi, kad tokius maisto papildus, kuriuose suderinamos kelios reikalingos medžiagos, yra daug patogiau vartoti, nereikia gerti kelių skirtingų tablečių, ko ypač nemėgsta vyresnio amžiaus asmenys.
Beje, dar viena teigiama šio maisto papildo savybė yra ta, jog pakanka tik vienos tabletės per dieną, kad organizmą papildytume medžiagomis, tokiomis reikalingomis mūsų širdžiai ir kraujagyslėms.
Tikėtina, kad pasibaigus pandemijai gydymo įstaigas užplūs daugybė pacientų su gerokai pažengusiomis venų ligomis. Juk lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo atvejai niekur nedingo, ir, tikėtina, pandemijos metu jų atsirado tik daugiau. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis per pandemiją? Kuo venoms naudinga fizinė veikla, bioflavonoidai ir heparino natrio druska? ...
Skaityti daugiauVenų ligos vis labiau „jaunėja“ ir jomis serga vis daugiau asmenų. Tokie nuolat augantys duomenys rodo, kad venų varikozės vystymuisi dabartinis gyvenimo būdas labai „draugiškas“, o mes, vietoje to, kad daugiau judėtume, tik numojame ranka į organizmo siunčiamus pagalbos signalus. Venų varikozė – vienas iš jų. Kaip gyventi, kad sukurtume kuo mažiau šansų kojų venų varikozės vystymuisi? Pateikiame 6 paprastus patarimus, bet labai naudingus patarimus, kurie leis jaustis lengviau ir... laimingiau!...
Skaityti daugiauKrūtinės anginos priepuolis gali ne juokais išgąsdinti ir net sukelti mirties baimę. Ką reikėtų žinoti apie krūtinės anginą? Kokie požymiai jai būdingi? Ar skausmas plinta? Kaip diagnozuojama ir kaip gydoma ši į miokardo infarktą galinti išsivystyti liga? ...
Skaityti daugiauĮprasčiausi venų varikozės simptomai, kurie matomi plika akimi – tai išsiplėtusios, sustorėjusios, į odos paviršių iššokusios venos. Tačiau venų varikozė neapsiriboja vien tik estetiniais pokyčiais, kurie paprastai pastebimi vėliau. Jos metu kojas gali skaudėti, jos gali gana stipriai tinti. Nuolatinis kojų nuovargis menkina gyvenimo kokybę, o būtinybė kojas slėpti po kelnėmis ar ilgais sijonais – labai vargina pacientą. Tai nėra tik estetinė problema, kaip mano daugelis. Tai – rimtas kraujotakos sutrikimas, kurį reikia gydyti. ...
Skaityti daugiauŠirdies ir kraujagyslių ligų sukeliamos komplikacijos vis dar išlieka viena dažniausių mirties priežasčių. Arterinė hipertenzija – vienas labiausiai paplitusių širdies ir kraujagyslių susirgimų, kuri kasmet nusineša labai daug gyvybių visame pasaulyje. ...
Skaityti daugiauApsunkusios, ištinusios ir pavargusios kojos gali griauti laimingą kasdienybę. Todėl pateikiame Jums 10 patarimų, padėsiančių džiaugtis lengvesnėmis kojomis. ...
Skaityti daugiauŠirdies permušimų tikriausiai tekę patirti kiekvienam. Neritmiškas širdies plakimas, kurį vieni apibūdina kaip širdies vartymąsi, o kiti – kaip stiprius susitraukimus ar šokinėjimus, gali pranešti apie tam tikras problemas. Šios problemos nebūtinai susijusios su pačia širdimi. ...
Skaityti daugiauKojos kasdien patiria didžiulį krūvį – nesvarbu, ar dirbame sunkų fizinį, ar stovimą, ar sėdimą darbą. Kaip geriau pasirūpinti savo kojomis, kad jų neskaudėtų, nemaustų ir jos netintų? ...
Skaityti daugiauKojų venų varikozė – nėra tik estetinė problema. Tai lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išraiška, kurią būtina gydyti. Į kokius simptomus reikėtų atkreipti dėmesį? Kaip būtų galima išvengti sunkių kojų venų varikozės pasekmių? ...
Skaityti daugiauStatistika rodo, kad venų ligomis dažniau serga moterys. Žinoma, kad venų būklę neigiamai veikia estrogenai – moteriški hormonai, kurie prisideda prie venų sienelių atsipalaidavimo ir venų plėtimosi. Venų būklė ypatingai pablogėti gali per nėštumą, kuomet moteris priauga daugiau kaip 10 papildomų kilogramų, vaisius pradeda spausti venas, padidėja kraujo tūris, be to, pasikeičia ir tam tikrų hormonų koncentracijos organizme. Taigi ką apie venų ligas reikėtų žinoti būtent moterims? ...
Skaityti daugiauVenų varikozė – viena dažniausių ligų pasaulyje. Manoma, kad ja serga apie 20 proc. suaugusių asmenų, vis dėlto ji ne taip jau ir retai diagnozuojama net vaikams ar paaugliams. Manoma, kad tokius skaičių kitimus gali lemti labai sėslus gyvenimo būdas ir su juo susiję veiksniai. Kas vyksta organizme venų varikozės metu? Kas galėtų greitai padėti susigrąžinti kojų lengvumą? ...
Skaityti daugiauSėdimas arba stovimas darbas reikšmingai prisideda prie kojų venų kraujotakos sulėtėjimo. Kad kraujotaka išliktų normali ir galėtumėte džiaugtis lengvesnėmis ir dailesnėmis kojomis, siūlome Jums 12 paprastų pratimų. Vienus jų galite atlikti sėdėdami biure, kitus – stovėdami arba vaikščiodami, o paskutiniuosius – dar lovoje, ryte, ruošiantis ateinančiai dienai. Juk mūsų kojos kasdien patiria tiek daug krūvio – pasirūpinkite jomis!...
Skaityti daugiauPati venų varikozė nėra pavojinga, tačiau sveikatai ir gyvybei pavojingos jos sukeliamos komplikacijos. Kokie simptomai praneša apie venų varikozę, kokios galimos komplikacijos ir ką daryti, jei norima užbėgti joms už akių? ...
Skaityti daugiauKrūtinės angina, anksčiau dažniau vadinta stenokardija – tai staigus ir trumpalaikis (paprastai ilgiau kaip 5 minutes netrunkantis) skausmas širdies plote, kuris išsivysto tuomet, kai širdies raumuo arba miokardas kurį laiką gauna nepakankamai deguonies. Toks aštrus ir staigus skausmas rodo, kad vystosi koronarinė širdies liga, o širdies arterijos yra pažeistos ir susiaurėjusios. ...
Skaityti daugiauVenų varikozė – viena dažniausių ligų pasaulyje. Deja, bet jai dažnai neskiriama tiek daug dėmesio, kiek skiriama kitoms ligoms. Vis dėlto taip neturėtų būti – tai ne tik estetinė, bet ir rimta kraujotaką pažeidžianti problema. Dėl šių kraujotakos pakitimų, pavyzdžiui, progresuojančių veninio kraujo stazių (sąstovio arba kaupimosi apatinėse galūnėse) sutrinka normali audinių mityba, pradeda formuotis trofinės opos, atsiranda audinių jautrumo pakitimų, randų ir dar rimtesnių, gyvybei pavojingų komplikacijų rizika. Taigi kokios dažniausios kojų venų varikozės priežastys, kokie pagrindiniai ligos simptomai ir ką daryti, jei panašu, kad pasireiškė venų varikozės požymiai? ...
Skaityti daugiauKojų venų varikozė – labai dažna liga. Manoma, kad ji gali būti palietusi mažiausiai kas penktą pasaulio gyventoją. Daugelis išsiplėtusiomis venomis išvagotas kojas sieja su vyresniu amžiumi, tačiau ši liga paliečia įvairaus amžiaus, lyties ir socialinio statuso asmenis. Vis dėlto teigiama, kad kojų venų varikoze dažniau serga vyresnio amžiaus moterys (lėtinio venų kraujotakos nepakankamumo išsivystymą ypatingai paskatina nėštumai ir gimdymai), tačiau itin didelę reikšmę šios ligos progresavimui turi genetika. Tarkime, jei liga sirgo ir tėtis, ir mama, tuomet jų mergaitei gresia net 80 procentų tikimybė, kad anksčiau ar vėliau išsivystys venų varikozė, berniukui tokia tikimybė siekia bent 60 procentų. Net ir iš šių skaičių matome, kad mergaitėms venų varikozės tikimybė šiek tiek didesnė, vis dėlto ši liga neaplenkia ir vyrų. Būtent vyrai labiausiai linkę ignoruoti venų varikozę ir sulaukti skaudžiausių pasekmių, pavyzdžiui, sunkiai gyjančių žaizdų išsivystymo ar net staigios mirties dėl gyvybiškai svarbiose kraujagyslėse įstrigusio trombo. ...
