Netaisyklingo sąkandžio koregavimas suaugusiesiems

Šiuolaikinė odontologinė pagalba nebeapsiriboja vien tik dantų ėduonies gydymu ar prarastų dantų protezavimu. Vis dažniau pacientai kreipiasi pagalbos dėl netaisyklingo sąkandžio ar kreivai išdygusių dantų. Šiems pacientams gali padėti gydytojai ortodontai. Ortodontinė pagalba veiksmingiausia formuojantis žandikauliams: mergaitėms – iki 10–12 metų, berniukams – iki 11–13 metų. Tačiau ir vėliau galima koreguoti netaisyklingą sąkandį, taisyti dantų padėtį. Kokios šios galimybės vyresniame amžiuje, pasakoja Kauno medicinos universiteto Ortodontijos klinikos vadovas profesorius Antanas ŠIDLAUSKAS.
 

Kada dantų koregavimas suaugusiesiems yra būtinybė, o kada – tik įvaizdžio gerinimas?


Ortodontinis gydymas būtinas, kai dėl netaisyklingo sąkandžio traumuojami kietieji dantų audiniai, vystosi apydančio uždegimas ar sutrikdomas normalus smilkinkaulio apatinio žandikaulio sąnario funkcionavimas. Vis dėlto šiandien daug dažniau ortodontinis gydymas pradedamas dėl estetinių sumetimų. Tiesūs dantys ir graži šypsena dažnai yra pagrindinis motyvas kreiptis į ortodontą. Nemanau, kad graži šypsena yra vien tik įvaizdžio elementas. Sutvarkyti dantys atspindi žmogaus požiūrį į savo sveikatą, leidžia patogiai jaustis ir užtikrina gerą gyvenimo kokybę.
 

Kuo ypatingas suaugusiųjų sąkandžio koregavimas?


Gydytojas ortodontas gali padėti įvairaus amžiaus pacientams. Šiuo metu ortodontijos klinikose nemažai ir 30-mečių, ir net 50-mečių pacientų. Jų gydymas kitoks nei vaikų. Pirma, suaugusiųjų dantys jau turi, pavadinkime, „savo gyvenimo istoriją“. Dantys jau gali būti nudilę, pažeisti karieso, restauruoti vainikėliais. Dažnai vienas ar keli dantys jau būna pašalinti. Todėl suaugusiųjų ortodontinis gydymas trunka ilgiau, nes reikalingas kompleksinis gydymas, dalyvaujant kelių odontologijos sričių specialistams.
Antra, vaikai auga, ir todėl, taikant plokšteles ar breketus, galima koreguoti ne tik dantų, bet ir žandikaulio vystymąsi. Tuo tarpu suaugusiajam įprastinėmis ortodontinėmis priemonėmis žandikaulio negalima nei padidinti, nei sumažinti. Ypač sunkias ortodontines anomalijas, kai žandikaulių dydžiai labai skiriasi, tenka ne tik gydyti ortodontiškai, bet kartu koreguoti ir chirurgiškai.
Trečia, suaugusiems vyresnio amžiaus pacientams dažnai dėl uždegimų būna pažeisti apydančio (periodonto) audiniai ar net didelio laipsnio danties šaknį laikančio žandikaulio kaulo rezorbcija. Tuomet sąkandžio koregavimo galimybės gana ribotos.


 

Kokios suaugusiųjų sąkandžio anomalijos koreguojamos dažniausiai?


Dažniausiai suaugusieji kreipiasi dėl netaisyklingos viršutinių ir apatinių priekinių dantų padėties, kai „kreivi dantys“ matyti kalbant, šypsantis ar juokiantis. Labai dažnai ši iš pirmo žvilgsnio paprasta situacija slepia rimtus patologinius pokyčius, atsiradusius ir negydytus dar paauglystėje ar susiformavusius vėlesniu gyvenimo laikotarpiu. Gana dažnai dėl su amžiumi susijusių apydančio audinių pakitimų tarp dantų gali atsirasti tarpų, priekiniai dantys pasvyra lūpų link – jie atrodo tarsi išskleista vėduoklė.
Pastaruoju metu nemažai daliai pacientų reikia ortodonto pagalbos prieš dantų protezavimą bei implantavimą. Praradus vieną ar kelis dantis, išsivysto dantų lankų deformacijos: dantys pasvyra į tuščią vietą. Kad būtų galima kokybiškai protezuoti ar pakeisti trūkstamus dantis implantantais, pirmiausia ortodontiniais aparatais tenka išlyginti netaisyklingai stovinčius dantis.
 

Kokie metodai ir priemonės naudojami suaugusiųjų ortodontiniam gydymui?