Skaityti daugiauJus baugina mėlyno kojų venų tinklo išraizgytos kojų vaizdas ir gąsdina dažniau besiformuojančios mėlynės? Vakarais kamuojatės dėl pavargusių, tinstančių ir skaudančių kojų? O gal į tai visai nekreipiate dėmesio? Venų ligas taip pat reikia gydyti, nors jos gali atrodyti visai nerimtai. Pakalbėkime apie venų varikozę, kuri paliečia ne tik moteris, bet ir vyrus. ...
Skaityti daugiauArterinė hipertenzija arba nuolat padidėjusio kraujo spaudimo liga – šių dienų skaudulys. Ne paslaptis, kad nuo širdies ir kraujagyslių ligų, tiksliau, jų sukeliamų komplikacijų, pasaulyje miršta daugiausiai žmonių. Lietuva – ne išimtis; mūsų šalyje „nebylioji žudikė“ paplitusi itin plačiai – teigiama, kad širdies ir kraujagyslių sutrikimai yra praktiškai kas trečios mirties priežastis. Vis dėlto arterinę hipertenziją galima sėkmingai gydyti, o dar geriau – labai dažnai jos įmanoma išvengti, tinkamai maitinantis ir pakankamai judant. Pakalbėkime apie tai, kuo pavojinga arterinė hipertenzija ir kodėl taip svarbu nuolat sekti savo kraujo spaudimą. ...
Skaityti daugiauDažnas pacientas į kojų nuovargį linkęs numoti ranka. Kojų skausmas, patinimas, sunkumas ir kiti nemalonūs pojūčiai nėra jau tokie nekalti, ypač jei jie linkę kartotis kasdien. Jeigu tokie simptomai jaučiami kiekvieną dieną ir ne tik vakarais, bet ir kitu paros metu, tuomet itin svarbu susirūpinti savo sveikata ir pasidomėti, ar nesergama lėtiniu veninės kraujotakos nepakankamumu. ...
Skaityti daugiauVenos – tokios pat svarbios kraujagyslės, kaip ir arterijos. Veninės kraujotakos sutrikimai prasideda netikėtai ir nepastebimai. Dar visai jauname amžiuje ant kojų odos gali pasirodyti pakitimai (sutrūkinėję kapiliariai ar jų tinkliukai). Vėliau jau pastebimos didesnės venos ir jų mazgeliai, pradeda vystytis liga, vadinama venų varikoze. Sutrikus venose esančių vožtuvėlių funkcijai, šiose kraujagyslėse pradeda didėti spaudimas. Susidaręs spaudimas daro neigiamą įtaką venų vožtuvams, jų funkcija nuolat blogėja. Liga progresuoja – venose užsistovi kraujas, o susidaręs sąstovis paveikia dar daugiau venų vožtuvų. Pačios venos dėl to pakinta – didėja jų diametras, susidaro įvairių mazgų. Negydant kojų venų varikozės galima sulaukti įvairių komplikacijų – nuo tromboflebito (paviršinių venų uždegimo) iki trofinių opų bei plaučių arterijos tromboembolijos, kuri yra mirtina....
Skaityti daugiauŽmogaus organizmas – tarsi mechaninis fabrikėlis, kuriame jau nuo pat pirmųjų jo gyvavimo dienų cirkuliuoja kraujas. Penki litrai kraujo diena iš dienos, tai aukštyn, tai žemyn teka žmogaus kūnu. Tačiau kas nutinka, kai tas tekėjimas vieną dieną staiga ima ir sutrinka? Tam tikrų kūno vietų tirpimas, mirguliavimas akyse, galvos svaigimas ar net trumpalaikės atminties spragos - visi šie simptomai jau gali rodyti, jog Jus vargina kraujotakos sutrikimai. Tad šiame straipsnyje pateikiame 9 pagrindinius simptomus, kurie rodo, jog sutriko kraujotaka. ...
Skaityti daugiauGalbūt vakar patyrėte didesnį nei įprastai fizinį krūvį ir šiandien Jums skauda kojas? Užsiimkite lengva fizine veikla, tinkamai pailsėkite ir per porą dienų skausmas susilpnės ar visai praeis. Vis dėlto, jei skausmas nepraeina ilgiau ir jeigu kojas skauda dėl neaiškios priežasties ir tai kartojasi kasdien, būtinai reikėtų išsiaiškinti priežastį. ...
Skaityti daugiauinsultas – viena iš dažniausių mirtingumo priežasčių lietuvoje ir...
Skaityti daugiaukrūtinėje „spurdantis paukštis“ ar „kunkuliuojantis...
Skaityti daugiaulietuvių liaudies išmintis byloja, jog kojų patinimą gali sumažinti...
Skaityti daugiau