Šiuolaikinė ortodontija turi didžiulį gydymo metodų arsenalą – pradedant klasikinėmis plokštelėmis bei funkciniais aparatais ir baigiant breketų sistemomis, ortognatine chirurgija ir ortodontiniais implantais. Suaugusiesiems gydyti dažniausiai naudojamos breketų sistemos. Šiuo metu dažniausiai naudojami metaliniai breketai, pagaminti iš labai kokybiškų lydinių. Tačiau vis dažniau naudojami keraminiai breketai, kurių spalva mažai skiriasi nuo danties ir todėl jie mažiau pastebimi. Pastaroji aplinkybė dažnai būna vienas iš kriterijų parenkant breketų sistemas suaugusiesiems. Ypatingais atvejais gali būti naudojami vadinamieji „liežuviniai breketai“, klijuojami ant vidinio, iš išorės nematomo dantų paviršiaus. Tačiau gydymo rezultatai, naudojant pastarąją breketų rūšį, dažnai būna kompromisiniai, gydymas trunka ilgiau, ir pacientas jaučia diskomfortą.
Pati naujausia priemonė suaugusiųjų ortodontiniam gydymui – vadinamoji Invisalign sistema. Taikant šį metodą, gaminamas gipsinis dantų lanko modelis, laboratorijoje modeliuojama reikiama dantų padėtis. Pagal šį modelį gaminamas nuimamasis dantų įtvaras. Jis gaminamas iš pusiau elastingos skaidrios plastmasės ir yra panašus į įtvarą, naudojamą dantims balinti. Užsidėjus šį įtvarą, netaisyklingai stovintys dantys stumiami į taisyklingą padėtį. Šio aparato privalumas – pacientas jį gali bet kada išsiimti ir įsidėti, jis skaidrus ir mažai pastebimas. Trūkumai – kreivai stovintys dantys išlyginami tik iš dalies, sunku suformuoti visiškai taisyklingą dantų lanką, gydymas trunka ilgai. Be to, gydymo laikotarpiu reikia kelių įtvarų, o tai didina gydymo kainą.
 

Kiek laiko trunka ortodontinis gydymas?


Suaugusiųjų ortodontinis gydymas trunka ilgiau nei vaikų. Gydymo trukmė priklauso nuo anomalijos sudėtingumo, bet paprastai suaugusiesiems breketus tenka nešioti 2,5–3 metus. Visi persitvarkymo procesai vyksta lėčiau, naudojamos mažesnės jėgos, dažnai reikalingas ikiortodontinis paruošimas gydant dėl paciento amžiaus atsiradusią burnos ertmės patologiją (dantų ėduonį, apydančio audinių uždegimus ir kt.).
Nuėmus breketus, dar 1,5–2 metus naudojami specialūs ištiesintų dantų padėtį stabilizuojantys įtvarai, kad dantys negrįžtų į pradinę būklę. Šie įtvarai dažniausiai nešiojami tik naktį, tačiau kartais tenka naudoti nuolatinius prie dantų fiksuojamus įtvarus visą likusį gyvenimą. Taigi, norint pasiekti gerų rezultatų, suaugusiems pacientams pas ortodontą tenka lankytis 3–4 metus.
 

Kada į pagalbą ateina chirurgai?


Ne visas ortodontines anomalijas galima koreguoti vien tik breketais ar kitais ortodontiniais aparatais. Dažniausiai taip nutinka, kai labai skiriasi viršutinio ir apatinio žandikaulių dydžiai. Tuomet reikalingas ne tik ortodontinis, bet ir chirurginis gydymas. Chirurginiu būdu galima padidinti ar sumažinti žandikaulį, ir taip koreguoti apatinio ir viršutinio žandikaulių neatitikimą.
 

Kokia rekomenduojama burnos higiena?


Nešiojant breketus, būtina valyti dantis tris kartus per dieną, tam skiriant po 10–15 min. Naudojami specialūs šepetėliai, kuriais kruopščiai nuvalomi dantų paviršiai ir kiekviena breketų sistemos dalis. Nešiojant breketus, burnoje lieka daugiau maisto likučių ir dantų apnašos kaupiasi intensyviau, todėl po kiekvieno valgymo būtina išsiskalauti burną. Breketų ir dantų sąlyčio zonose didėja ėduonies išsivystymo rizika. Suaugusių žmonių danties audinys stabilesnis, jis ne taip lengvai pažeidžiamas kaip vaikų dantys, kurie dar formuojasi. Tačiau remineralizacijos procesai suaugusiesiems yra lėtesni nei vaikams. Aplink breketus atsirandančios baltos dėmės rodo prasidedančią danties emalio demineralizaciją, kurią suaugusiesiems sustabdyti sunku. Todėl, be įprasto dantų valymo, rekomenduojami burnos skalavimo skysčiai ir pastos, skatinančios danties kietųjų audinių mineralizaciją.
 

Nuo ko priklauso suaugusiųjų gydymo sėkmė?


Ir pacientai, ir gydytojai visuomet nori idealių ar optimalių rezultatų. Tačiau dažnai suaugusiesiems jie priklauso nuo bendros burnos organų būklės ir ortodontinės patologijos sunkumo. Kai deformacija didelė, idealių rezultatų pasiekti sudėtinga. Gydymo sėk-mė iš dalies priklauso ir nuo to, kokios priemonės bei metodai naudojami. Suaugusiesiems gydyti dažniausiai būtini breketai, jiems nelabai tinka išimamosios ortodontinės plokštelės. Kai kada reikia ir kombinuoto chirurginio ortodontinio gydymo.
Suaugusiems pacientams, kurių dantys kreivi, netaisyklingas sąkandis, patarčiau neatidėlioti ortodontino gydymo „laisvesniam gyvenimo periodui“ ir konsultuotis su gydytoju ortodontu artimiausiu metu. Bėgant metams ortodontinis gydymas tampa vis sudėtingesnis, todėl atidėlioti tikrai neverta.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai